DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-10-2021 11:39   Güncelleme : 01-10-2021 14:00

Karabağ sayfası bir yılını doldurdu

Ermeni yalanlarını ortaya çıkarmak için sosyal ağlarda faaliyet gösteren Karabağ ve Karabakh.ru sayfalarının oluşturulmasının üzerinden bir yıl geçti. Konuyla ilgili olarak sayfa yöneticileri yazılı bir açıklamada bulunuldu.

Karabağ sayfası bir yılını doldurdu

Ermeni yalanlarını ortaya çıkarmak için sosyal ağlarda faaliyet gösteren Karabağ ve Karabakh.ru sayfalarının oluşturulmasının üzerinden bir yıl geçti. Konuyla ilgili olarak sayfa yöneticileri yazılı bir açıklamada bulunuldu.

Karabağ ve Karabağ.ru sayfalarının A.Jahid, E.Aliyev ve V.Maharramov proje yöneticilerinin organizasyonu ve ayrıca profesyonel bir ekibin faaliyetleri sonucunda; 31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günü, 20 Ocak, Hocalı ve diğer sivil halka yönelik işlenen suçların düzenli olarak paylaşıldığı belirtildi.

Sayfa hakkında yapılan yazılı açıklamada, “Ermeni yalanlarını ortaya çıkarmak için sosyal ağlarda faaliyet gösteren Karabağ ve Karabakh.ru sayfalarının oluşturulmasının üzerinden bir yıl geçti. Azerbaycan gerçekleri, Ermenistan'ın devlet düzeyinde izlediği terör politikası ve Başkomutan İlham Aliyev liderliğindeki şanlı ordumuzun tarihi zaferi hakkında dünya kamuoyunun bilgilendirilmesinde önemli rol oynadı. 44 gün savaşı Karabağ ve Karabakh.ru sayfalarının oluşturulmasının üzerinden bir yıl geçti. İnstagram, Facebook ve Twitter'da oluşturulan bu sayfalar, yabancı vatandaşlara yalnızca gerçek sloganı altında, başta Rusça ve İngilizce olmak üzere gönderiler ve bilgiler aracılığıyla kapsamlı bilgiler sunmaktadır.  Kısa sürede sosyal ağlarda yüz binlerce takipçi toplamayı başaran Karabağ ve Karabakh.ru’nun girişimiyle, Karabağ Azerbaycan’dır sloganlı otomobil savaş sırasında defalarca Meclis önünde kullanılmış ve Londra'daki Trafalgar Meydanları, Başbakanlık binası ve şehrin merkezindeki caddelerde hareket düzenlendi.  Sonuç olarak, İngiliz vatandaşlarının ve turistlerin dikkati bu konuya çekilmiştir” denildi.

 

Açıklama şu şekilde devam ediyor;

“Ayrıca yukarıda anılan sayfalarca düzenlenen bir ön duyuru sonucunda, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan hemşerilerimizin katılımıyla New York'taki, Birleşmiş Milletler karargahı önünde barışçıl bir eylem düzenlendi. Eylemin amacı, kurtarılmış bölgelerde insani bir sorun olan Ermenistan'ın uzun yıllardır yerleştirdiği kara mayınları hakkında uluslararası toplumu bilgilendirmekti.  BM genel merkezinin önünde, dünya liderlerinden Ermenistan'a mayın tarlalarının haritalarını Azerbaycan'a vermesi için baskı yapmaları istendi.

Unutulmamalıdır ki Karabağ ve Karabağ.ru sayfalarının A.Jahid, E.Aliyev ve V.Maharramov proje yöneticilerinin organizasyonu ve ayrıca profesyonel bir ekibin faaliyetleri sonucunda; 31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günü, 20 Ocak, Hocalı, Ballıgaya, Ağdaban, Başlıbel, Baganis-Ayrim Garadagli trajedileri ile Ermenistan'ın vatanseverlik savaşı sırasında sivil halka karşı işlediği kanlı suçlar düzenli olarak paylaşılmakta ve yabancı kullanıcılar bu konuda bilgilendirilmektedir. Sosyal ağlarda 22 Şubat 1988'de Askeran'da Ermeni ayrılıkçı protestolarını protesto etmek için öldürülen Azerbaycan vatandaşları Bakhtiyar Guliyev ve Ali Hacıyev, uzun süredir devam eden Dağlık Karabağ ihtilafının sebepleri hakkında Rusça ve İngilizce olarak bilgiler yayınlandı. Karabağ ve Karabakh.ru, 1990'ların başında Ermeni terör örgütleri tarafından Tiflis-Ağdam otobüsünün patlaması, Kasım 1991'de Karakand üzerinde sivil bir helikopterin düşürülmesi ve benzeri tarihi tarihler hakkında düzenli olarak bilgi yayınlıyor.

Unutulmamalıdır ki Karabağ ve Karabakh.ru projeleri gündeme geldiğinde bu fikrin yazarları Instagram, Facebook ve Twitter'da aynı ismin tüm varyantlarının başka kesimler tarafından oluşturulduğunu gördü.  Bu sosyal ağlar ile yapılan görüşmeler ve yoğun faaliyetler sonucunda bu sayfalar Azerbaycan vatandaşları tarafından Karabağ adı altında yönetilmekte ve tarihi gerçeklerin sosyal medyada objektif olarak sunulması sağlanmaktadır.

 Karabağ ve Karabakh.ru, savaş alanındaki savaşın sosyal ağlarda devam ettiğinin farkına vararak, Azerbaycan'ın haklı durumu hakkında ayrıntılı bilgiler yayınlamaya, ülkemize yönelik güçlere makul cevaplar vermeye ve sosyal ağlarda Ermeni yalanlarını ifşa etmeye kararlılıkla devam edecektir.”