DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Zehra Atçı
Zehra Atçı
Giriş Tarihi : 14-11-2020 15:34

Genel Gidişatta Kendi İlerleyişimiz

Tüm geleceğinizi tek bir şeye bağlamak ne kadar akıllıcadır?

   

Tek bir şeyi hedef alıp ilerlemek, bazen o hedefe ulaşmada kolaylık sağlar, çünkü seçenekleri çoğaltmak, kafa karışıklığına ve seçme zorluğuna sebebiyet verebilir. Ama kimi zaman da, bu tek şeyin ya da hedefin ne olacağını seçebilmemiz için, elimizde birden fazla seçenek olması lazımdır.
   

Bazen diğerlerini istediğimizden daha fazla isteyeceğimiz bir şeyi, seçenekler arasında yanlışlıkla eleyebiliriz. Ve bunu çok sonraları farkederiz. Bunun pek de açık bir çözümü yoktur. Çözüm sayabileceğimiz tek şey ,seçenekleri azaltmaktır. Fayda sağlaybilecek tek şey budur belki de. 
   

Yoksa değil mi?

   

Genele göre yapılır birçok şey ve istisnalar gözetilmez. Hoş, hangi birini gözetebiliriz ki tek tek? Fakat genelin ilerlemesini sağlayan şeyler, istisnaların yerinde saymasına sebep olabilir. Henüz hazır olmadığımız seviyelere birden başlamak zorunda bırakır kurallar. Seviyelerin bitişine yaklaştıkça, bitişteki biz baştaki biz olsaydı, daha iyi sonuç alacağını anlamış oluruz.  Fakat o seviye, istisnalar için, içi doldurulamadan bitirilmiş olarak sonlanır.

   

Bazen de, asıl başlamamız gereken en doğru yerde olduğumuzu farkettiğimizde, yeni başlamamız gereken şey orda bitmiştir. Yine içi boş ve o anda "şu olsaydım, şu aklım olsaydı, şu imkanım olsaydı" yada "şimdiki ben olsaydım daha iyi olacaktı" demekle yetiniriz. Bu sadece bizim yaptığımız değil, hayatın, genele göre koyduğu düzeni, ilerleyişi, sıralamayı, kolaylaştırmayı sağlamak için yapılan kuralları sebebiyledir.

   

İşte bu düzen sebebiyle ve o kadar seçenek arasında kalmışken sevdiğimiz yada istediğimiz birşeye denkgelme, yapma yada gerçekleştirme imkanımız zordur. Bunu başaranlar var mı, elbette var. 
Bunu hızlandırmanın en kolay yolu ise düzene, genele ayak uydurmak ve adapte olmaktır. Siz bu durumda geneli ve ilerleyişi değiştirmek yada "ben genele dahil olmak istemiyorum" deme düşüncesine girmeyin şimdilik. Çünkü bunu yapmak için "çok erken." Demiştik ya zaman ve bir sıra var. Bunu, yani beğenmediğiniz ilerleyişi ve kuralları değiştirmek gibi bir hayaliniz varsa bile, önce varolan zamana sıraya ve düzene dahil olmak bu olmasa bile, bunlardan kendinize bir şeyler katarak adapte olmanız gerekiyor. 

 

 "Şuana kadar neyden bahsetti şimdi bu?" dediğinizi duyuyorum. Yaşamdaki bize sahip olan ve bizim sahip olduğumuz şeyler işte. İş mesela. Eğitim, okul, herhangi bir faliyet, aile, yönetim, hayaller, istekler... Ulaşmak istediğin her ne ise. Diretmenin, isyan etmenin, menfaatçi olmanın, rest çekmenin, umursamazlığın, üstünkörülüğün bir anlamı yok. Bir an önce kendi hayatına hakim olman ve geriden de geliyor olsan harekete geçmen lazım.  Genele sokup orda kalmanı isteyenler, istediğini yaptırmak isteyenler, olabilir. İlerleyişte pes etmiş olanlar, seninde yürümemen gerektiğini söyleyebilir. İmkanlar farklılaşmış düşünceler değişmiş olabilir; sen değişmiş olabilirsin, eksilenlerin ve bu zamana kadar kendine kattıkların... Ama tek yol, yola ilk başlaman gerektiği, sana verilen zamandaki yol değildir. Geldiğin noktada eski yolu arama. Yeni bir yol bulmak seni zorluyorsa eğer, yeni bir yol varet kendine!

Karmaşalardan ve fazla seçeneklerden kurtul. Düzene ilerleyişe adapte ol fakat bunların içindeyken kendi yolundan git. 
  
   

Önünü temizleyerek ilerle. Mesele "yolun sonuna bakma sadece önüne bak ve engelleri kaldır" değil. Mesele "yolun sonunu hayal et, gözlerini ve aklını oraya yönelt, hedef seç kendine. Ama önündeki engelleri görmezlikten gel" de değil. Mesele ne biliyor musun? Yolun sonunu gör. Hayal ettiğin yeri. Kendini de olmak istediğin yere koy. Fakat önüne baktığında, işin engelleri temizlemek olsun. Ne zaman karşıya bak biliyor musun? Engeller seni yorduğunda. Ne zaman o hayale bakmaman gerekiyor peki? Önünde aşman gereken engeller seni durdururken, sadece hayal etmeye başladığında

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA