MARMARİS
Giriş Tarihi : 24-06-2021 15:12   Güncelleme : 24-06-2021 15:12

2. Uluslararası Yat Yarışları, Marmaris’ten başlayacak

2. Uluslararası Yat Yarışları, Marmaris’ten başlayacak

Cumhurbaşkanlığı 2. Uluslararası Yat Yarışları, Cuma günü Marmaris’ten başlayacak.  Cumhurbaşkanlığı himayelerindeki organizasyonun; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığının katkılarıyla, İstanbul Valiliği ve Muğla Valiliği işbirliğinde, İstanbul Açık Deniz Yat Yarış Kulübü tarafından Türkiye Yelken Federasyonu 2021 yılı faaliyet programı kapsamında Muğla ve İstanbul'da iki etap halinde yapılacağı öğrenildi.

Grand Yazıcı Club Turban Thermal Hotel’de gerçekleşen basın toplantısı; Muğla Valisi Orhan Tavlı,  Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman ile mülki amirleribn amirler katılımı ile gerçekleştirildi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, DHL Express ana sponsorluğunda düzenlenecek yarışların ilk etabına Muğla olarak ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını dile getşirdi. Vali Tavlı, “Bodrum, Datça ve Marmaris'in eşsiz güzellikteki koylarında düzenlenecek bu organizasyon, ilimizin spor turizmine yönelik çeşitli ve önemli destinasyonlarının, doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerinin yarış boyunca tüm dünyaya tanıtılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Muğla'mız sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri, çeşitli alternatif etkinlik fırsatlarıyla pek çok ulusal ve uluslararası spor müsabakasına başarı ile ev sahipliği yapmıştır. Cumhurbaşkanlığı Yat Yarışları'nın ilk etabı olan Halikarnas Kupası'nın, ülkemiz turizminin gözbebeği Muğla'mızda düzenlenmesini sağlayan Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanımıza, Dışişleri Bakanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza şükranlarımı sunuyor, İstanbul Açık Deniz Yat Yarış Kulübüne, organizasyonda emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara ve yarışmacılara içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

İstanbul Açık Deniz Yat Yarış Kulübü Başkanı Ekrem Yemlihaoğlu da Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışları'nın Muğla etabıyla ilgili olarak, “Muğla, dünyanın parlayan yıldızı olmak adına tüm bu vasıflara, birçok dünya ülkesinden çok daha fazla sahip. Bu organizasyonla hem ülkemizin pozitif imajına katkı sağlamayı hem de Muğla ilimizin tanıtımına katkı sağlamayı çok önemsiyoruz. Ülkemizin de yurt dışında tanıtımına büyük çaba harcıyoruz. İlerleyen yıllarda bu yarışın başta Akdeniz olmak üzere tüm dünyada büyük ilgi uyandırması ve en prestijli yarışlar arasında yer alması en büyük hedefimiz. Ayrıca sporcu anlamında, ekipler anlamında bu yarış çok zorlu bir yarış. 125 deniz millik bir rotayı sporcular, denizin dalgalarına, akıntılarına, rüzgara karşı katedecek. Bence Avrupa'nın sayılı yarışlarından biri” ifadelerini kullandı.

Galataport İstanbul İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Tavas açıklamasında,  yarışların ev sahipliğini 2. yılda da yapmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını, organizasyonun Türkiye'nin tanıtımında da önemli rol oynadığının altını çizdi. Cumhurbaşkanlığı 2. Uluslararası Yat Yarışları'nın ana sponsoru DHL Express'in Türkiye Üst Yöneticisi Mustafa Tonguç, Cumhurbaşkanlığı 2. Uluslararası Yat Yarışları'nı DHL Express olarak, Türkiye'nin dünya çapında tanıtımına hizmet eden kıymetli bir yarışma olarak değerlendirdiklerini vurguladı.

Halikarnas Kupası, Bodrum'da son bulacak Cumhurbaşkanlığı 2. Uluslararası Yat Yarışları'nın Muğla etabı, dünyanın en özel konumlarından birisi olan Marmaris-Bodrum rotasında gerçekleştirilecek.