DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Zehra Atçı
Zehra Atçı
Giriş Tarihi : 20-08-2020 18:13

DUYGU VE MANTIK

 

Duygular insanın, mutluluk, üzüntü, şaşkınlık, korku gibi durumlarını tanimlar.

Mantık ise bu bağlamda, herhangi bir şeyin sürdürülebilirliğini, nasıl hareket edilecegini, ne oldugunu anlamayı, zarar veya kâr durumlarini düsünmeyi tavsiye eder bize.

   

Herhangi bir şeye başlayacağımızda bu ikisinden hangisinin daha uygun olduğunu anlamak aslında kolaydır. Başlamak kavramı varsa devamında birşeyler gerçekleşeceğı anlamı vardır ve bu durumun sürekliliğinin daha olumlu ve istedigimiz yönde devam edebilmesi için mantıkdevreye girmelidir.
 
   

Başlangıçta mantık ne kadar duruma yön verse de, yaşarken duygularla devam etmek daha güzel ve iyi olur. Mantığın görevi bitmez fakat en azından tüme yayılma durumu söz konusu degildir. Gerektigi yerlerde ortaya çıkarılmalıdır.

   

Eğer devam ettigimiz yolda mantığı sürekli ve on planda tutarsak bu sefer de bizi biz yapan hisleri ve duygulari deneyimleyememiş oluruz. Hayatta gerektiginde üzülmek gerektiginde sevinmek, şaşırdığımızda ,korktugumuzda tepkilerimizi çekinmeden belli edebiliyor olmamız gerekir. Bunları gerektiğinde yaşamaktan korkmamalıyız. Duyguları bastırarak yada eksik bırakarak ilerlersek, yaşamın güzel yönlerini yasayamaz, iyi olmayan yönlerini farkedemez, anlamlandıramayız.


   

Tüm  bunlara bakarak şunu diyebiliriz ki, mantik ve duygu aslında eşit olarak hayatımızda yer edinmiştir. Fakat bunların yeri, zamanı ve miktarını ayarlamak önemlidir.Ben de bunu, temel olarak, fazla ayrıntıya girmeden bu yazımda anlatmaya çalıştım.

Yani özet olarak; mantık ile başla yola, devamında duyguların ile yaşa.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA