İlçe Başkanı Öztürk gündemi değerlendirdi

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, yaptığı basın açıklamasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SİYASET - 21-10-2021 12:08 3122 kez okundu.

İlçe Başkanı Öztürk gündemi değerlendirdi

 

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, yaptığı basın açıklamasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fethiye’nin genel sorunlarına değinen AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, tamamlanmayan çalışmalara tepki gösterdi. İlçe Başkanı Öztürk açıklamasında, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e görevlerini yapması yönünde çağrıda bulundu.    

 

YURT SIKINTISI ÇEKEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ MİSAFİRHANELERE YERLEŞTİRİLDİ

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk açıklamasında, “Uzun bir aradan sonra okullarda eğitime başlandı. Üniversiteler açıldı. İlçemizde fakülte ve yüksekokullarda yaklaşık 5 bin 500 civarında öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin 350’si Kredi Yurtlar Kurumu yurdunda kalıyordu. 2020 yılı Mart ayı ortasından itibaren eğitime ara verilince, yurtta kalan öğrenciler memleketine döndüler. Özel apart ve evlerde kalanlar ayrıldılar. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra yüz yüze eğitime başlandı. Bu yıl okullar açılınca hem geçen yıldan devam eden öğrenciler hem de ilk kez üniversiteye girenlerin başvurusu ile bir talep yoğunluğu yaşandı. Eskiden beri bazı öğrenciler yurdu tercih ederken bazıları da arkadaşları ile birlikte apart ya ev tutmak istiyor. İlk anda yaşanan yoğunluk bir süre sonra normale dönüyor. Yurt başvurusunda bulunan öğrenciler başarı kriteri, gelir kriteri ve sosyal kritere göre yerleştirme yapılıyor. Yurtta kalmak isteyip de kalamayanlar için yeni yurt binası araştırılıyor, ek kiralama yapılıyor. Durum böyle iken, Fakülte ve yüksekokulların açıldığı günlerde oluşan talep yoğunluğunu muhalefet maalesef suistimal etmeye kalktı. Hükümetimizin talimatı ile Valiliğimiz ve Kaymakamlığımız bu konu için çalışma başlattılar. Fethiye’de bulunan DSİ Sosyal Tesisi, Orman Misafirhanesi, Öğretmenevi, Polis Evi, Turizm Otelcilik Uygulama Oteli gibi kamu tesislerinin kapasiteleri listelendi ve 350 öğrencimiz uygun fiyatlardan bu tesislere yerleştirildi. Muğla merkezde de 2024 kişilik öğrenci yurdu 7 Ekim 2021 tarihinde hizmete açıldı ve öğrencilerimiz sıcak yuvalarına kavuştu. Fethiye İşletme Fakültesi’nin bulunduğu kampüste 110 dekar alanda 3 adet Yurt binası, 2 Adet sosyal tesis, 2 adet giriş kontrol binası inşaatı devam ediyor. Yaklaşık 32 bin 650 metrekare inşaat alanı olan 700 kız 700 erkek öğrencinin barınacağı 60 milyon TL inşaat bedeli olan yurt inşaatımız bitmek üzere.  İnşaatımız bitince Fethiye’mizde yurt sıkıntısı söz konusu olmayacak. Hatta, yeni bir yurt binası için yerimiz hazır.  Gençlik ve Spor Bakanlığımız bin kişilik yeni bir yurt için hazırlık yapıyor. Dünyada en çok öğrenci yurduna sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti yeni yurtlar yapmaya devam ediyor.  Aslında, Fethiye’mizdeki yurt inşaatı belediye ile yaşanan ruhsat sorunları nedeniyle bir yıl gecikti. Keşke bu gecikme olmamış olsaydı, bu yıl herhangi bir yurt sorunu yaşamazdık” dedi.

 

EKİM AYI BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI, USULSÜZ HURDA SATIŞI

Açıklamasını sürdüren İlçe Başkanı Öztürk, “Her ayın ilk iş günü Fethiye Belediye Meclis toplantısı yapıyoruz. Bu ay meclis toplantısının birinci birleşim birinci oturumunu 1 Ekim 2021 Cuma günü yaptık. Toplantıda gündem maddeleri sırasıyla değerlendirildi. Mecliste maddeler görüşülürken Fethiye Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğünün mevzuatına ilişkin maddeye sıra gelince grup başkanı olarak söz alarak, başkana birkaç soru sormak istediğimi söyledim. Sayın başkan sözü bana verdi ve sorum şuydu… Sayın Başkan Fethiye Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü kurulalı henüz iki yıl oldu. Bu müdürlük uhdesine almış olduğunuz diğer müdürlüklerin ihale yetkisini şimdi eski yerine iade ediyorsunuz.  Ne oldu da önceki fikrinizden vazgeçtiniz de eskiye dönüyorsunuz? Bir de toplumda yaygın olarak konuşulan Fethiye Belediyesi hurda deposundaki hurdaların, ihalesiz, usulsüz biçimde satışı ve zimmet iddiaları için ne diyeceksiniz dedim.  Başkan; ‘Fethiye’de çok fazla dedikodu var. Biz şeffaf olarak çalışıyoruz. Kim usulsüz iş yaparsa, meclis üyesi de olsa, personel de olsa gereğini yaparız’ dediler. Benim sorumdan rahatsız oldular ve gündem dışı soru alamayacağını, gerekirse yazılı cevap verebileceğini söyleyince ben de kendilerine, Başkan kıymetli meclis üyelerimizin ve kıymetli Fethiyelilerin bilgilenmeye ihtiyacı var dedim. Ve sorumda ısrarcı oldum. Başkan Fethiye’de çok dedikodu var diye başladığı cümlesini usulsüz hurda satışı konusunda bazı kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söylediler. Demek ki dedikodu değil fiili bir durum varmış. Konunun takipçisi olacağız” şeklinde ifadeler kullandı.

 

FETHİYE SOKAKLARINDA YAYILAN PİS KOKULAR VE SU BASKINLARI

İlçe Başkanı Öztürk, “Fethiye’mizi pis kokular kapladı.  Şehrin belirli noktalarında yoğun fosseptik kokuları var. Özellikle Mustafa Kemal Bulvarı (22 metrelik yol) üzeri, AVM civarı, Orman İşletme Civarı, 2. Karagözler, Ovacık, Ölüdeniz ve birçok noktada. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ diğer alanlarda olduğu gibi sınıfta kaldılar. Yaza bezdiren su kesintileri ile başladık. Evler, Oteller, Moteller, Pansiyonlar, Restoranlar, Camiler, Hastaneler, tüm Fethiye su sıkıntıları yaşadı. Şimdi de tüm şehir kokuyor. Bu çağda Fethiye’lilere bu reva mı? Böyle mi marka şehir olacağız, böyle mi modern ve gelişmiş şehir olacağız? Bu mudur çağdaş belediyecilik. Kış mevsimi geldi çattı. Bütün kurumlar kış hazırlığı yapar. Karayolları şarampolleri; DSİ kanalları temizler. Belediyelerin de yağmur suyu kanallarını ve kanalizasyonları temizlemesi gerekir ancak belediyenin kanalizasyon ve su kanallarında herhangi bir çalışmasını göremiyoruz. Geçtiğimiz Cumartesi günü bastıran ani yağmur neticesinde bazı iş yerlerini su bastı. Esnafımız pandemi sebebiyle zaten sıkıntılı günler geçirirken bir de belediyelerin beceriksizlikleri yüzünden maddi zararlara uğradılar, uykusuz bir gece geçirdiler. Buradan Fethiye Belediye Başkanına ve Büyükşehir Belediye Başkanına tekrar sesleniyorum: gerekli önlemleri derhal alın” diye konuştu.

 

KARAÇULHA HAL BÖLGESİ VEYA ÇEVRE YOLU ÜZERİNDE İTFAİYE İSTASYONUNA İHTİYAÇ VAR

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Bu yaz yangınlar ile mücadele ettik. Orman yangınları orman teşkilatı, belediyelerin İtfaiyeleri, vatandaşlarımızın desteği, dost ve kardeş ülkeler ile işbirliği yaparak topyekûn bir çalışma ile söndürüldü. Orman yangınları nihayet bitti ancak şehir içinde birçok ev ve iş yeri yandı. Çatalarık bölgesinde bir kereste deposunda büyük bir yaygın yaşandı. Taşyaka’da bir esnafımızın üç katlı mağazası yandı. Geçen Pazar günü de Karaçulha Hali girişinde sera malzemeleri satan bir işyerinde büyük bir yangın yaşandı. Ciddi maddi kayıplar oluştu. Çatalarık’taki kereste deposu yangınında orman işletmemizin arazöz ve helikopteri yangın söndürmede büyük bir destek sağladı. İki gün önceki Karaçulha Halindeki yangında Orman İşletme Müdürümüzden bizzat destek istedik. Sağ olsunlar hem arazöz hem de helikopter ile desteğe geldiler. Yine de maalesef kardeşimizin işyerinde çok büyük maddi hasar oluştu. Şükürler olsun ki yanındaki işyerlerine sirayet etmedi. Yangın esnasında Muğla Milletvekilimiz Sayın Mehmet Yavuz Demir ile yangın yerindeydik. Yangın söndürme faaliyetlerini yakından takip ettik. İtfaiye teşkilatının önemini bir kez daha gördük. İş yeri sahipleri ve Karaçulha Hal Derneği yöneticileri ile görüşmelerimiz esnasında, Muğla Büyükşehir Belediyesine defalarca başvurarak Karaçulha Hali bölgesinde itfaiye istasyonu istediklerini ancak yetkililerin kulak tıkadıklarını söylediler. Buradan ben de Büyükşehir Belediyesine seslenmek istiyorum. Karaçulha halinde 300’ün üzerinde büyük iş yeri var. Bu iş yerleri bitişik nizam. Allah korusun bir yangın yaşanırsa felaket olur.  Hal yakınında yerleşim yerleri var. Üniversite kampüsümüz var. Okullar bölgesinde çok sayıda okulumuz var. Muğla Büyükşehir Belediyesine çağrımız hal bölgesinde ya da çevre yolu üzerinde bir itfaiye istasyonu oluşturalım. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyorum. Yangın felaketine uğrayan tüm kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah her türlü felaketten memleketimizi, milletimizi, ülkemizi korusun” dedi.

 

CHP İLÇE BAŞKANINDAN TALİHSİZ BİR DAVRANIŞ

İlçe Başkanı Öztürk, “Geçtiğimiz günlerde nahoş bir olay yaşadım. AK Parti Fethiye İlçe başkanlığı önünde arkadaşlarım ile birlikte gelecek olan misafirlerimizi beklerken,  her zaman görüştüğümüz, yaptığımız programları takip eden iki basın mensubumuz bana seslendiler. ‘Başkanım CHP ilçe başkanlığından geliyoruz. Buraya geldiğimizi öğrenen ilçe başkanı size bir hediye gönderdi’ dediler. Ben de gülümseyerek kötü bir şaka değil inşallah dedim. Gülüştük. ‘Yok başkanım kötü bir şey değil’ dediler. Bunun üzerine bana uzattıkları kırmızı renkli beze sarılmış bir paketi aldım ve nazikçe açtım. İçinden iki paket kahve ve bir karanfil çıktı. Ben de başkan kahve göndermiş, kendisine teşekkür ediyorum, Allah razı olsun dedim. Bu olayın videosunu çeken basın mensubu arkadaşlarım CHP İlçe Başkanına videoyu göndermişler. Onlar da bu videoyu AK Parti’mize saldırmayı iş edinmiş, internet üzerinden yayın yapan bir TV kanalına servis etmişler. Söz konusu kanal da bu videoyu kullanarak benimle ve partimle hiçbir ilgisi olmayan, benim resmim ile yasadışı faaliyetlerden dolayı tutuklama kararı bulunan, yeraltı dünyasından bir kişinin resmini yan yana getirip uyduruk bir haber yapmışlar. Kahve bizim kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Yorgun olduğumuzda, keyiflendiğimizde, hayırlı bir işin öncesinde ya da sonrasında kahve içeriz. Sohbetlerin vazgeçilmezidir.  Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Kahve ile derin dostluklar kurulur, hatırı gözetilir. Kahve ikramı güzel bir davranıştır. Bugün yine kahve ikram eden olsa seve seve içerim ya da göndermiş olunan kahve paketini alırım.  Böyle yakışıksız bir haber yaptırmak ana muhalefet partisinin ilçe başkanına hiç yakışmadı. Bu hareket ilçe başkanına nasıl bir güç katacaktır? Bundan nasıl bir siyaset çıkar?  Hatta bu haberi WhatsApp üzerinden yaymak ne kadar ilkel bir düşüncedir. Böyle bir olaydan medet umması, seviyeyi bu kadar düşürmüş olması son derece üzücü. Tekrar ediyorum, bu hareket ana muhalefet partisinin ilçe başkanına yakışmadı. Üzüldüm doğrusu. Böyle siyaset olmaz.  Bizler Fethiye için çalışıyoruz. Rekabetimiz Fethiye’ye hizmet konusunda olmalı” şeklinde konuştu.

 

KANGREN OLAN ALTYAPI ÇALIŞMALARI

Öztürk, “Geçtiğimiz aylarda, kıymetli Fethiyeli hemşerilerimiz ve tatile gelen misafirlerimiz plansız programsız yapılan altyapı çalışmalarından mağdur oldular. Kazılıp bırakılan, yeterince trafik işaretleri bulunmayan cadde ve sokaklarda araçlar ya çukura düştüler ya da tamirhanelerden çıkamadılar. Covid 19 salgını nedeniyle sıkıntılı günler geçiren turizmcilerimiz, esnaflarımız alt yapı çalışması nedeniyle ikinci tokadı yediler. Çalışmalar Nisan’da bitecek, Haziran’da bitecek derken bir türlü bitirilemedi. Maalesef turizm sezonu boyunca da çalışmalar bitmedi. Kışı pandemi kısıtlaması ile geçiren turistler kısa da olsa bir tatil yapmak, nefes almak için Fethiye’mize geldiler. Su kesintileri, toz ve topraktan dolayı odalarından çıkamadılar. Tatili yarıda kesip buradan ayrıldılar. Rezervasyon iptalleri oldu.  Tüm bunların neticesinde hem prestij kaybı yaşadık hem de maddi kayıplarımız oldu.

Şimdi de Kasım ayı içerisinde altyapı çalışmaları için İnönü Caddesi’ne kazma vurulacak. Bu cadde Muğla Makasından Yeni Camiye kadar kazılacak. Şimdiden hem Fethiye Belediyesini hem Muğla Büyükşehir Belediyesini hem de diğer kurumları uyarıyorum. Fethiyelilere yeni bir sıkıntı daha yaşatmayın. Ovacıkta, Hisarönü’nde, Çalış Plajında, Taşyaka’da yaşanan rezalet burada yaşanmasın. Bu yol Fethiye merkezine giriş kapısı. Planlamanızı düzgün yapın, alternatif yol güzergahını iyi belirleyin. Yönlendirme trafik işaretlemesini ihmal etmeyin. Okullar eğitime açıldı. Kazı çalışmaları ve trafik yüzünden çocuklarımızın okullara ulaşımını engellemeyin. Hem İnönü bulvarındaki işyerlerini hem de çarşı merkezindeki esnaflarımızı mağdur etmeyin” dedi.

İMAR UYGULAMALARI VE KAÇAK İNŞAATLAR

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Yerel seçimlerin üzerinden 30 ay geçti. Her fırsatta Fethiye’nin tüm mahallelerinde İmar revizyonu yapalım diyoruz. Kulaklar tıkanıyor. Fethiye Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi topu taca atıyor. Tüm mahalleleri kapsayan bütüncül bir imar revizyonu yok, arsa üretilemiyor. Aynı partiden olursak şöyle uyumlu çalışırız, böyle uyumlu çalışırız dediler. Maalesef dağ fare doğurdu. Sonuçta eziyeti kıymetli Fethiyeliler çekiyor. Kırsal mahallelerimizde aileler çocuklarına küçük bir ev bile yapamazken imara aykırı kaçak villa inşaatlarının önünü alamıyorlar. Hatta kaçak inşaat konusunda yönlendirmeler olduğu iddia ediliyor. İmara aykırı kaçak villa inşaatları konusunda hem Fethiye Belediye Başkanına hem de Büyükşehir belediye başkanına sesleniyorum. Görevinizi tam yapın” dedi.

 

 

 

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Gökcan'dan Akca'ya başsağlığı ziyareti

Gökcan'dan Akca'ya başsağlığı ziyareti

05-08-2022 - SİYASET

Muharrem İnce'den, Kılıçdaroğlu'na çok sert suçlama

Muharrem İnce'den, Kılıçdaroğlu'na çok sert suçlama

03-08-2022 - SİYASET