DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 24-08-2021 20:05

Her “Oy”un önemi var

 

Kim ne derse desin, ülkede bir seçim yaklaşıyor. Genelde 2022’nin sonbaharında seçime gidilir düşüncesi hakim olsa da Ak Partililer 2023’ün Haziran’ında yani zamanında olacağını söylüyorlar. Sonuçta iki tarih arasında 6-7 ay gibi bir zaman farklılığı gözükmektedir. Sonuçta 2022 yılı seçim “sathı maili” yılı olacaktır. 

Bu seçimler geçmiş seçimlere göre tabii ki çok farklı olacaktır. Çünkü seçimlerin neticesini 20 yıldır olduğu gibi sadece iki parti; Ak Parti ve CHP belirlemeyecektir. Her ne kadar “iki ittifak” gözükse de iki parti belirlemeyecektir.

Konya’da olası seçimleri etkileyecek partilere şöyle bir bakalım: Tabii ki başta Ak Parti’yi belirtelim. Bunun dışında diğer seçimlerden farklı olarak ilçe ilçe, mahalle mahalle, köy köy gezen İyi Parti etkili bir oy alacaktır. Konyalı eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partisi Gelecek Partisi Türkiye genelinde ne yapar bilmem ama Konya’da “hemşeri kontenjanından” muhakkak gereken payı alacaktır. DEVA Partisi, her zaman söylüyorum, böyle sessiz olduğuna bakmayın, Konya’da da belirli bir tabana sahip olacaktır.  Tabii ki Ak Parti’den aradıklarını bulamayan muhafazakarların dönüp geleceği yer de Saadet Partisi’dir. Bunu da Konya’da unutmamak lazımdır. Aslında bu saydığım partilerin hepsinin oy alacağı yer genel anlamıyla Ak Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı olacaktır. Konya’da tabii ki CHP’nin de kemikleşmiş bir oyu zaten vardır. Bu seçimler, bu nedenle diğer seçimlerden çok farklı olacaktır.

Peki, Ak Parti bunun farkında mıdır? Evet, farkındadır ama maalesef muhalefete alışık olmayan Ak Parti bu “krize” karşı neler yapılacağı konusunda yetersiz kalmaktadır. Sadece CHP’yi ve onun genel başkanını kötüleme anlayışı siyaseten sadece Ak Parti karşıtlarının CHP’de, CHP karşıtlarının ise Ak Parti’nin yanı sıra İyi Parti, Gelecek, DEVA, Saadet gibi partilerde toparlanmasına sebep olmaktadır.

Bu durum; yani sadece CHP’yi kötüleme politikası, daha önceki seçimlerde işe yarıyordu. Çünkü 2 parti olduğu için kümelenme bu iki partide oluyordu. Ak Parti karşıtları CHP’de, CHP karşıtları AK Parti’de buluşuyordu. Ancak bu sefer Ak Parti’nin muadili parti sayısı artmış durumda…

Şimdi yüzde1’lik partinin bile önemli olduğu bir seçimle karşı karşıyayız. Tabii ki seçim kanun değişmediği müddetçe bu dediğim geçerli olacak. Seçim kanunun değişirse bundan çok farklı olmasa da ufak tefek değişiklikler yaşanacaktır. Mesela seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi kuvvetle muhtemeldir ama bu durum yüzde 1’lik partinin ihtiyaç dışı kalacağı anlamına gelmemektedir.

Ak Parti bu konuda seçimde yanında duracak yeni ittifakları bulmak zorundadır. Bu da CHP olamayacağına göre ya İyi Parti ya da HDP olmak zorundadır. İki partiyle de muhakkak ki görüşmeler olacaktır belki de oluyordur. Ama bu aritmetik yapıda Ak Parti çok istediği bir sonuçla karşı karşıya kalacağa benzememektedir.

Aynı zamanda Ak Parti getirdiği yeni liberal anayasal yapılanmayla, daha önce merkez sağda görev yapan, ANAP, DYP gibi partilerde hizmet vermiş politikacılarla da görüşmelidir. Hatta daha da ileriye gideyim; sosyal demokrat yapılanmayı da içinde barındırması seçimde işine yarayacak bir sonuç ortaya koyabilir. MHP ve BBP’lilerle ittifak ortağı olduğu ve ayrıca liberal ve sosyal demokrat yapılara da kapısını açabilirse Özal’ın 1983’teki ANAP’ı gibi bir yapılanmayla seçimde kendisine yeni bir yol açabilir.

Bu arada cumhurbaşkanlığı seçimini, partiler arasında geçecek seçimden ayırmak gerekecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimindeki şansı, Ak Parti’nin TBMM’deki sandalye sayısından çok daha fazla gözükmektedir. Hatta daha ilginci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerden önce bir değişiklikle parti genel başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı makamını ayırması kendi şansını çok daha fazla arttırabilecektir.

Tabii ki 20 yıllık bir iktidarın ardından Ak Parti’nin yıpranması, oy kaybetmesi çok garipsenecek bir olay değildir. Hatta aslında daha şaşırtıcı olanı 20 yıllık iktidardan sonra hala AK Parti’nin iktidara en güçlü aday olmasıdır. Bunun akademik çalışmasını da sanırım muhalefet partileri yapmalıdırlar.

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA