DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 27-08-2021 12:48

Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir

 

Bir ülkenin milli savunması için askeri teşkilatı ne kadar önemliyse, iç güvenliği için de polis teşkilatı en az onun kadar önemlidir. Ve de gerek askeri teşkilatı gerekse polis teşkilatını mutlu etmediğiniz müddetçe gerekli verimi almak çok zor olur.

 

Ülkemizde polis teşkilatı profesyonel olarak 1845 yılında İstanbul’da kurulmuştur. 1934 yılında 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile yetkilendirilmiş; 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu'na dayanarak örgütlenmiştir. 176 yıldır bu Devlete bu Millete hizmet veren bir kuruluştur.

 

Bu arada hizmet veren derken, polislerimizin verdikleri hizmetin karşılığını aldıklarını söylemek oldukça güçtür. Ülkemizi her türlü iç tehdit ve tehlikeye karşı “kelle koltukta” savunan polislerimizin sadece bir “memur” gibi görülmesi adaletli bir bakış açısı değildir. Polislerimizin maddi sorunları vardır. Bugün polislerimiz içerisinde bir anket yapılsa ve borçlu durumdaki polislerimiz sorulsa, inanıyorum ki, büyük bir çoğunluğu borç içerisindedir. Bunu söylerken yanlış anlaşılmasın, bu borç aile geçindiren polisimizin, beyaz eşyadan, mobilyaya ev gereksinimlerinden, çocuklarının okul masraflarından vb. geçim zorluklarından doğan borçlardır. Çünkü polislerimiz emeklerinin karşılığında almaları gereken ücretlerin belki de yarısını bile alamamaktadır. Bu arada 3600 ek gösterge söz verilip, uygulanmamasından falan hiç bahsetmiyorum bile…

 

Polislerimizin mevzuattan dolayı sıkıntıları büyüktür. Tüm günleri suçlularla geçen polislerimizin, o suçluların şikayetinden ve iftiralarından dolayı belki senelerce soruşturma geçirmeleri olasıdır. Devletin nazmını savunan Polislerimizle, Devletin nizamını bozan suçluların eşit görülmesi kamuoyu vicdanında rahatsızlık vericidir.

 

Polislerimizin belirli bir mesai düzeni yoktur. Polislerimiz 24 saat düsturuyla, hatta gerekirse yatağından kaldırılıp, izni iptal edilip çalışması sağlanmaktadır. Ve bunun karşılığında ya çok az bir maddi destek yani mesai ücreti verilir veya belki de verilmez durumdadır. Jandarma ile aynı görevi yapan polislerimizin özlük haklarının Jandarma’dan çok daha geride olması aslında bu tür örneklerin belki de en yerinde olanıdır.

 

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Polisimizin can güvenliği sorununu, motivasyon eksikliği ve psikolojik sorunlarını, yaşamış olduğu ailevi sorunları, yaşadığı amir-memur ilişkilerinden doğan sorunları ayrıca değerlendirilmesi gereken sorunlardır. Son zamanlarda polis teşkilatı içerisindeki intihar vakalarını da görmezden gelmemek gerekir.

 

Tüm bu olumsuzluklara rağmen görevini en iyi şekilde yapan ve de halkımızın, Devleti’mizin güvencesi durumunda olan Polis Teşkilatımız ile ilgili fikir yürütürken bunları düşünmeyi unutmamak gerekir.

 

Tüm bunları düşünürken, Mersin’de yaşanan sözde milletin vekili vakasında olduğu gibi, görevini yapan polislerin görevden alınması konuları da göz ardı edilmemesi gereken konular arasındadır. Bir ilçe başkanı, bir il başkanı, bir milletvekili, bir parti yöneticisi, hatta bir bakanın kurallara uymama şansı yoktur. Ve her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hukuk karşısında ve de bu hukukun işlemesini sağlamaya çalışan polisimiz karşısındaki durumu eşittir. Buradan hiç kimse kendisine bir ayrıcalık çıkarma hakkına sahip değildir. Bir milletvekiline trafik cezası kesilmez diye bir kanun yoktur. Bu cezanın nasıl kesileceği de kanunla belirtilmiştir. Bu durumu da polislerimiz gayet iyi bilmekte ve uygulamaktadır.

 

Hele ki, bir polisimize hakaret etmek Türk Milleti’nin kendisine hakaret etmektir ki; bunu görevi ne olursa olsun yapma hakkı hiç kimsede yoktur.

 

Tüm polis teşkilatımıza sahip çıkmak ve görevlerini yapan polisimize saygısızlık içerisinde bulunanlara karşı çıkmak her Türk vatandaşının görevidir. Siyasilerin görevi ise polislerimizin daha refah ve mutlu bir ortamda çalışması için kolaylık sağlamaktır. Bu refah ortamını oluşturmaktır. Polisin görevini yapmasını engellemek değildir.

 

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA