FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 16-06-2021 16:40   Güncelleme : 16-06-2021 21:28

Deşifre Gündem Özel yine izlenme rekorları kırdı

Deşifre Gündem Özel yine izlenme rekorları kırdı

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, Moderatör Serdar Cemal Süzeroğlu ve Siyaset Yorumcusu Gürhan Cengiz’in sunduğu Deşifre Gündem Özel programının bu haftaki konuğu Fethiye Belediye eski Başkanı ve Siyasetçi Behçet Saatcı oldu.

İzlenme rekorları kıran programda Fethiye Belediye eski Başkanı ve Siyasetçi Behçet Saatcı, 20 yıllık belediye başkanlığı ve gündem üzerine değerlendirmelerde bulundu. Görevde bulunduğu süreç içerisinde Fethiye’ye yapılan yatırımlar ve bölge siyaseti üzerine düşüncelerini aktaran Saatcı, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fethiye Belediye eski Başkanı ve Siyasetçi Behçet Saatcı, “Belediye başkanlığı bir partiden seçilseniz de sonrası adına bana göre partiler üstü bir konumdur. Belediyeler, siyasi partilerin şubeleri değildir. Belediyelerin ve belediye başkanlarının görevi, halkı için hizmet üretmektir. Biz görevde olduğumuz süreç içerisinde Fethiye’deki siyasi ayrımcılığı bitirdik. Bizim için önemli olan insanın kalitesidir. Biz her zaman liyakata ve kişiliğe önem verdik. Hikayesi olmayan insanlardan siyasetçi ve belediye başkanı olmaz. Türkiye’nin siyasi anlamda kucaklaşmaya ihtiyacı var. Ben elimden geldiğince Fethiye’de bunu tesis etmeye çalıştım” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI OKULU OLAN BİR GÖREV DEĞİL

1999 yılında belediye başkanlığına seçilme süreci ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Saatcı, “Fethiye’nin eksikliklerini gözlemlemiştik. Tüm çalışmalarımızı ve projelerimizi bu yönde belirledik. Altyapı olmadan, şehir olmaz. Çalışmalarımıza altyapı ve kanalizasyondan başladık. 40 kilometrelik bir bölümdeki çalışmaları kısa sürede tamamladık. 8 ay gibi bir sürede Türkiye’nin en iyi çıkış değerlerine sahip olan arıtmayı bitirdik. 2003 yılında da onun açılışını yaptık. Bir de belediye başkanlığı okulu olan bir görev değil. Saygıdeğer halkımızı arkamıza alarak, herkesi kucakladık ve kimseyi dışlamadık. Halkımız çıktığımız bu yolda bizimle hareket etti. Herkesin Fethiye için yapabileceği bir şeyler vardır sözünden yola çıktık. Her zaman halkımızın içinde oldum, eksikleri tespit ettim ve bunu ilgili müdürlere ilettim. Zaman zaman sıkıntılar da yaşadık. Bizim için Fethiye’de yaşayan herkes özeldir” dedi.

UCUBE BİR YASADIR

Fethiye Belediye eski Başkanı ve Siyasetçi Behçet Saatcı, “Büyükşehir yasasının ardından ilçe belediyelerinin pek bir özelliği kalmadı. Yasalar belli kriterler dahilinde hayata geçirilmiş olsaydı, hiçbir sıkıntı olmazdı. Büyükşehir yasasının çıkmasının sebebi Melih Gökçek’tir ve bu ucube bir yasadır. Hiçbir yönüyle de Türkiye’ye uymamaktadır. Seçimle göreve gelenlerin mazeret lüksü yoktur. Birçok projemizi yap-işlet-devret modeli ile yaptırdık. Belediyenin kasasından bir kuruş para çıkmadı. Belediye olarak yatırımcının önünü açacaksın ama bunu yaparken de halkın menfaatlerini gözetip; geri dönüşü sağlamalısınız. Belediye başkanlığımda da finali Türkiye’nin sayılı parklarından birisi olan Şehit Fethi Bey Parkı’nı yaparak gerçekleştirdim” diye konuştu.

ŞEHRİN ZAFER ABİDESİYDİ

Büyükşehir yasası ile birlikte bazı sorumlulukların Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini kaydeden Saatcı, “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bazı konularda bizi üzdü. Bizden almaması gereken yerleri üzülerek söylüyorum aldı. Çok büyük bir hukuk mücadelesinin ardından Şehit Fethi Bey Parkı’nın bizde kalmasını sağladık. Parkın ön tarafında bu konuyu anlatan bir pankartımız vardı. O konu Behçet Saatcı’nın mücadelesi değil, Fethiye halkının mücadelesinin bir nişanıydı. Arkadaşlar göreve geldiklerinde ilk iş onu kaldırmak oldu. Orada ortaya kirli siyaset ve parti girdi. Biz bunu Fethiye’de silmiştik. Biat kültürü beraberinde cehaleti getirir” şeklinde konuştu.

HAYATA GEÇİREMEDİĞİM EN ÖNEMLİ PROJE KIZ YURDU

Kendine yöneltilen soruları cevaplandıran Saatcı, “Hayata geçiremediğim en önemli proje kız yurdu ve erkek konuk evi... Bu necip millet başındaki insana inanırsa, cebinde ne varsa verir. Böyle bir halka hizmetkar olmak çok büyük bir şereftir. Bir de kruvaziyer iskele yapacaktım. Şu bir gerçek; iktidar partisindeysen bütün yollar açılıyor, değilsen kapanıyor. Şunu da göz ardı etmeyeyim, 2002-2009 arası AK Parti iktidarında biz farklı bir siyasi partiden olduğumuzu hiç hissetmedik. Siyasette kucaklayan her zaman kazanır. Farklı görüşlere her zaman saygı duyduk. Su fiyatlarından dolayı Muğla Büyükşehir, hiçbir zaman Fethiye’nin hakkını ödeyemez” dedi.

HİÇBİR SİYASİ PARTİ VAZGEÇİLMEZ DEĞİLDİR

Açıklamalarını sürdüren Saatcı, “Hayat bizim için duruş, siyasi partiler de araçtır. Hiçbir siyasi parti vazgeçilmez değildir. Vefanın olmadığı yerde hiçbir şey yoktur. Hele ki siyasi partilerde vefa çok önemlidir. İyi Parti’nin kuruluşundan bugünlere gelmesinde benim emeğim vardır. Ben ittifakın olmasından yanaydım. AK Parti’nin MHP ile ittifak yapmasıyla birlikte, CHP’nin İyi Parti ile ittifak içinde olması bir gereklilikti. 2019 yerel seçimlerinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda düşüncelerimi Sayın Meral Akşener ile paylaştım. Yerel seçim öncesinde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettik. Osman Gürün ile devam edilmesi halinde kardeşlik ortamından söz edilemeyeğini belirttik. Oral Karakaya ile yola çıkılırsa daha iyi sonuçlar alabileceğimizi anlattık. Kendisi bizlere adaylarının Osman Gürün olduğunu söyledi. Fethiye’de de parti olarak karşıma aday çıkarmayacaklarını söyledi. O dönem Muğla’da izlenen politika, siyaseten beni devre dışı bırakma operasyonuydu. Bu kararın ardından bırakmayı düşündüm ve veda konuşmamı hazırladım. Aldığım karar doğrultusunda bağımsız olarak belediye başkan adayı olduğumu duyurdum. 26 günlük süre içerisinde halkın ittifakına inanmış insanlarla yola çıktım ve 30,5 oy oranına ulaştım” dedi.

GENEL SEÇİM VE YEREL SEÇİM BİRLEŞMELİ

Saatcı, “Yeni kurulan tüm siyasi partilerden teklif aldım. Ama ben kendimi rahat hissedebileceğim bir yerde olmak isterim. İyi Parti’de olmamı isteyen samimi arkadaşlarım da var. 2023 yılında seçimlerin olacağına yönelik açıklamalar var. Benim tahminim, seçimler biraz erkene alınabilir. Bu doğrultuda biz de rahat olacağımız bir siyasi parti içerisinde yer alırız. Bence genel seçim ve yerel seçim birleşmeli” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR YASASI TUTMADI

Saatcı, “Fethiye çoktan il olmalıydı. Büyükşehir yasasının bir önce rehabilite edilmesine ihtiyaç var. Bir an önce eskiye dönülmelidir, kim ne derse desin, büyükşehir yasası tutmadı. Yüzlere kilometre ötedeki Fethiye ve Seydikemer’i büyükşehir belediyesine bağlıyorsunuz. İddia ediyorum, bu yasa çıktıktan sonra altyapı işleri daha fazla ücretlerle yapılıyor. Büyükşehir yasası devam ettiği sürece ilçe belediye başkanlığı seçimi yaptırmak günahtır” şeklinde ifadeler kullandı.

DİYET ÖDENİYOR

Saatcı programın son bölümünde, “Bayrak konusundaki duyarlılığımız herkes tarafından biliniyor. Bayrak çiçek değildir. Birgün Gazetesi konusuna gelince bir şeylerin diyetini ödüyorlar. HDP’nin Muğla’daki 45-50 bin oyu Osman Gürün’e gitti. Biz görev adamıyız. Mevki makama değil, hizmetkarlığa talibiz. Tecrübelerimizden faydalanmak isteyen siyasi oluşum olursa, bundan mutluluk ve gurur duyarız. Bunun için kendimizi rahat edebileceğimiz bir yer olmalı. Siyaset bizde hizmet kapısı olmaktan çıkmış, geçim kapısı olmuş. Bütün siyasi partiler aynı şekilde. Türk milleti böyle yönetilmeyi hak etmiyor. Bütün siyaset liderlerinin dilinden zehir akıyor. Ortak değerlerimizi kaybetmek üzereyiz. Bu riyakar düzenin dizayn edilip, çocuklarımızın geleceğinin ve umutlarının geri verilmesini umut ediyoruz. Hoş görünün hakim olması en büyük temennim” dedi.