BODRUM
Giriş Tarihi : 12-01-2021 08:07   Güncelleme : 12-01-2021 08:07

Osman Gökmen'den Açıklama

Osman Gökmen'den Açıklama

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ USULSÜZLÜĞE SEVK EDİYOR

Değerli Bodrumlular,

Bodrum Belediyesi tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Bodrum ve Gümbet Limanlarını kullanan denizcilerimiz, isyan ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından özel tekne bağlama ücretlerine yapılan yüzde 300’e varan zam, tekne sahiplerini hem isyan ettiriyor hem de usulsüzlüğe itiyor. Bu kadar yüksek bir zammı ödemek istemeyen tekne sahipleri özel teknelerini ticariye çevirmek için Liman Başkanlığı’na başvuruyor. Zira ticari tekne bağlama ücretleri daha az zam gördü ve daha ucuz.

Bu durum zaten pandemi koşullarında büyük zorluklar çeken, ekmeğini denizden çıkaran denizcilerimizin de haklı tepkisini çekiyor. Çünkü özel teknelerin ticari olması, ticari olan denizcilerimizi endişelendiriyor, bu özel teknelerin ticaret yapmasına olanak sağlıyor.

Gümbet İskelesi’nin hali ortada. Daha önce defalarca dile getirdik. Muğla Büyükşehir Belediyesi burada işgalci durumdadır. Herhangi bir işletme belgesi yoktur. Limanın mülkiyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi burayı kaçak olarak kullanmaktadır. Bodrum Belediyesi de bu duruma göz yummaktadır. Ayrıca limana giriş özel bir araziden. Limana gitmek isteyenler, yolu kullanmak için giriş ücreti ödüyor. Liman bakımsız, güvenli değil. Hiçbir şekilde iyileştirme çalışması yapılmayan bu liman için bir de yüzde 300 zam yapmak insafsızlıktır.

Bodrum Limanı’nın da uzayan çalışmalar denizcilerimize zaten yeteri kadar darbe vurmuşken hem bu kadar büyük zam, hem de ticari tekne sahipleriyle özel tekne sahiplerini karşı karşıya getirmesi muhtemel durum, bizleri üzmektedir.

Denizcilerimize adeta düşman bir tavır takınan Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni yapmış olduğu yanlış uygulamalardan bir an önce  dönmesini davet ediyoruz. Bodrum Belediyesi’nin de bu yanlış uygulamalara bir karşı duruş sergilemesini bekliyoruz.

Osman Gökmen
AK Parti Bodrum İlçe Başkanı