DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 27-03-2022 12:12

Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır

 

Malumunuz olduğu üzere seçim barajının yüzde 7 yapılması son haftanın konusu idi. Aslında bence yüzde 2 bu işin Türkiye’de “temsilde adalet” ilkesine göre en uygun olan rakamıdır. Ancak nedense 1982 “darbe” Anayasası’nın getirdiği yüzde 10 barajını şimdiye kadar demokrasiden bahsedenlerin değiştirmemiş olması bile başlı başına ilginç bir durumdur. En azından şimdi yüzde 7’ye inmesi konuşulmaktadır.

Tabii yüzde 2 konusuna şöyle bir açıklama getirmek de gerekebilir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gibi “başkanlık” sistemlerinde hükümet, meclisten çıkmadığı için meclisteki partilerin geniş olmasının bir gereği yoktur. Tam tersi eğer meclisteki partilerin geniş bir gruba sahip olmaları şimdi yaşadığımız gibi; Cumhurbaşkanı Ak Partili, TBMM’de en büyük grup Ak Parti ve ittifak olarak da MHP ona eklenince rahatlıkla kanun yapan bir grup ortaya çıkmaktadır. Bu sefer de Cumhurbaşkanı’nın istediği, tartışılmadan, uzlaşılmadan, yanlış ya da doğruluğuna bakılmaksızın kabul edilen bir “tek adam sistemine” dönebilmektedir. Bu da ülkede şimdilerde yaşadığımız “yönetim sorununu” ortaya çıkarmaktadır. O nedenle TBMM’de güçlü bir gruba değil, uzlaşılacak bir siyasete ihtiyaç vardır.

Ancak tabii ki gerek yeni ittifakların ortaya çıkması endişesi, gerek ittifakların bozulması endişesi gerekse de yönetimin daha da kontrollü olabilecek endişesi bu barajın çok aşağı çekilmesine müsaade etmez.

Seçim Kanunu değişikliğinde, seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesinin dışında; daha evvel TBMM’de grubu olan bir siyasi parti seçime girme hakkı elde edebiliyordu. Ancak yeni yasada bu durum kaldırılıyor. Partiler seçimden 6 ay önce 41 ilde örgütlenmelerini tamamlamış olmaları gerekecek. Yani mesela DEVA Partisi veya Gelecek Partisi ya da son zamanlarda Ak Parti’den ayrılıp parti kurmaya kalkacak yeni bir parti için, bu partilere geçecek olan Ak Partili milletvekilleri olsa bile, bunlar seçimden önce TBMM’de grup kursalar bile, eğer örgütlenmeler tamam değilse seçime giremiyorlar.

Sandık kurulu üyeliklerine başka bir parti üyesi gösterilemeyecek. Yani mesela Konya’da CHP birçok sandıkta sandık üyesi gösteremiyor veya sandık üyeleri, sandık başlarına göreve geç gidiyorlardı. Bu durumda daha erken göreve giden ve görev yerinde hazır bulunan Ak Parti üyesi o sandıkta göreve getirilebiliyordu. Şimdi bir CHP’li sandık görevlisinin yerine Ak Partili bir sandık görevlisi getirilemeyecek.

Yine önemli düzenlemelerden birisi de siyasi partiler seçim çevresinde gerekli oy oranına ulaşmadan içinde bulunduğu ittifakın artık oylarından faydalanarak milletvekili çıkaramayacak. Yani “artık oylardan” ittifak adına yararlanan partiler ortadan kalkacak, “artık oylardan” o seçim bölgesinin birinci partisi yararlanacak. Konya’da bu durum Ak Parti’nin yararına gözükse de Ankara, İstanbul, İzmir gibi birçok ilde CHP’nin yararına olacak gibi gözüküyor.

İkili D’Hondt sistemi yerini yine 2018’den önce olduğu gibi tekli D’Hondt sistemine bırakıyor. İttifakın oyu değil partilerin oyu baz alınacak. Burada MHP de DEVA gibi Gelecek Partisi gibi, Saadet Partisi gibi bu durumdan olumsuz etkilenecek gibi gözükmektedir. İttifakın oyundan faydalanarak partiler milletvekili çıkaramayacaklar.

TBMM’ye verilen bu kanun değişikliğinde komisyonda neler konuşulacak göreceğiz. Veya değişiklikler olacak mı izleyeceğiz. Ama bu kanun değişikliğinin net “şu partiye yararı vardır” veya net olarak “şu partiye zararı vardır” gibi bir yorum yapmak çok zordur. Bu yasa teklifi ile ilgili olarak anketlere bakarak TBMM’de grubu bulunan partiler içerisinde CHP ve İyi Parti’nin oylarını arttırdığını Ak Parti’nin her ne kadar oy kaybı yaşasa da hala etkili bir oya sahip olduğunu düşünürsek, oy kaybını en etkili yaşayan MHP dışında etkileyeceği bir parti olmayacağı gözükmektedir. Dolayısıyla bu yasa teklifinden en fazla negatif etkilenecek MHP’de buna “evet” dediğine göre TBMM’de kabul edilmesinin önünde çok fazla engel gözükmemektedir.

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA