DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 20-09-2021 14:17

Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır

Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır

ZAMLAR TÜM FİYATLARI ARTTIRIR

Eylül, ekim ayları vatandaşlar için en sıkıntılı aylardır. Bu aylarda çocuklar okula başlayacaktır. Giyim masrafı, kırtasiye masrafı, kitap masrafı ve bir de “sözde ücretsiz okula” ödenen paraların zamanı bu aylardır.

Çocuk gelişme çağındadır ve de mecburen her sene okul forması yenilenmek zorundadır. Hatta bazıları için belki de senede iki kez yenilenir. Defter kabından, kalem, silgisine, cetveline kadar kırtasiye masrafı hiç eksilmez. Kitap masrafı deyince de hemen birileri çıkıp “kitapları ücretsiz olarak Devlet karşılıyor” gibi bir cevap verebilir diye açıklayayım: Kitapları, Devlet, ücretsiz karşılıyor ancak her ne hikmetse bu kitaplar yeterli olmadığı gibi “kaynak kitap” adı altında velilerden onlarca kitabın alınması istenmektedir. Okula ödenen paralar da bu işin cabasıdır. Okullar fırsat buldukça velilerden para istemektedirler. Veliler de mecburen vermektedirler.

Bunun dışında, kışa girilmektedir ve de kışlık hazırlıklar da evlerde bu aylarda başlar. Hem gıda yönünden, hem kılık kıyafet yönünden kışlıklar hazırlanmaya başlar. Daha da kötüsü, ısınma konusu da bu aylarda başlatılır. Yani sobalı evse odun-kömür derdi; kaloriferli evse doğalgaz veya akaryakıt ödemeleri bu aylarda başlar. Daha bu konuyu uzatabiliriz ama asıl konum bugün bu değil.

Bu aylarda çok fazla para harcayan vatandaşa artık her şey pahalı gelmeye başlar. Bunun üzerine en önemli haberlerden birisi “tarladaki domatesin fiyatı” ile “marketteki domatesin fiyatı” karşılaştırmalarıdır. Yani burada “aslında Hükümet ekonomiyi yönetemiyor” konusu değil, “aradaki aracıların vatandaşın aleyhine fırsatçılık yaptığı” konusu ön plana çıkartılmaya çalışılır. Tarlada domates 1 TL iken, marketlerde 6 TL’ye satılması bu “fırsatçıların” işi imiş.

Suyun zamlanması, elektrik tüketim bedellerinin artması, doğalgaz fiyatlarının artması, mazot, benzin gibi akaryakıtın yükselmesi hatta işçiler için asgari ücretin artması gibi konular kimsenin aklına gelmez. Ki bu kalemlerde hatırı sayılır bir artış olduğunu söylememe sanırım gerek yoktur. Marketler, belki de bu artışları en ağır derecede hisseden yerler olsa gerek. Marketler, akaryakıt, doğalgaz, elektrik, su ve işçi ücretleri konusunda zamlardan en fazla nasip alan kurumlardır. Bir de tezgaha koyduğu ürünlerin seçilerek “kötülerinin” ellerinde kaldığını düşününce 1 TL’den 6TL’ye nasıl çıktığını sanırım anlamakta güçlük çekmemek gerekir.

ÖZEL YURTLAR DA SIKINTIDA

Üniversiteler de yüz yüze eğitime geçti ve öğrencilerin gerek Kredi Yurtlar Kurumu gerekse özel yurtlar veya evlere yerleşme çalışmaları da başladı. Öğrenci ve velilerin en büyük şikayeti de özel yurtların çok fiyat artışı yaptığı konusunda geliyor. Halbuki resmi olarak, Bakanlığa bağlı çalışan yurtlarda fiyat artışları belli, sadece enflasyon oranında… Ve hatta sanırım herkes biliyordur ki, enflasyon yüzde 20’lerin altında gözükürken cebimizde yaşadığımız enflasyonun bunun kat kat üstünde olmasına rağmen özel yurtlar fiyatlarını enflasyon oranında arttırmak zorundalar. Öğrencilere açık büfe kahvaltı verilen yurtlarda sadece peynirin fiyatının yüzde 100 civarında arttığını söylersem enflasyon oranındaki bir artışın özel yurtlar açısından ne kadar tatmin edici olabileceğini sanırım tahmin edebilirsiniz. Bu arada pandemi sürecinde bu özel yurtların Devlet’ten yardım alamadığı konusundan hiç bahsetmeyeceğim bile…

Kısacası eylül-ekim ayları geldi ve memnuniyetsizlik had safhada. Üretici domatesini 1TL’ye sattığı için memnun değil. Marketçi 6 TL’ye sattığı için vatandaş 6 TL’ye domates aldığı için memnun değil.

Eğitim çok masraflı olduğu için veliler memnun değil. Toplum, eğitim sisteminden memnun değil. Yani külliyen bir memnuniyetsizlik içerisinde bu ayları geçiriyoruz. Bundan kurtulmanın en iyi yolu herkesin “empati yaparak” kendisini karşındakinin yerine koyarak değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA