DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 21-01-2022 17:44

Gündem olmayacak gündemler

 

Sistemini iyi oturtmuş devletlerde suni gündemler yer almaz. Çünkü konuyla ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ne yapacaklarını bilirler. Ve de oluşan olaylara karşı gereğini yaparlar. Biz de maalesef durum böyle değil. Geçtiğimiz 8-10 günlük gündemlerimize bir göz atalım.

 

BÜLENT ERSOY VE SEZEN AKSU

 

Türkiye’nin en önemli ses sanatçılarının başında gelen ve aynı zamanda CNN Türk’ün haberine göre Devlet Sanatçısı(doğruluğunu teyit edemedim maalesef) olan Bülent Ersoy Anıtkabir’e gidiyor. Bir subay refakat ediyor ve refakat edenler görev yeri değişikliğine uğruyor. Bu haberin ayrıntılarını hepimiz sanıyorum ezberlemişizdir, detayına girmeyeceğim. Şimdi bir kısım subayın yaptığını doğru buluyor bir kısımsa doğru bulmuyor. Tabii ki bu durumda biz de siyaset olarak değerlendiriliyor. Hükümet tarafında olanlar doğru buluyor, muhalefet tarafında olanlar doğru bulmuyor. İyi de burada yasa, kanun, genelge, talimat ne söylüyorsa o yapılması lazım değil mi? Yani bu konunun gündem olacak bir tarafı yok. Talimatlar neyi söylüyorsa, kimsenin müdahalesine gerek kalmadan bu sorun çözülmeliydi.

 

 

 

Yine bir başka konu; yine ses sanatçılarımızdan Sezen Aksu 5 yıl önce bir şarkı yapıyor ve bu şarkıda Hz. Adem ve Hz. Havva için “cahil” kelimesini kullanıyor. Bunu da birileri gündem yapıp, ortaya koyuyorlar. Ben inanıyorum ki 5 yıldır milyonlarca kişinin hiç duymadığı bir şarkı bu hafta itibariyle herkesin öğrendiği bir şarkı durumuna geliyor. Burada da öncelikle konuya yasalar çerçevesinde bakmak istiyorum. Bir kere ortada ahlaki bir sorun var, bu konuda toplumun manevi değerlerine bu şekilde bir hakareti uygun bulmanın imkanı yoktur. Ama acaba hukuki bir sorun var mı? Devletlerde buna bakmak lazım. Eğer hukuki bir sorun varsa, bu şarkıyı topluma sunarken telif gibi, denetim pulu gibi bazı hukuki evrelerden geçerken hiçbir Devlet görevlisinin gözüne ilişmiyor mu? Hâlbuki bu konu da hukuki gerekler etrafında çözümlenecek ve gündem oluşturmayacak bir konu olarak toplumda Sezen Aksu’ya destek verenler ve destek vermeyenler diye ikiye ayrılmayacak.

 

Bu iki olayın bir de garip bir tarafı var. 4-5 yıl önce bu iki sanatçıyı da gerek Ak Parti gerekse Ak partililer destekliyorlardı. Aynı şekilde Ak Parti’nin desteklediği bu sanatçıları “yetmez ama evetçi” diye muhalefet kanadı eleştiriyordu. Hatta hiç unutmuyorum birçok Ak Parti muhalifi, bu sanatçıları dinlemeyeceklerini sosyal medyadan belirtiyorlardı. Şimdi aradan 4-5 yıl geçti ve her ne hikmetse şimdi de Hükümet cenahı bu sanatçıları eleştirirken, muhalefet cenahı da sahip çıkmaya çalışıyor.

 

İşte en basit örneğiyle sistem oturmamışsa, ülkede anlık kararlarla her şey değişebilir. Aslında bu iki olay da hiç tartışmaya meydan verilmeden kanunlar çerçevesinde çözülür ve suni gündem ortadan kalkardı.

 

TERÖRÜN SAVUNMASI OLMAZ

 

HDP’li milletvekili Semra Güzel’in PKK teröristiyle fotoğrafları gündeme geldi. Bu terörist aynı zamanda nişanlısıymış. Ve şimdi tartışılan konu “bu milletvekilinin dokunulmazlığı kalksın mı kalkmasın mı”? Bu konuda hazırlanan fezleke şu anda TBMM Karma komisyonunda dün görüşülmeye başlandı ve 1 ay içerisinde karara bağlanıp Genel Kurul’a getirilecek.

 

Hal böyleyken bu milletvekilinin dokunulmazlığının Meclis’e gelmesinin tartışılacak neyi vardır? Terörle ilişkilenen kim olursa olsun TBMM’de bulunmasının izahı yoktur. Aynı zamanda HDP’nin kapatılma davasında da “ek delil” olarak kullanılacak olan bu fotoğrafların, zaten PKK ile organik birlikteliklerinin olduğunu sakınmadan söyleyen milletvekilleriyle birlikte partinin kapatılmasının da tartışılacak, kamuoyu oluşturacak bir tarafı var mıdır?

 

İşte baştan beri söylediğim gibi sistemi oturmuş devletlerde bu tür olayların tartışılacak bir tarafı yoktur. Hem kamuoyu hem de hukuk gerekeni bir an önce yapmalıdır. Ve de bu gündem tartışmaları ne kadar azalırsa sistemimizin oturması o kadar gelişmiş olur.

 

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA