DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 06-10-2021 13:50

Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II)

 

Dün olayların mevcutta nasıl olduğundan bah­setmiştim. Yani sanki başbakanın olduğu sistem "parlamenter sistem”, cumhurbaşkanının olduğu sistem “parlamenter sistem değil” gibi bir algı oluşmasın diye bunları ayrıntılı biçimde yazıyorum. Kısacası ikisi de aslında parlamenter sistem­dir. Bizim gibi "gelişmekte olan” ülkelerde maalesef “demokrasi kültürü” tam oturmadığı için her türlü sistemde “kendimize nasıl yonttuğumuzla” ilişkili olarak sis­temleri severiz veya sevmeyiz.

 

Şunu açık ve net belirteyim: Bura­da önemli olan sistemin adı değil­dir. Nasıl işlediğidir. Hani herkesin bildiği bir cümle vardır “Demokrasi en mükemmel rejim değil, mev­cutlar içerisindeki en mükemmel rejimdir" diye. İşte biraz da sistemi nasıl işlettiğinizle ilgilidir sorunların çözümü. Mesela demokrasiyi sınıflı toplumlarda “egemen sınıfın hakimiyeti" olarak işletirseniz, demokrasiden ge­rekli verimi alamazsınız. Ama maalesef bizim ülkemizde de demokrasi sadece egemen sınıfların kullanacağı bir ma­teryal haline gelmiştir.

 

Şöyle bir örnekle açıklamaya çalışayım: Mesela Cumhur­başkanı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarabiliyor. Ancak aynı konuda TBMM, bir ka­nun çıkarırsa, bu KHK iptal oluyor. (Bu konuyu hukuki terimlerle de yazabilirdim ama iyi anlaşılsın diye böyle yazıyorum) Şu anda böyle bir durum olması ihtimali var mı? Tabii ki yok. Çünkü Cumhurbaşka­nını destekleyen Cumhur İttifakı, yani Ak Parti, MHP ve BBP İttifa­kı 337 sandalyeye sahip. Diğer taraftan Millet İttifakı, HDP de dahil edilirse, buna karşılık 228 sandal­yeye sahip. Hatta TBMM’deki Ak Parti, MHP ve BBP dışındaki tüm sandalyelerin sayısı zaten 247 oluyor.

 

Ancak bunun tersini düşünelim. Cumhurbaşkanı yine Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan olsun, TBMM’de Cumhur İttifakı 247 sandalyeye, Millet İttifakı da 337 sandalyeye sahip olsun. O za­man durum değişecektir. Nasıl ki bugünkü durumda Cumhur­başkanı tarafından, Cumhur İttifakı tarafından gelen her talep TBMM’de kabul edili­yorsa; bunun tam tersi olduğu zaman bu talepler demokra­tik şekilde uzlaşmaya açıl­mak zorunda kalacaktır. İşte o zaman sistemdeki işleyiş daha uzlaşmacı olmaz mı? O zaman hiç kimse “sistemin güçlendirilip güçlendirilmemesiyle alakadar olmaz.

 

Tabii ki TBMM’deki sandalye sayı­sının dışında bir de milletvekilleri­nin genel başkanlarına karşı değil halka karşı sorumlu oldukları bir sistemi düşünsenize. Mesela Kon­ya’da 15 milletvekili var. Her bir parti seçim pusulasına aday olan 30 kişinin ismini yazsa ve bizler de vatandaş olarak bu 30 kişiden istediğimizi seçsek, seçilen mil­letvekili halkı mı mutlu etmek ister yoksa genel başkanını mı? Halka karşı sorumluluk hisseden millet­vekillerinin oluşturacağı Meclis’te yapılan oylamalarda çıkacak oyu tahmin etmek bile zor olacaktır.

 

İşte, Devleti yönetenin adı cum­hurbaşkanı mı olsun, başbakan mı olsun kavgalarına girmeden bir kanun değişikliğiyle yapılacak sistem değişikliği ve de neticesi...

 

Ama Partiler Kanunu’nu ve Seçim Kanunu’nu değiştirmeye acaba partiler yanaşır mı derseniz hiç umudum yok. Çünkü bu kanunlar değişirse “genel başkan sultası" sona erer ve inanıyorum ki şimdi­lerde Millet ve Cumhur ittifakları diye ayrışan siyaset öyle bir du­rumda bu kanunların değişmeme­si için bir araya gelerek çok güzel bir uzlaşı örneği ortaya koyarlar.

 

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA