DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 29-10-2021 16:58

MÜSİAD bu dönem daha farklı

 

Türkiye gündemi aslında Konya’yı ve Konyalıları da ilgilendirdiği için çok önemlidir. Ama tabii ki aynı zamanda Konya’da da tüm Türkiye’yi ilgilendiren güzel şeyler oluyor.

Bilindiği üzere MÜSİAD iş oluşumları arasında Türkiye’deki en büyük iş adamı topluluklarından birisidir. MÜSİAD Konya Şubesi geçtiğimiz günlerde kongresini yapmış ve iş adamı Hilmi Kağnıcı yeni yönetimin başkanı seçilmişti.

MÜSİAD Konya Şubesi, geçtiğimiz gün yaptığı bir basın toplantısıyla hem yeni yönetimi hem de plan ve projelerini tanıttı. Vizyonel bir başkanla vizyonel bir yönetim oluşturulmuş olduğunu baştan söyleyeyim. Başkan Kağnıcı ekonomi ve güncel konulara çok hakim. 

Böyle bir yönetimin vizyonel bir projesinin olması da gayet doğal. Çalışmalara da daha yeni olmalarına ve de pandemi olmasına rağmen Kazakistan’la başlamışlar. Konya’ya gelen Kazakistanlı 40 kadar iş adamıyla iş görüşmeleri ve bağlantılar yapılmış bile. MÜSİAD Ekonomik İlişkiler Komisyonu (MEKİK) bu tür iş adamları bağlantılarını kurmakla meşgulmüş. Yani bu komisyon, dünyanın dört bir tarafındaki iş adamlarıyla, Türk iş adamlarını buluşturmak için “mekik” dokuyormuş.

Bu arada küresel güç olma yolunda ilerleyen Türkiye’nin iş adamları olarak Afrika’daki ülkelerle ilgilenmek de bence ayrı bir vizyonel bakıştır. Başkan Kağnıcı bu konuda da güzel girişimlerde bulunduklarını basın toplantısında anlattı. Bir de Türkiye’den Afrika’ya çeşitli yardım sebepleriyle giden dernek, vakıf, STK, iş adamları grubu, sağlık grubu ve benzeri tüm örgütlenmelerin bir araya gelmesinin de doğru olacağı kanaatini de belirtti. Ki bu çok doğru bir birliktelik olacaktır.

MÜSİAD Konya Şubesi yönetimi bunların dışında Konya’nın, Avrupa’da ilk “Karbon-Nötr Şehir” olması için de çalışmalar başlatmış.

Karbon salınımı bilindiği üzere Dünyamıza oldukça zarar veren bir olaydır. Karbon salınımı önlenemediği takdirde, daha çok doğa olayı, susuzluk, buzulların erimesi, deniz seviyelerinin değişmesi, kuraklık, insan sağlığının bozulması, hayvan nesillerinin tükenmesi, bitki türlerinin yok olması gibi ciddi problemler artarak devam edecektir. Bunun bilincinde olanlar küresel ölçekte karbon salınımlarını azaltma ve sıfırlama amacıyla “karbon nötr” olma yolunda adımlar atmaya başladılar. Bu bağlamda, Karbon Nötr Şehirler Birliği (CNCA) bile kuruldu. CNCA, sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar veya daha öncesinde %80 ila %100 arasında azaltmak veya sıfırlamak üzerine çalışarak üye şehirlerin 2050 yılına kadar veya daha kısa sürede karbon nötrlüğüne ulaşacakları ve bunun, insanlar ve işletmeler için daha fazla ekonomik refah, sosyal eşitlik, yaşam kalitesi ve iklim esnekliği sağlayacağı yönündedir.

Bu konuda “Karbon Nötr” olmak için çalışan şehirler arasında, Kopenhag, Stockholm, San Francisco, Yokohoma, Sydney, Berlin, Toronto, Boston, Londra, Melbourne, New York, Rio de Janerio, Washington gibi şehirler bulunmaktadır. Burada Konya’yı da düşünmek bence vizyonellikle açıklanabilir.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nin yaptığı çalışmada “Türkiye, ekonomisini 30 yıl içerisinde karbonsuzlaştırabilir” sonucunu yayınladı. Bunun için daha fazla güneş ve daha fazla rüzgardan yararlanmak gerekliliği de ortada.

MÜSİAD Konya Şubesi’nin basın toplantısında belirttiği “Karbon Nötr” açıklamasından bir gün sonra Sabancı Üniversitesi araştırma raporunu açıkladı. Araştırma, Türkiye’nin 2018’deki ekonomik göstergeleri üzerine elektrik üretimi, ulaşım, binalar, sanayi ve diğer üretici sektörlerdeki enerji kullanımı ile sanayi proseslerinden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını ele alan bir rapor.

Sonuç şunu gösteriyor ki, bu konular çok daha fazla konuşulacak ve gerekli olan konular. Bu konuda ilk adımı atan oluşum olarak MÜSİAD, Konya’nın diğer dinamikleriyle de el ele vererek çok büyük bir projeye başlamış olacaktır.

Bu vizyonel tutumu ile MÜSİAD’ı kutlarken aynı zamanda Konyalı hemşerilerimizin de bu konunun ciddiyetine vakıf olmaları ve destek vermeleri şart gibi gözükmektedir.

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA