SEYDİKEMER TÜRK
Giriş Tarihi : 20-01-2021 13:41   Güncelleme : 20-01-2021 13:41

GEKA DESTEKLİ “KURUMSAL AĞ VE SİSTEM GÜVENLİĞİ POLİTİKALARIMIZI OLUŞTURUYORUZ” PROJESİ EĞİTİMLERİ SEYDİKEMER BELEDİYESİ'NDE BAŞLADI

GEKA DESTEKLİ “KURUMSAL AĞ VE SİSTEM GÜVENLİĞİ POLİTİKALARIMIZI OLUŞTURUYORUZ” PROJESİ EĞİTİMLERİ SEYDİKEMER BELEDİYESİ'NDE BAŞLADI

GEKA DESTEKLİ “KURUMSAL AĞ VE SİSTEM GÜVENLİĞİ POLİTİKALARIMIZI OLUŞTURUYORUZ” PROJESİ EĞİTİMLERİ SEYDİKEMER BELEDİYESİ'NDE BAŞLADI

 

 

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) 2020 yılı teknik destek programı kapsamında Ajanstan destek almaya hak kazanan Seydikemer Belediyesi’nde belediye personeline yönelik “Kurumsal Ağ ve Sistem Güvenliği Politikalarımızı Oluşturuyoruz” projesi kapsamında eğitimler verilmeye başlandı. Eğitim sonunda Seydikemer Belediyesi ISO 27001 Bilgi Güvenliği ve Yönetim Sistemi belgesini alarak dünya çapında kabul görmüş bir sisteme dahil olacak.

Seydikemer Belediyesi Konferans salonunda verilen eğitime Artı KOBİ Danışmanlık firması sahibi Aykut Bütün katıldı. 5 gün sürecek teknik destek programı kapsamında GEKA tarafından söz konusu kurum ve kuruluşlara eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, danışmanlık sağlama, lobi faaliyetleri ve uluslararası ilişkiler kurma gibi nitelikli ve kapasite geliştirici faaliyetler sunuluyor.

“Kurumsal Ağ ve Sistem Güvenliği Politikalarımızı Oluşturuyoruz” projesi gereği Seydikemer Belediyesi’ne ISO 27001 Bilgi Güvenliği ve Yönetim Sistemi Standardı konusunda eğitim ve danışmanlık faaliyetleri sağlanıyor. Eğitimlerde özellikle, katılımcıların interaktif bir şekilde dahil olacağı uygulamalı çalışmalar gerçekleştirilerek katılımcıların müfredat doğrultusunda kapasitelerinin arttırılması amaçlanıyor. Bu çerçevede eğitimin daha faydalı olması bakımından, katılımcıların da soru ve yorumları ile eğitime aktif olarak katılmaları sağlanıyor.

Artı KOBİ Danışmanlık firması sahibi Aykut Bütün eğitim hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “ISO 27001 Bilgi Güvenliği ve Yönetim Sistemi alt yapısıyla ilgili eğitimler vermekteyiz. Güney Ege Kalkınma Ajansı aracılığıyla belediye adına yazmış olduğumuz proje kabul edildikten sonra bu eğitimlerin teknik ve finansal kısmı GEKA tarafında karşılanmakta olup KOBİ danışmanlık olarak eğitimleri biz vermekteyiz. 5 günlük bir eğitim sürecimiz var. Bu birinci gün eğitimimiz temel eğitimi. 27001 nedir? Bilgi yönetim sistemi nedir? Nerelerde kullanılır? Açıklamalar ve tanıtımlar anlatıldı. İkinci gün dökümasyön sistemi dediğimiz Bilgi Güvenliği Yönetimi Sisteminin altyapısının oluşması için; bilgilerin dökümante edilmesi, hangi bilgilerin dökümantasyon yapılması gerektiği örneklerle anlatıldı. Bugün risk değerlendirme eğitimi verdik. Risk değerlendirmede belediyeye ait olan varlıkların tanımlanması, değer ifade eden varlıkları tanımlanması yapıldı. Tehditleri ve açıklıkları, olasılık ve etki analizleri ortaya kondu ve derecelendirme yapılarak sakınma yöntemleri nasıl korunur bunlar anlatıldı.”

Eğitimlerin devam edeceğini kaydeden Bütün, bu eğitimlerle farkındalık oluşacağını dile getirerek; “Perşembe günkü eğitimde bilgi Güvenliği yönetim sistemi altyapısını oluşturduktan sonra sistemin nasıl işleyeceğini, kuruma ne kadar faydalar getireceğini ve profesyonel bir yapının oluşmasını anlatacağız. Cuma günü vereceğimiz eğitimde ‘İş Tetkik İçi’ eğitimi vereceğiz. Sistem oturduktan sonra kurum bünyesinde çalışan insanlardan tetkikçi personel olarak birkaç kişi seçilecektir. Bu seçilenler kurulan sistemin işleyişini kontrol edebilmek için tetkik sorular ortaya koyacaktır. Bu sorularla bir departmandaki arkadaş diğer departmandaki arkadaşını denetleyerek sistemin ilerleyişinin takibini yapacaktır. Yılda bir kez toplantı yapılarak sorunlar ortaya konulur ve bunların yok edilmesi sağlanır” dedi.

 

SEYDİKEMER BELEDİYESİ DÜNYA ÇAPINDA KABUL GÖRMÜŞ SİSTEME DAHİL OLACAK

Seydikemer Belediyesi’nin ISO 27001 Bilgi Güvenliği ve Yönetim Sistemi belgesini alarak dünya çapında kabul görmüş bir sisteme dahil olacağına işaret eden Bütün; “Bilgi Güvenliği Altyapısı kurulduktan sonra belgesini akredite olan kuruluşlar vermektedir. Kurum bu belgeyi aldıktan sonra ‘burada benim sistemim oturmuş’ demek istemektedir. Kurumun imajı artacaktır. Kuruma olan güven artacaktır. Bu belgeyi aldıktan sonra belgeyi görev ve kurumdan faydalanan herkes burada artık bir bilgi güvenliği sisteminin oluştuğunu, verdikleri bilginin hiçbir zaman zarara uğramayacağını, her şeyin sistematik bir şekilde yürüdüğünü kabul etmiş olacaklardır. Bu şirketlere uygulanan bir sistem olmakla birlikte kurumlarda artık bilgi Güvenliği sistemi Altyapılarını oluşturmaktadırlar. Bu uluslararası bir belgelendirme işidir. Dolayısıyla alınan bu belgeyle birlikte Seydikemer Belediyesi dünya çapında kabul görmüş bir sisteme dahil olacaktır. Bu sistem belgelendirmelerinin en üst seviyesi olan ISO 27001 Bilgi Güvenliği ve Yönetim Sistemi belgesidir” dedi.

AYFER KURT