DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Serapla Tatlı Sert
Serapla Tatlı Sert
Giriş Tarihi : 20-06-2022 14:26

Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa!

 

 

Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu etkinliği için ülkemizden yaklaşık 30 kişilik bir heyetle Azerbaycan’a gittik. Etkinlik dahilinde Bakü ve Şuşa’da gerçekleşen programlarda yer aldık. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un desteği ile gerçekleşen organizasyonu Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan ve Yardımcısı Hasan Yavuzbakır koordine etti.

 

Orada bulunduğumuz süreç içerisinde Azerbaycan Türkiye Evi (ATAV) Başkanı Doç. Dr. Tenzile Rüstemhanlı, Yeniçağ Gazetesi Medya Grubu Başkanı Agil Alesger ile meslektaşımız Toğrul Allahverdili ve ekibi bizi misafir etti. Anadolu’dan Karabağ’a Medya Çalıştayı son derece yararlı fikirler ortaya sunuldu. Birbirinden değerli konuşmacılar bilgi, duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştılar.

 

Çanakkale’de Azerbaycan Türkleri, Azerbaycan’da Türkiye Türkleri şehit düştü. Biz her zaman ‘iki devlet, tek millet’ vurgusu yapmaktayız. Orada şunu gördüm ki bu söylem bizi tarif etmeye yetmiyor. Şehitlerimizin de tek ruh olduğunu bir kez daha anladık.

 

Şuşa zaferinin kazanılmasında Türkiye’nin büyük katkıları olduğunun altı çizildi. Türkiye Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’nın da konuğu olduk. Bakü’nün en değerli arazilerinden olan bir parkın nasıl Türk Büyükelçiliğine geçtiğini, Nuri Paşa’dan Süleyman Demirel’e ilişkilerin tarihi boyutu hakkında bilgiler aktardı.

 

Programın üçüncü gününde Şuşa’daydık. Dumanları dağları aşarak Azerbaycan’ın kültür başkentine ulaştık. Yılların ve dağların durumuna bakılırsa, orada elde edilen zaferin ne kadar zor kazanıldığını da anlarsanız. Şuşa’ya yaklaşınca orada yaşayan bazı meslektaşımızın gözyaşlarını tutamadığını fark ettim. Nedenini sorduğumda ise hem şehitlerine üzüldüklerini hem de kazanılan zafere sevindiklerini dile getirdiler.  

 

Daha sonra orada yaşayanlar tarafından yaşanan çetin mücadele, büyük bir heyecan ve coşkuyla anlatıldı bizlere… Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın burada halay çektiği fakat daha sonra kahramanca yürütülen mücadelenin ardından arkasına bile bakmadan çekip gitmesi nasıl anlatılırsa, işte öyle anlatıldı heyetimize.

 

Şuşa kentinde da Ermeniler tarafından kurşuna dizilen heykellerde, tarumar edilen binalara kadar hepsini gözlerimizle gördük. Çok şükür bu kentte inşa çalışmaları yeniden başladı. Önümüzdeki yıllarda büyük değişimin olacağını düşünüyorum. Bunun yanında Türk halklarının akın edeceği bir müze şehri de kuruluyor.

 

Bu anlamlı organizasyona emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. En kısa zamanda yeniden görüşmek üzere Şuşa!

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA