FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 13-01-2022 17:04   Güncelleme : 13-01-2022 17:04

Tarım Bayramı’nın 176. yıldönümü kutlandı

Fethiye’de tarımsal eğitimin 176. yıldönümünde tarım bayramı etkinliklerle kutlandı. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinlikler, Beşkaza Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

Tarım Bayramı’nın 176. yıldönümü kutlandı

 

 

Fethiye’de tarımsal eğitimin 176. yıldönümünde tarım bayramı etkinliklerle kutlandı. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinlikler, Beşkaza Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

Fethiye Ziraat Odası, Fethiye Rotary Kulübü ve Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından anıta çelenkler sunuldu. Çelenk sunumunun ardından günün anlam ve önemi hakkında Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonu’nda konuşmalar yapıldı. Saygı duruşunda bulunulup; İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan programda Fethiye Rotary Kulübü Başkanı Değer Erdemli ve Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ile Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden İbrahim Balta tarafından açılış konuşmaları gerçekleşti.

 

TARIMSAL ÜRETİME DİKKAT ÇEKİLDİ

Fethiye Rotary Kulübü Başkanı Değer Erdemli konuşmasında, “Bundan tam 176 yıl önce İstanbul’un bugünkü adıyla Yeşilköy semtinde kurulan Mektebi Zirai Şahane bu topraklarda yeni bir serüvenin başlangıcının işaret ediyordu. Okulun kapılarını açtığı 10 Ocak 1846 tarihi aynı zamanda Türkiye’de tarımsal eğitimin başladığı tarih olarak kabul edilmektedir. Mektebi Zirai Şahane’nin açtığı bu yolda ilerleyen yıllarda 19. Yüzyılın sonlarında yine İstanbul’da kurulan Halkalı Ziraat Mektebi ve daha sonrasında bir adım ileriye taşınarak Genç Cumhuriyet’in tarımsal alandaki atılımlarından bir parça olan Ankara Yüksek Zirai Öğretim’in temelleri atıldı. Cumhuriyetin 10. Yılında yüksek ziraat enstitüsüne dönüştürülen okul,  4 yıllık öğretim programı ve fakülte yapısıyla modern tarım eğitiminde ilk örneklerden bir tanesini oluşturdu. En son olarak 1948 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne dönüştürülerek, 11 yıl boyunca Türkiye’nin tek Ziraat Fakültesi olma unvanını taşımıştır. Bugün bizler burada Türkiye’de tarımsal eğitimin başladığı bu tarihi tarım bayramı olarak kutlayarak; son yıllarda birçok sebepten gündemimizde olan temiz tarım adına dikkat çekmek istedik” dedi.

 

“SORUMSUZCA YAŞAMIN KAYNAKLARINI TÜKETİYORUZ”

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit konuşmasında, “10 Ocak ve haftası, 1846 tarihinde İstanbul’da Mekteb-i Zirai Şahane’nin kurulmasıyla Türkiye’deki tarım eğitiminin başlaması sebebiyle Tarım Bayramı olarak kutlanır. Dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi nedeniyle önemini anladığımız noktalardan biri de tarım oldu. Tüm dünyada insanlar panikleyince ilk aldıkları şeyler, kuru gıda ve tarımsal ürünler oldu. Demek ki; bir ülkenin yollar, köprüler, yüksek binalardan önce tarım topraklarına ve üretime ihtiyacı olduğunu acı bir şekilde tecrübe etmiş olduk. Bilebile, sorumsuzca açgözlülükle yaşamın kaynaklarını tüketiyoruz. Çocuklarımıza temiz bir çevre, kaliteli bir yaşam sunabilmemiz için tarım topraklarımızı ve tarımımızı korumamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.  

 

“ÇİFTÇİ ÜRETSİN Kİ TÜRKİYE HATTA DÜNYA AÇ KALMASIN…”

Konuşmasını sürdüren Başkan Karayiğit, “Aksi takdirde açlık kapımızın önündedir. Unutulmamalıdır ki karnı doymayan insan düşünemez ve üretemez. Ülkemizde yıllarca siyasi iktidarlar tarafından üvey evlat muamelesi yapılmış, sanayileşme çabalarının içinde tarım unutulmuş, gereken önem maalesef verilmemiştir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “efendimiz” dediği çiftçimiz, efendi gibi yaşamanın çok ötesinde hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Sektörde girdi maliyetlerinin çok yüksek olması ve pazarlama sorunlarından dolayı, çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Üreten, ürettiği ile ülkesini hatta dünyayı besleyen Türk Çiftçisi ve tarımı hak ettiği değeri görememektedir. Tarımın gelişmesi açıkça mücadele demektir. Tarımdaki en önemli strateji, kendi kendine yetmek demektir. Kaynakların verimli ve daha uzun ömürlü kullanılması demektir. Ülkenin güven ve istikrar içinde olması demektir. Odamız adına bizler de her zaman tarımın, çiftçilerimizin ve tarımsal eğitimin destekçisi olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Unutmayalım ki hepimiz aynı gemideyiz. Bu nedenle fakültelerde eğitim veren bilim insanlarımızın ve sahada görevini yapan Ziraat mühendislerimiz ile teknikerlerimizin çiftçiyle el ele tek yürek olması gerekir ki gemi batmasın. Çiftçi üretsin ki Türkiye hatta dünya aç kalmasın… Bu vesile ile tarımsal eğitim ve öğretimin 176.yıldönümünü kutlar, saygılar sunarım” dedi.

 

Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Ziraat Teknikeri İbrahim Balta, “Bir Tarım Okulunun Gözünden” başlıklı konuşmasını yaptı. Agroturizm ve Fethiye’nin geleceği panelinin ilk konuşmacısı Fethiye İşletme Fakültesi Turizm İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık, Agroturizmde güncel eğitimler hakkında bilgiler verdi. Agroturizm sürecinde Pastoral Vadi Deneyimi konuşması için Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği’nden Ahmet Kizen konuşmasını gerçekleştirdi.  

 

Konuşmalardan sonra ilkokul öğrencileri tarafından tohum takası ve dikimi eğitimi verildi. Öğle arasında Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından tarhana çorbası ve Fethiye Rotary Kulübü tarafından ise keşkek ikramı yapıldı. Öğle arasından sonra iklim değişikliği ve tropik ürünler paneli için Muğla İl Tarım Müdürü Ziraat Mühendisi Harun Eşencayı ve İl Tarım Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Pınar Karacav tarafından konuşmalar yapıldı. Fethiye-Seydikemer Ekolojik İşletme Kooperatifi üyesi Cihangir Urgunlu ‘Kentten Kırsala Bir Hikaye’, Fethiye-Seydikemer Ekolojik İşletme Kooperatifi Üyesi Nazan Bilinçli Çildoğan tarafından ‘Yeni Bir Hayat’ adlı konuşmalar yapıldı.