DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 01-06-2021 11:01

Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum

 

Bugün biraz seçimlerden bahsetmek istiyorum. Bir kere seçimler denilince en önce şunu söylemek gerekir 2022 yılının sonundan önce bir seçim beklemek anlamsız gözüküyor. Ekonomik şartlar, sosyal şartlar, eskiye göre değerlendirirsek, seçimi işaret etmektedir. Ancak seçimin nasıl olabileceğini düşününce, zamanında bir seçim beklemek sanırım anlamsız olmaz. Belki bir ihtimal 2023’ün Haziran sonunda yapılması gereken seçimlerin olsa olsa 2022 yılının sonlarında kasım veya aralık ayı gibi olabileceği zannımca düşünülebilir. Yani sonuçta 2021 yılında bir seçim beklemek MHP ve Ak Parti birlikteliğinden çıkabileceğe benzememektedir.

Her neyse, burada aday tartışmalarına biraz dikkat çekmek gerekmektedir. CHP’de zaman zaman Genel Başkan Kılıçdaroğlu aday olabileceğini ima etmektedir. Ancak tüm CHP’liler de bilmektedir ki; CHP’nin adayının Kemal Kılıçdaroğlu olması ihtimali çok çok zayıf bir ihtimaldir. Olası cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk tur için belki birçok aday ortaya çıkabilecek ancak muhalefetin hedefi seçimi 2. tura bırakabilmek olacaktır. Tabii ki bunun tam tersi Cumhur İttifakı da 1.turda seçimi bitirmek isteyecektir.

Seçim sisteminin nasıl olacağı konusunda tam bir belirginlik olmadığı için sanki yüzde 50+1 oy alan cumhurbaşkanı seçilecektir diye düşünülse de bu sistem içerisinde baktığımızda 1.turda yüzde 50+1’i bulabilecek bir aday şahsen ben göremiyorum. İş 2.tura kalırsa da muhalefetin adayının kim olacağı bir önem kazanacaktır.

Asıl gelmek istediğim konu da aslında budur. Yani muhalefetin adayı konusu… Şimdi kamuoyunda en çok konuşulan ve CHP içerisinde de taraftar bulan düşüncelerden birisi Mansur Yavaş’ın veya Ekrem İmamoğlu’nun aday olması tehlikesidir.

CHP içerisinde bu şekilde “popülist bir yanılgı” maalesef sık sık ortaya çıkmıştır. 1989 yerel seçimlerinde Murat Karayalçın, Erdal İnönü’nün SHP’sinden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiştir. İyi de bir belediye başkanlığı sergilemiştir. İyi bir belediye başkanı olan Karayalçın’ı, Erdal İnönü’nün siyaseti bırakması sonunda SHP’liler genel başkan olarak görmek istemişlerdir. Ve de hemen akabinde 1993 yılında yapılan Genel Kongrede genel başkan yapmışlardır. 1994 yerel seçimlerinde Murat Karayalçın’ın tekrar Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilme olasılığı çok yüksek iken SHP o dönem bu şansı kaçırmış ve Karayalçın 1995 yılında CHP genel başkanlığına, 1999 yılında tekrar Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olsa da kazanma şansı olmamıştır. SHP ve CHP, 1994’ten sonra 2019 yılına kadar, 25 yıl, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanamamıştır.

Şimdi yine aynı hatalı düşünce Ankara veya İstanbul büyükşehir belediye başkanları için işlemektedir. Büyük bir başarıyla kazanılan, halkın sevgisini kazanan ve de İstanbul halkının güvendiği bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı önümüzdeki 2024 yerel seçimlerinde de şayet kazanabilecek durumu vardır. Bu başkanları tutup da cumhurbaşkanı adayı yapmak hatalı bir düşüncedir.2023 seçimlerinde aday olacak bir İmamoğlu veya Yavaş hem o ilin büyükşehir belediye başkanlığını hem de cumhurbaşkanlığını kaybettirecek bir adım olacaktır.

Dolayısıyla CHP aday olarak gerek Kemal Kılıçdaroğlu’nu, gerekse Büyükşehir Belediye Başkanlarını konuşmaktansa oraları sağlama alıp, yeni, halkın seveceği, güveneceği bir adayla seçimlere hazırlanmalıdır. Ve Millet İttifakı eğer seçim kazanmak istiyorsa bu adayda birleşebilmelidir.

Şimdi genelde böyle yazınca hemen karşı çıkmak adına “bilmiş bilmiş yazıyorsun, kim olacak o zaman” diye itiraz edenler çıkıyorlar. Ayakları havada kalmasın diye onu da yazayım. Mesela CHP içerisinde hem CHP’lilerin, hem diğer muhalefet partilerinin, hem muhafazakar, hem milliyetçi ve de hem liberal kesimin sevebileceği çok bariz sevilen bir isim vardır. İlhan Kesici…

İlhan Kesici, sanırım herkes kabul edecektir; temiz, namuslu, ahlaklı, dürüst bir isim olarak tüm Türkiye’de bilinir. Bilgisi ve birikimi, bilhassa ekonomi anlamında herkesçe kabul edilir. Ve tam da şu zamanlarda istenilen ve aranılan siyasi ahlak sahibi ve dürüst siyasetçi imajına da gayet iyi oturan bir isimdir. Kendisini şahsen tanımam ama halk arasındaki imajından biliyorum ki vatandaş böyle düşünüyor.

Sayın Kesici aday olur mu olmaz mı bilmem ama Ekrem İmamoğlu’nun veya Mansur Yavaş’ın adaylığının kesinlikle yanlış olacağını bilirim.  Dolayısıyla da “başarılı belediye başkanı başarılı genel başkan olur” gibi, “başarılı belediye başkanından başarılı cumhurbaşkanı olur” gibi bir algıya kapılmadan düşünmek gerekir. Belediye başkanlığında başarılı olan birisinin diğer görevlerde de başarılı olacağı gibi bir sonuç çıkmaz. Ama tüm toplumun kabul ettiği bir isim, arkasına bir de örgütsel gücü alırsa seçim kazanmak hiç de zor olmaz.

Güzel bir hafta diliyorum. Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA