GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2021 17:50   Güncelleme : 30-10-2021 17:50

Bakanlığın isminde değişikliğe gidildi

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın isminin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildiği bildirildi.

Bakanlığın isminde değişikliğe gidildi

 

 

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın isminin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildiği bildirildi.

 

Yayımlanan kararname kapsamında, Bakanlık bünyesinde İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Bunun yanında İklim Değişikliği Başkanlığı kuruldu. Daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesine katıldı.

 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum imzalı yazılı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor;

 

“Sayın Cumhurbaşkanımızın BM 75. Genel Kurulu’nda tüm dünya kamuoyuna ilan ettiği Paris İklim Antlaşması’na taraf olma kararıyla birlikte ülke olarak yeni ve tarihi bir döneme girdik. Bu yeni dönemde, ülkemiz için ortak evimiz dünyanın geleceği için devrim niteliğinde yeni kararlar alıyoruz.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan 85 nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ismi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirilmiştir. Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın merkez birimleri arasına; Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ismi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza bağlı kuruluşlar arasına dahil edilmiştir. Yine, İklim Değişikliği Başkanlığı da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı bir kuruluş olarak oluşturulmuştur.

 

Tüm insanlığın ve dünyamızın geleceği için alınan bu yeni kararlar, küresel iklim değişikliği mücadelemizde hem gücümüze güç katacak hem de her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan uluslararası iş birliği pekişecektir. Çevreye saygılı iklim dostu şehirler sloganıyla, iklim değişikliğiyle uyum politikalarımızı daha da geliştireceğiz. Yeşil kalkınma modeliyle Türkiye’nin ve şehirlerimizin iklim dostu yeşil dönüşümünü; eğitimden kültüre, ekonomiden tarım, sanayi ve şehirciliğe kadar tüm alanlarda artık daha güçlü adımlarla hayata geçireceğiz. Bakanlık olarak İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulumuz, tüm sektör temsilcilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve aziz milletimizle el ele vererek yeşil kalkınma hamlemizi güçlendirecek ve 2053 net sıfır emisyon hedefimizi başaracağız.

 

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna dair sarsılmaz inancımızla; mazlumun, mağdurun ve hakkın yanında durarak Türkiye’yi küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin öncü ülkesi ve en önemli aktörü yapacağız. Cumhuriyetimizin 98. yıldönümünde böylesi bir günde yayınlanan kararnameyle yapılan tüm değişikliklerin milletimize, ülkemize, gelecek nesillerimize tüm dünyaya hayırlar getirmesini diliyor; Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.