Akın Tezel
Akın Tezel
Giriş Tarihi : 25-12-2019 11:43

Dava Adamı Kimdir

Son günlerde bazı siyasilerin eski partilerinden kopup başka arayışlara girmesi "dava adamı" kimliğinin tartışılmaya başlanmasına yol açtı. Dava adamı kimdir, nasıl olmalıdır sorusu çoğu kimse tarafından sorulurken bazılarımız da ana gövdeden kopanlara davasını sattı yaftasını yapıştırmaya başladık.

Kimler davasını sattı, kimler yolunda dosdoğru yürümeye devam ediyor sorusuna cevap vermeden dava nedir, nasıl dava adamı olunur onu bilmekte yarar var.

Dava bir fikir, bir düşünce, bir eylem biçimi, ya da bunların hepsi olabilir. Dava adamı bunları gerçekleştirmek için çaba gösteren kişidir. Bir kişinin dava adamı olması için o davayı güderken hiçbir kişisel çıkar beklentisinde olmaması gerekir.

İnsanın ruh yapısı karmaşıktır, kolay anlaşılmaz. Şöyle ki insanın kendini tanıyıp bilmesi çok daha zordur. İşte birisinin dava adamı olup olmadığını anlamak da o kadar kolay değildir. Örneğin bazıları şan ve şöhreti çok severler, etrafındakilerin kendisini alkışlayıp yüceltmesi onları mutlu eder. Böyleleri kolaylıkla dava adamı görüntüsü verebilir. Kendileri de bilmeden bir şeyin peşine takılıp giderler. Ama bir gün etraflarındaki ışıklar bir bir söner . Karanlıkta kalınca önce şaşırırlar, sonra da başka ufuklara doğru yelken açarlar.*

Gerçek dava adamı alkışlardan etkilenmez. Çevresindeki herkes ona karşı olsa bile o davasını savunmayı sürdürür. Engellenir, hatta işkence görür, ama yine de yolundan dönmez. Böylelerini bulmaksa oldukça zordur.

Bir dava tek başına yürütülemez. Aynı davaya inanmış veya inanmış görünen insanlar birlikte hareket etmek zorundadır. Birlikte hareket edip de uyum içinde bulunmak ise son derece zordur. Çünkü herkesin kendine göre olaylara bir bakış açısı, bir hareket tarzı vardır. Bazen aynı davaya inanmış insanlar davanın nasıl yürütüleceği konusunda görüş ayrılıklarına düşebilirler.  Bu görüş ayrılıkları davaya karşı olanlar tarafından fırsat bilinir ve körüklenir. Araya kişisel hırslar ve kör benlik duyguları da girince çelişkiler daha da artar. Bir gün gelir insan hareketten kopar ve köşesine çekilir.

İşte dava karşıtlarının uzun süredir beklediği gün gelmiştir. Gülücükler ve çeşitli hilelerle davadan kopan insana yaklaşır ve kendilerine katılmasını  isterler. O ise bir süre duraklar, ama sonunda sıcak bir yuva bulmanın heyecanı ile yeni arkadaşlarının peşinden gider.

 O gün kişinin yok oluşuna imza attığı gündür. Eski dava arkadaşları ona düşman olmuşlardır. Yeni evinde ise onu kuşku ile karşılarlar. Bu adam zayıf birisi arkadaşlarını sattığı gibi bizi de satmayacağı ne malum diye düşünürler. Ama bir süre onu kullanırlar. İşi bitince de buruşturup bir köşeye atarlar. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.

Güncel olaylara bir bakış atarsak önümüzde Ak Parti'den bir süre önce ayrılan Davutoğlu, Gül ve Babacan gibi isimler var. Bazıları bunlara davayı sattılar diye ver yansın ediyorlar. Kanımızca doğru düşünmüyorlar. Bu kişiler siyasette belli bir yere gelmiş ve neyin ne olduğunu bilen insanlar. Duygusal tepkilerle hareket etmeleri olası değil. O halde şunu söyleyebiliriz, bunlar eskiden de aynı davanın içinde değildiler ancak bir süre Erdoğan ile birlikte yürümek kendi düşüncelerine daha uygun geldi. Zaman değişip, artık kendi davalarını yürütemez duruma geldiklerinde maskelerini düşürüp gerçek kimlikleriyle ortaya çıktılar.

Gündemde Davutoğlu olduğu için onu konuşuyoruz. Kendisi görevde olduğu sürece hep AB yanlısı bir politika izlemiş. Türkiye'yi Batı'nın kucağına düşürecek politikalar izlemiş. 2011 lerde Suriye Cumhurbaşkanı Esad'ın ayırımcı politikalarına yumuşak bir tepki vermek yerine ABD ile birlikte olup ona karşı saldırıya geçmiş ve ABD öncülüğünde eğit donat rezaletine destek olmuş. İşler sarpa sarınca 2015 yılında bir Rus uçağı düşürmemize çanak tutmuş ve Rusya ile olan ilişkilerimizin bir yıl geriye gitmesine neden olmuş. Yine 2015 yılında PKK bir taraftan hendek kazarken onun siyasi uzantısı HDP ile koalisyon yapılmasını savunmuş ve daha neler. Şimdi de rengini iyice belirtiyor ve ben parlamenter sisteme dönüşü savunuyorum diyerek Batı'nın borazanı olduğunu ilan ediyor.

İşte böyle, biz yine de davamızda birlikte yürüdüğümüz arkadaşların bazı davranışlarını hoş karşılayalım. Onlara kızıp davamızı terk etmeyelim.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA