DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Serapla Tatlı Sert
Serapla Tatlı Sert
Giriş Tarihi : 14-05-2021 12:09

Ne iş yapar bu muhtarlar

Muhtar, köy veya mahalle tüzel kişiliğinde, yönetiminin başında bulunan kişidir. Kökeni Arapçadır ve "seçilmiş kişi" anlamına gelir.

Muhtar, köy veya mahalle halkı tarafından seçilir. Muhtar seçiminde siyasi partiler aday gösteremezler. Türkiye'de muhtarların görev süresi 5 yıldır. Muhtar köy tüzel kişiliğini temsil eder. Muhtar köye ilişkin kararlarını 4 azasıyla birlikte alır. Muhtar köyün yol, köprü, çeşme vb. ortak mallarını inşa ettirir, inşa olunanların bakım ve onarımını yaptırır. Muhtar köyde yapılması gereken işleri imece usulu ile gerçekleştirir. Aynı zamanda muhtar, genel yönetimin temsilcisi sıfatıyla da yasaları ve hükûmet emirlerini halka duyurur, köy içinde dirlik ve düzeni sağlar. Genel yönetimle ilgili işlerin köyde uygulanmasına yardımcı olur.

Görevini gereği gibi yapmayan muhtarlar köyün bağlı olduğu ilçe idare kurulu kararı ile görevden uzaklaştırılabilir. Muhtarın köy yararına olmayan kararını vali veya kaymakam bozabilir. Ancak mülki amirler, muhtarların yerine karar alamazlar; bozma sebeplerini gerekçesiyle açıklarlar ama bu asıl başbakanlığa aittir.
Peki şimdi buna göre soralım şuan muhtar olarak seçilmiş kişiler görevlerini layıkıyla yerine getiriyormu yoksa seçildikleri mahallelerde ali kıran baş kesen misali dolaşıp köy halkının sorunlarına karşı duyarsızlıkmı yapıyor. Biraz daha konuyu açarsak istediğine hizmet götürüp istemediğine sıraya koyduk siz sıranızı beklenyinmi diyor. Muhtarlık zordur beyler bu biliniyor ama muhtarlık zor olduğu kadar büyük sorumluluk gerektirir.  Ne diyor kanun görevini layıkıyla yapmazsan o mazbata elinden alınır. Halka hizmet için oradasınız halkın sorununu çözmek için o yetki size verildi. Size oy versin yada vermesin sizin siyasi görüşünüzden olsun yada olmasın her kişiye aynı mesafede olacaksınız. Kapınıza vatandaş gelmeyecek nasıl seçim zamanı kapı  kapı dolaşıp oy istediyseniz seçim bittikten sonrada kapı kapı dolaşıp halkın halini hatırını soracaksınız sıkıntısını çözmek için canla başla koşturacaksınız. Kimsenin sorununu diğerinden öncelikli tutmayacaksınız. Hz ömerin bir sözü var dağdaki çobanın kuzusunu kurt kapsa sorumlusu benim der. Sizde buna göre çalışacaksınız.  Vatandaş size sorununu bildirecek siz önemsemeyeceksiniz ama bir başka vatandaşın işini hemen çözeceksiniz neye ve kime göre karar verdin diye sorulmayacağınımı sanıyorsunuz. Biran an önce silkelenin ve kendinize gelin. Halkın size niye oy verdiğini sizden ne beklediğini birkere daha düşünüp görevinizi layıkıyla yapın. Kimsenin vebalini üzerinize almayın yoksa o vebal altında ezilir kalırsınız. Ilahi adalet geç gelebilir ama hiç bir zaman tecelli etmemezlik yapmaz. Şimdi gelelim özele köycegiz köyü kaşıkçı mahallesi muhtarından bu sıralar çokça sikayetler gelmeye başladı sayın muhtar sizden hizmet bekleyen mahalle halkı sıkıntılarının çözülmediğini bununlada kalmayıp yok dediğiniz malzemeyi farklı yerlere gönderdiğiniz  bu size sorulduğunda sıra size gelmedi açıklaması yaptığınızı duyduk. Şunu unutmayın haktan adaletten saparsanız oturduğunuz makam size ağır gelir. Yöneticilik adalet gerektirir. Eğer bu şikayetler haklıysa biran önce yaptığınız yanlıştan geri dönün derim. Görevinizi layıkıyla icra edin ki vebal yüklenmeyin aldığınız sorumluluğu taşımayı bilin ki gerçekten görevinizi yapmış olun.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA