DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 08-09-2021 11:56

İnançtan ne anlıyorsunuz?

 

İnsanlar hep bir inançtan bahsederler. İnanç, inanmakla başlar. İnanmadığınız bir şeye inanç gösteremezsiniz. Aynı zamanda inanç, zamanın bir parçasını teşkil etmez. İnanç denilince herkesin aklına öncelikle Dini İnanç gelir. Dini inanç da farklı özellikler sergilemez.

Diğer inançlar gibi dini inanç da zamanla kısıtlı bir şey değildir. Yani günde beş vakit namaz kılma vaktinde inançlı olup, ondan sonraki zamanlarda aklına getirmemek ancak cahil bir düşüncenin ürünü olabilir.

Şöyle bir hikaye vardır: “Köyün birinde çok sevilen, inançlı, Allah’a inanan bir insan varmış. Bir gün yaşadığı köyde sel felaketi yaşanmış. Herkes köyü terk ediyormuş. Ama bu adam yerinden kımıldamıyormuş. Sonunda en yakın arkadaşı arabasını evinin önüne çekerek kendisine seslenmiş, “Haydi arabaya atla, köyde kimse kalmadı, barajın kapakları patlayacak ve büyük sel olacak haydi gel” demiş. Ama adam “Allah beni kurtarır sen git” demiş.

Sonra sular artmaya başlamış, yardıma gelen bir kayığı ve onun ardından gelen başka bir kayığı da reddetmiş. Yine “Allah beni kurtarır” diyerek istememiş. Sular o kadar artmıştı ki, evin bacasına çıkmış ve yardıma gelen bir helikopteri de aynı şekilde geri çevirmiş. Sonunda boğularak ölmüş.

Hikaye bu ya; Allah katına yükselince merakla sormuş: “Allahım sana güvenmiştim, niçin benim dualarımı kabul edip beni kurtarmadın” demiş. Karşılığında şu cevap gelmiş: “Denedim hem de çok denedim, önce sana arabasıyla komşunu gönderdim. Sonra bir kayık ve ardından bir başka kayık daha gönderdim. Ama sen kabul etmedin. En sonunda helikopter gönderdim ama onu da kabul etmedin.”

Eğer inancınızı yaşamınızla bütünleyemezseniz, bu adamın durumuna düşersiniz. İnanç ve yaşam kavramları ayrı ayrı kavramlar değildir. Bunlar bir bütündür. İnancınızı yaşamınızla bütünleştirir, yaşamınız boyunca da inancınıza göre yaşarsınız.

Gelelim asıl konuya; 2 yıldır illet bir hastalıkla tüm dünya olarak cebelleşiyoruz. Ve Allah’a milletimizi, tüm insanlığı, bu illet hastalıktan kurtarması için dua ediyoruz. Sonunda bu hastalıkla savaşacak bir aşı bulunuyor. Bizler İslam’a inanan insanlar olarak eğer bu aşıyı “falanca kişi, filanca kişi buldu” diye düşünüyorsak; inancımızı kontrol etmemizde fayda vardır.

Yukarıdaki hikayede olduğu gibi, bu aşıyı bulan bir veya birkaç kişi midir yoksa tüm insanların dualarının karşılığı aldığımız bir sonuç mudur?

İşte burada inancımızı tekrar değerlendirmeliyiz. “Allah bizi kurtarmak için aşıyı gönderdi” mi demek lazım yoksa “bu aşıyı falanca buldu, filanca buldu” diye (Haşa) Allah’ı devreden mi çıkaracağız.

Hikayede Allah sevdiği kuluna, otomobil gönderiyor, kayık gönderiyor, helikopter gönderiyor. Gerçek hayatta da Allah kullarına aşıyı gönderiyor. Bunun neresine itiraz ediyorsunuz?

İnsanların hayatlarıyla cebelleştiği bu dönemde aşı olmamak, hayatı anlamamak olduğu gibi inancı sorgulamak gerekliliğidir. Hangi açıdan bakarsanız bakın, aşı olmamanın “iler tutar yanı” yoktur.

Dostlukla kalın.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA