DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 01-10-2021 11:35

Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık

 

Eskiden genel seçimlerin yaklaşıp yaklaşmadığını bürokrasinin tutumundan anlamak çok kolay olurdu. Eğer genel seçim yaklaşıyorsa, hele bir de iktidar partisinin tekrar seçilmesi zor görünüyorsa, bürokrata iş yaptırmak çok zor olurdu.

Tabii şimdi bu durumu bilmeyene anlatmak çok zor olur. 1990’lı yılların başında; hatta 1980’li yılların ikinci yarısında doğan vatandaşlarımızın bildikleri tek hükümet var o da AK Parti Hükümeti’dir. Mesela 1985 yılında doğan bir çocuk, AK Parti’nin iktidar olduğu 2002 tarihinde 17 yaşındadır. Ve 2002 yılından bu yana sadece AK Parti hükümetlerinin icraatlarını görmüştür.

Yukarıda bahsettiğim bürokrat tavrını yaklaşık bu 20 yıldır görmez olmuştuk. Çünkü bürokratlar “Nasıl olsa AK Parti tekrar seçilir” düşüncesinde olduklarından çok fazla işleri yavaşlatma şansına sahip olamadılar. Ancak son zamanlarda gelişen ‘yeni bürokrat’ yapısında iş yavaşlatma değil ama risk almama, muallak çözümler bildirme gibi bir bürokratik yapı ortaya çıktı.

Bu arada bürokrat kavramına da değinmek gerekir sanırım. Bürokrat, devlet kurumlarında çalışan üst düzey yönetici demektir. Bürokratın en önemli özelliği kendi kurumsal tabanından destek almadan tepeden atanarak görevine gelir. Bu özelliğiyle ‘üniversite rektörleri’ de birer bürokrattır.

Bunun bir örneğini geçtiğimiz gün Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde gördük. NEÜ Rektörü sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı: “NEÜ Güz Dönemine İlişkin Uygulama Esasları” adı altında ‘Uygulanacak Model’ başlığında “….. Sağlık alanlarındaki programlar hariç harmanlanmış ve seyreltilmiş eğitim modeli ve uzaktan eğitim modeli ile yürütülecektir” deniliyor.

Böyle bir muallak cümleyi üst düzey bir eğitim kurumunda kullanmak oldukça garip olmasına rağmen bu muallak cümleyi araştırıp çözmek gerekiyor. Öncelikle ‘harmanlanmış eğitim’ ne demekmiş diye baktım. Türk Dil Kurumu’nda buna ilişkin bir kayıt bulamadım ama Google’da “Harmanlanmış öğretim öğrencilerin bulundukları farklı şartları göz önünde bulundurarak okulda harcanan zamanı azaltmak amacıyla öğretimi eğitim teknolojileriyle destekleme ve etkinleştirme çabasıdır. Harmanlanmış öğrenme yüz yüze öğrenim ve uzaktan öğrenimin etkin yönlerini birleştirme çabası olarak görülmektedir” diye bahsediliyor. Yani “okulda harcanan zamanı azaltmak…”

Seyreltilmiş eğitim modeli ile ilgili de yine TDK’da bir kayıt bulamadım. Ama önceki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklama şöyle “Aşamalı ve seyreltilmiş derken, aslında belli sınıf düzeylerinin öncelikli olarak açılmasından ve derslerin ve konuların seyreltilmesi, yani tam olarak içeriğin tümüyle yüz yüze aynı saat ve süre içerisinde değil de belirli konuların belirli noktalarının özellikle ve öncelikle işlenmesini kastediyoruz. Peki, seyreltilme sonucunda oluşabilecek açık nasıl giderilecek? Elbette uzaktan eğitimle, canlı dersler vasıtasıyla ve EBA televizyonları vasıtasıyla giderilecek.”

Bunların üzerine NEÜ’den aldığım bilgi de şöyle: “Sınıflar ikiye bölünerek bir hafta birinci grup yüz yüze eğitim yapacak, 2. Hafta 2. Grup yüz yüze eğitim yapacak. Yüz yüze eğitim yapmayan grup derslere online olarak devam edecek.” NEÜ’ye göre, ‘harmanlanmış ve seyreltilmiş öğretim modeli’ de böyle imiş.

“Şimdi bunun ne önemi var?” diye soranlar olabilir. Söyleyeyim; Bu özensizce yazılan, küçük ayrıntı gibi gözüken durum, öğrencileri ilgilendiriyor. Bunun yanı sıra, öğrenci velilerini ilgilendiriyor. Ayrıca KYK’yı ilgilendiriyor. Özel yurtları ilgilendiriyor. Okulun etrafındaki esnafı ilgilendiriyor. Belediyenin ulaşımını ilgilendiriyor. Ve bu ilgileri daha da arttırabiliriz. Yani kısacası bu açıklamayı üniversite yönetimi yapmış olmasına rağmen sadece üniversite yönetimini ilgilendiren bir açıklama olmadığı için önemlidir. İşte bu öğretim modelinden ne anladınız bilmiyorum ama okullar açılınca sanırım daha net görebileceğiz ne olduğunu.

Bu arada Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü aşı olmayanların listesini açıklamış. Bence çok da doğru yapmış. Bu durumu demokrasiye aykırı bulmak, ancak demokrasinin ne demek olduğunu bilmemekle açıklanabilir. Bir insanın diğer insanları tehdit ederek ‘aşı olmama demokrasisi’ diye bir demokrasi tarifi olamaz. Hele ki bir öğretim ve bilim yuvasında bilime inanmayarak ‘ben aşı olmayacağım’ diye ‘beynini başkalarına kiraya vermiş’ insanların olması gibi bir durum sadece üzüntü vericidir. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nü de bu konuda kutluyorum. Bir bilim yuvasında doğru tavır ‘aşıdan yana ve Devlet’ten yana tavırdır’.

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA