DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 25-10-2021 14:35

Popülizmden, Yağcılığa

 

Herkesin ismini sıkça duyduğu belki cümle içinde kullandığı “popülizm” diye bir kelime vardır. Genelde anlamı olarak yüzeysel değerlendirilen bir kelimedir. Halbuki çok derin düşünülmesi ve incelenmesi gereken bir kelimedir. Çünkü insanı, insanlığından çıkaran, karakterini yok eden, kişiliğini değersizleştiren bir tutumdur.

 

Popülizmi iki açıdan değerlendirmek gerekir. Birincisi kişisel olarak değerlendirdiğimizde buna dalkavukluk ya da amiyane tabiriyle “yalakalık, yağcılık” diyebiliriz. Diğeri de toplumsal açıdan baktığımızda buna da “halk dalkavukluğu” diyebiliriz.

 

Popülizm, devlet organlarının bir kesim seçkin tabakanın etkisinden çıkarılıp, halkın yararına ve toplum olarak gelişmesi için kullanılması gerektiğini söyleyen siyasî bir felsefe veya söylem biçimidir. Bu yönüyle sanki zararsız bir söylem gibi gözükse de; halkın, ekonomik ve sosyal çıkarlarını ön plana çıkararak, önyargılarını ve duygusal kırılmalarını kullanarak başarıya ulaşmayı hedefler. Yani tipik bir duygusal sömürüdür.

 

Bu arada popülizmin bir siyasi ideolojik tarafı da yoktur. Bilhassa son zamanlarda sağ siyasette de, kitlesel sol siyasette de popülizmle karşılaşabilirsiniz. Popülist hareketlerin liderleri çoğunlukla büyük şirketlerin gücüne karşı koyacaklarını, “yozlaşmış” seçkinleri temizleyeceklerini ve “önceliği halka” vereceklerini söylerler. Popülistlerin çoğu ya ülkenin belli bir yöresine ya da toplumun köylü, çiftçi, emekçi işçi, orta sınıf gibi belli bir sınıfına hitap eder. Kullandıkları söylem sıklıkla ikilik yaratma üzerinedir ve halkın çoğunluğunu temsil ettiklerini söylerler.

 

Mesela Amerikan liberalizmi büyük şirketlere karşı gelen bir politika izlemektedir ve bu şirketlerin kârı insanın önüne koyduğunu ve şirketin gereksinimine göre hükûmetin işleyişine müdahale edildiğini savunmaktadır. 2004 yılı başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı John Edwards’ın kullandığı “iki Amerika” deyimi oy verenlere yönelik popülist girişime bir örnektir. Bu diğer ülkelere de örnek teşkil etmiş ve diğer ülkelerdeki Amerikancı adaylar da kendi ülkelerinde bu popülist söylemi kullanmışlardır.

 

Halk oylamaları gibi, reformlarla siyasi katılımcılığın arttırılmasını savunmak gibi politik söylemler “popülist demokrasiye” en güzel örneklerdir. Demokrasilerde halk, kendisini temsil eden meclis mensuplarını seçer ve onların aldığı kararlar aslında halkın aldığı kararlardır.

 

Politikacıların birleşik bir cephe kurarak, çoğunluğu yakalamak için ideolojik olmayan “halka yönelik” söylemlerle yaptığı popülizm de demokrasinin “sömürüldüğü” popülizm olarak adlandırılabilir. Yani mesela bir muhafazakar parti ile bir liberal partinin veya sol partinin birlik olması popülizm dışında açıklanabilir mi?

 

Mesela ABD’de George Corley Wallace valilik seçimlerinde yenilgiye uğradığı seçimlerden dört yıl sonra ırk ayrımcılığına ağırlık veren bir programla seçimleri kazandı. Vaatlerinden birisi siyah öğrencilerin Alabama Üniversitesi’ne giremeyecekleri idi. Beyazların siyahlara karşı artan tepkisinin kullanımıydı bu durum. Ve de gerici popülizmin en güzel örneklerinden birisi. Ya da ülkemizdeki Suriyelilere karşı artan tepkiyi kullanmak da bir gerici popülizm değil midir?

 

Popülizme kişisel olarak baktığımızda ülkemizde örneklerini bulmak çok mümkündür. Çünkü ülkemizde güçten yana, güçlüden yana olma popülizmi, birçok vatandaşımızda ağır basmaktadır. Kişisel popülizmde, halk dalkavukluğu yerini, patron yağcılığına; amir, müdür yağcılığına; kısacası güç ve güçlü yağcılığına bırakıyor. Bunun örnekleri de çok, umarım bir gün yazabiliriz…

 

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA