MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 13-10-2020 20:17   Güncelleme : 13-10-2020 20:17

Karaçam Tohumlama Kesim Çalışmaları Başladı

Karaçam Tohumlama Kesim Çalışmaları Başladı

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Yılanlı Orman İşletme Müdürlüğünde Karaçam tohumlama kesimi çalışmaları yapılıyor.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde Silvikültür çalışmaları kapsamında karaçam tohumlama kesim çalışmaları yapılıyor. Yılanlı Orman İşletme Müdürlüğünde 270 hektarlık alanda karaçam tohumlama kesimi çalışması yapılıyor.

Silvikültür Şube Müdürlüğünden yürütülen çalışmayla ilgili yapılan açıklama şöyle;

“Karaçam ağaç türümüzde 2021 yılının, birçok havzada bol tohum yılı olarak tespit edilmesinden sonra Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Yılanlı Orman İşletme Müdürlüğü’nün mevcut 114 hektar karaçam doğal gençleştirme programına 156 hektar daha ek program verilmiş olup toplam 270 hektar sahada karaçam tohumlama kesimi çalışmalarına başlanmıştır.

Silvikültür Şube Müdürü Recai Şenel, Orman Yüksek Mühendisi Melahat Gedik, Yılanlı Orman İşletme Müdürü Sinan Saatçı ve Orman İşletme Şefleri Kazım Turgut, Yıldırım Sönmez, Seçkin Sandal, Yusuf Avşar ve Tümerkan Gül birlikte arazi inceleme programı düzenlendi. Yılanlı, Boyalı, Çınar, Şenyayla ve Çakmak Orman İşletme Şefliklerinin karaçam tohumlama kesimi çalışmalarını gezip inceleyerek gereken değerlendirmeleri yapılmıştır.

Silvikültür Şube Müdürü Recai Şenel ve Orman Yüksek Mühendisi Melahat Gedik sahalarda yapılması gereken çalışmaları tatbiki olarak izah ederek işletme şeflerine yerinde gösterdiler. Yapılan değerlendirmelerde kesim sonucu siper oranlarının uygun olup olmadığı, uygun olmayanlar hakkında ne gibi çalışma yapılacağı, arazi hazırlığı çalışmalarının nasıl ve hangi vasıtalar ile yapılacağı, çalışmaların en son hangi tarihlerde bitirileceği kararlaştırıldı. Söz konusu sahalardaki bütün çalışmalar (tohum takviyesi hariç) 20 Aralık 2020 tarihine kadar bitirilecektir. Sadece tohum takviyesi Ocak-Şubat 2021 tarihlerinde bitirilmiş olacaktır.”