Menteşe’de Devrilen Çınarın Yerine Yenisi Dikildi

Menteşe’de eski kent dokusu içerisinde tarihi Yağcılar Hanı önünde bulunan ve geçtiğimiz yıl kuvvetli rüzgârın etkisiyle devrilen çınar ağacının yerine yenisi dikildi.

MENTEŞE - 28-05-2023 16:10 2491 kez okundu.

Menteşe’de Devrilen Çınarın Yerine Yenisi Dikildi

Menteşe’nin günlük yaşamında dinlenme mekanı ve uğrak yerlerinden birisi olan, tarihi Yağcılar Hanının simgesi haline gelen ancak doğa şartları nedeniyle yıkılan 110 yaşındaki çınar ağacının yerine yenisi dikildi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Yağcılar Hanımız gerek Menteşe halkımızın gerekse dışarıdan gelen misafirlerimizin uğrak noktası. Devrilen çınar ağacımız 110 yıllık ve buranın simgelerinden birisiydi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılında korunması gereken ağaç olarak belirlenerek tescili yapılarak koruma altına alınan asırlık çınarımız, geçtiğimiz kış olumsuz hava koşulları nedeniyle köklerinden koparak devrildi. Menteşe Belediyesi olarak Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli izinleri aldık. Ekiplerimiz bu sabah devrilen çınar ağacımızın yerine yenisi dikti. Yağcılar Hanına dikilen çınar ağacımız 5 yaşında. Bugün toprakla buluşturduğumuz çınar ağacımız geleceğimiz olan çocuklarımızla birlikte büyüyecek ve vatandaşlarımız çınarın gölgesinde oturmaya devam edecek” ifadelerine yer verdi.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
8. MENTEŞE KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

8. MENTEŞE KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

02-10-2023 - MENTEŞE

Menteşe Öğretmenevi Baştan Aşağı Yenileniyor

Menteşe Öğretmenevi Baştan Aşağı Yenileniyor

29-09-2023 - MENTEŞE