DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 27-10-2021 09:59

Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II)

 

Dünkü yazımda eğitim ve sağlık konularında devlet politikalarına birer cümle ile değinmiştim. Bugün de diğer konularda kısa kısa devlet politikalarına değinelim. Tabii ki bu konuların her birinin ayrı ayrı birer kitap konusu olduğunu biliyorum ama burada sadece bir fikir teatisi olması açısından bahsediyorum. Konuları “bir de böyle düşünmek” diyelim yani…

 

Milli savunma konusunu, hem dış işleri, hem askeri ve hem de uluslararası ilişkiler olarak düşünmek gerekir. Uluslararası ilişkiler ve dış işleri açısından baktığımızda komşu ülkelerle ve diğer dünya ülkeleriyle diplomatik ve çıkarlarımız doğrultusunda ilişkilerimiz sürüyor. Dün de bahsettiğim gibi güçlü devlet olmak istediğiniz an önünüze engeller çıkarılması kadar doğal bir şey yok. Ve Türkiye’nin, Türk-Kürt; Alevi-Sunni; laik-antilaik; hatta kadın-erkek gibi konularla manipülasyona çok açık bir ülke olduğunu düşünürsek bu handikaplarla, diplomasiyi gayet iyi götürmek muhakkak ki başarı olarak algılanmalıdır.

 

Duruma askeri yönden bakacak olursak, Ergenekonlarla, balyozlarla, FETÖ ile yıpratılmaya çalışılan ordu, CIA destekli bu operasyonlardan kurtulmasıyla güçlü düzenine oturmayı sağlamıştır. Devlet politikaları açısından baktığımızda belki de en oturmuş sistemimiz ordu ve dış işleri olarak görülebilir.

 

Ekonomide artık eski feodal yapıdan kurtulup, liberal bir ekonomiye geçtik. Dolayısıyla başlı başına bu durum bile bir kırılma sürecini işaret eder. 2000’li yılların başından itibaren CIA-FETÖ girişimleriyle üretim ekonomisinin bitirildiğine şahit olmuştuk. Hatta “Türkiye’yi Avrupa’nın süpermarketi yapacağız” söylemleri dolaşmaktaydı. Şimdi gelinen aşamada üretim ekonomisine dönmeye gayret gösteriyoruz. Ancak halihazırda görünen o ki biz ülke olarak “Devletçilik” ilkesinden ayrı düşünerek ekonomide kalkınma beklemek durumunda olamayız.

 

Ekonomi derken aynı zamanda tarımı da unutmamak lazım. Çiftçinin durumunu iyileştirmek ve desteklemeleri arttırmak konusu, süt üretimi, hayvan üretimi ile ilgili konuları daha derinlemesine düşünmek gereklidir. Eksiklikleri gidermek ekonomiyle ilgili en iyi yapılacak çözüm olacaktır.

 

Adalet konusu başlı başına gündemdeki yerini korumaktadır. Adalete güven aynen politikaya güven gibi çok çok azalmıştır. Halbuki politika bu sorunların üstesinden gelecek kurum olarak tek kurtuluşumuz olduğu gibi; adalet de bu kurtuluştaki güveneceğimiz en güçlü argüman olacaktır.

 

2000’li yıllarda Ergenekonlarla, balyozlarla başlayan adalete kast etme işleri maalesef daha sonraları vatandaşların adalete güvensizliğiyle ilerlemiştir. Ve bugün gelinen aşamada, Devlet’e ihanet eden FETÖ kadrolarının oluşturduğu KHK’lıları neredeyse mağdur gösterecek duruma erişmiştir. Önce Devletin adaletine güvensizliği sağlama senaryosu gündeme getirilmiş, daha sonra Devlete ihanetle saldırılmış ve şimdi de Devlete saldıranların mağdur olmalarının algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu durumun senaryo olmasından başka açıklanabilir bir tavrı var mıdır acaba?

 

Şimdi burada dikkat edilmesi gereken konu Devlet politikaları oluşturulmalıdır ancak Türk Devleti’nin istediği biçimde oluşturulmalıdır. Okyanus aşırı bir yerlerden veya Avrupa’dan gelmemelidir. İşte bazen bakıldığı zaman gözüken ile gerçekte olan arasında çok büyük farklar vardır. Mesela birilerini demokrasi adına savunurken, bir de bakmışsın arkasından demokrasi diyerek ülkeni yıkmaya çalışan birileri peydah olmuş.

 

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA