DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 01-11-2021 09:49

Marketler ve asgari ücret tartışmaları

 

Öncelikle herkese güzel bir hafta diliyorum. Bu hafta anlaşılan o ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden görüşmesi gündeme damga vuracağa benziyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan taraftarları ne kadar büyük bir görüşme olduğunu ve de Erdoğan’ın tavır ve halleriyle ne kadar büyük bir lider olduğunu anlatırken; aynı şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemeyenlerin de, Erdoğan’ın ne kötü bir görüşme geçirdiğini, Biden’in diplomasiyle ders verdiğini falan filan anlatacaklar.

Ben kısacık fikrimi söyleyeyim. Bu yukarıdakilerden ikisi de değil. Türkiye Cumhuriyeti gibi büyük bir devletin başkanı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD gibi emperyalist hırsları olan bir devletin başkanı Biden görüştüler. Olay bu kadar aslında. Bu nedenle bu konuya şimdilik çok girmeye gerek görmüyorum.

Asıl iki konu var ki bence çok daha büyük önem arz ediyor. Birincisi; şu “zincir market” denilen sokak aralarındaki küçük bakkal-marketlere kesilen ceza konusudur. Bu konuya üç açıdan bakmak gerektiğini düşünüyorum. İlk olarak, bilhassa pandemi sürecinde en fazla kazanan işyerleri bu ve bunun gibi marketlerdir desek sanırım yanlış olmaz. Eğer normal şartlar altında, bilhassa bu pandemi sürecinde, insanların da mağduriyetinin de etkisiyle marketler oldukça bol kazançlı günler yaşamışlardır. Bu kazançlarını eğer halkı sömürerek, halkın mağduriyetinden yararlanarak kazanmışlarsa, tüm halkın vebali boyunlarındadır.

Tabii ki bu tür konular biraz da popülist politikalar olarak da değerlendirilebileceği için temkinli yaklaşmakta fayda vardır. CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ bu konuda bir açıklama yapmış: “İlgili marketin kendi alt şirketi kabak tedariki sağlamış. Halde 75 kuruşa satılan kabağı kendi firmasına 3.95 TL'ye satmış. O da vatandaşa 7.50 liraya mal edilmiş. Bu bize oldukça anormal bir artış olarak gözüktü.” Demiş. Tabii ki burada pahalılık ve fahiş fiyat arasındaki farkı da iyi anlamak gerekir. Bir ürün pahalı olabilir. Pahalılığından ötürü herkes alamayabilir. Açıklamayı yine Nihat Uludağ’ın ağzından vereyim: “Bir cep telefonu düşünün fiyatı 20 bin liradır. Pahalı olabilir fakat 20 bin liralık bir cep telefonunu satıcı 100 bin liraya satıyorsa bu fahiş fiyattır. Buradaki önemli olan nokta budur. Aradaki uçurum devasa bir uçurumdur. 2-3-4 kata kadar fiyat farkının oluştuğu bir durum. Burada asıl en kritik konu bu. Piyasa pahalı mı, fahiş fiyat mı? Bir ürün pahalı olabilir maliyeti girdisi pahalıdır ve onu pahalı bir fiyata satabilirsiniz. 1 liralık bir kalemi 20 liraya satıyorsanız 19 liralık haksız kazanç fahiş fiyata giriyor.” diyor.

Buraya kadar, tabii ki bu fırsatçı marketleri eleştiriyoruz. Yani böyle bir şeyler yapıldıysa hatta “lanetliyoruz”. Ancak şunu da gözde kaçırmamak gerekir. Geçtiğimiz bu pandemi sürecinde bizler de herkes gibi bu adı geçen marketlerden alışveriş yapıyorduk. İşin doğrusu bilhassa BİM ve A-101 marketlerini tercih etmemizin nedeni zaten, diğer marketlere göre ucuz olmaları idi. Yani Konya’daki birçok market, bu söz konusu marketlerden çok daha pahalı idi. Bu da sanırım ayrıca düşünülmesi gereken bir konu olarak ortada… Bir de konuyu bu açıdan değerlendirmek gereklidir sanırım.

Bu hafta konuşulacak olan diğer bir konu da sanırım asgari ücret tartışmaları olacaktır. Geçen yıl açıklanan enflasyonun yüzde 14,6 olduğunu hatırlayacaksınız. Buna karşılık, Hükümet yüzde 21,56 asgari ücrete artış yapmıştı. Bu yıl da enflasyonun üzerinde yapılacak zamla birlikte asgari ücrette zammın, toplamda yüzde 30'u bulabileceği belirtiliyor. Böyle bir artışla asgari ücret rakamının 3.600TL’nin üzerinde olacağı söylentileri dolaşmakta. Bu hafta sanırım böyle bir rakamın asgari ücretli için ne ifade edeceğini ve de işveren için nasıl bir fiyat olacağını çok fazla tartışacağa benziyoruz.

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA