FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 18-06-2021 16:08   Güncelleme : 18-06-2021 16:08

Kadın eliyle ipeğin  dastara yolculuğu

Kadın eliyle ipeğin  dastara yolculuğu

Fethiye’nin Yeşilüzümlü Mahallesi’nde yaşayan Nejla Çolak, yaptığı üretimle çevresinde fark yarattı. Geçtiğimiz aylarda Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne ipekböceği yetiştiriciliği yapmak için müracaat eden Çolak’a; görevli personel tarafından ipekböceği yetiştiriciliği konusunda eğitim verildi.

Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, Bursa KOZABİRLİK ile yaptığı görüşmeler neticesinde Nejla Çolak’a 10 bin adet ipekböceği yumurtası temin edildi. Haziran ayı itibarıyla yapılan kontrollerde ipekböceklerinin koza sarmaya başladığı görüldü.

Yeşilüzümlü Mahallesi, Likyalılardan günümüze kalan ve geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumundan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi de alan geleneksel Üzümlü Dastarı’nın da aynı zamanda kadınların ellerinde  hayat bulduğu yer konumunda.

Çocukluğundan bu yana dastar dokumacılığı yaptığını kaydeden Nejla Çolak, kaybolmaya yüz tutan bu el sanatının gerçekleşen projelerle yeniden canlandırıldığını, kendisinin de bir dastar ustası olarak kendi ürettiği ipekten dastar dokuduğunu belirtti.