DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Asiye Kemik
Asiye Kemik
Giriş Tarihi : 11-12-2019 19:15

ÇÜNKÜ ÖZEL OLAN POLİTİKTİ

ÇÜNKÜ ÖZEL OLAN POLİTİKTİ

Üç kadından bahsetmek istiyorum sizlere. Birisi cinsel şiddete maruz kalan, diğer ikisi ise bu duruma şaşırmayan üç kadından…

 

Üçü de çok tanıdık geldi değil mi?

 

Bir gün Bodrum’da anket yapıyorken bir dükkana girdim, dükkanda bulunan üç kadından birisi anket yapmayı kabul etti. Anketin sorularından biri “cinsel taciz ya da tecavüze uğradınız mı ?” idi.

 

Kadın “hayır” dedi. Neden bilmiyorum, ankette yer almamasına karşın gayri ihtiyari bir şekilde “peki ya kocanız tarafından?” diye bir soru çıktı ağzımdan. Kısa bir sessizlikten sonra kadın, “evet uğradım hem de çok” dedi.

 

İkinci kadın ise “elimden gelse ben tecavüz edeceğim benimkine” dedi.

 

 

 

Üçüncü  kadın da bir kahkaha patlattı. O kahkaha ilk kadının kocası tarafından uğradığı tecavüzü bir anda normalleştirerek ikinci kadının erkeğe tecavüz etmesinin ne kadar da absürt olduğuna çekti dikkatleri.

 

Bu konunun anket yapmaktan daha önemli olduğunu düşündüğüm için hiç belli etmeden teşekkür ettim ve anketimi yarıda bırakarak bittiğini söyledim. Çünkü dinleyici konumdaki kadınlar hem sorulan sorulara kendi fikirlerini de katarak dahil olmaya başlamışlardı, (ankete cevap veren kadının cevaplarını etkiliyorlardı) hem de konuşmak istediğim, belli ki bu zamana kadar böyle bir soruyla pek karşı karşıya kalmamış bir kadın vardı karşımda.

 

 

 

Daha önce kimseye söyleyememiş kocasının ona tecavüz ettiğini. Çünkü içinde bulunduğu toplum tarafından erkeğin eşinin bedenini istediği zaman -istediği şekilde bir meta gibi- ‘kullanabileceği’, 'kadın kısmının' ise kocasından cinsellik anlamında bir şey talep etmemesi gerektiği, ayıp olduğu öğretilmiş ona.

 

Bu işte bir terslik var diyordu ikinci kadın.

 

“valla ben bizimkinden daha çok istiyorum, kim demiş erkek daha çok ister” diyerek feryatlar ediyordu. Ama halen bir erkeğin eşiyle zorla cinsel birliktelik yaşamasına şaşırmıyordu.

 

Üçüncü kadın ise halen ikinci kadına şaşırıyor “tövbe tövbe” diyerek arka fonu boş bırakmıyordu ve o da bir erkeğin eşiyle zorla cinsel birliktelik yaşamasına şaşırmıyordu.

...

Velhasıl epeyce konuştuk, ataerkil düzen ve kadın bedeni üzerine. Son olarak, evliliği kadın bedenine sahip olmak olarak algılayan eril zihniyetin bitmesini temenni ederek sonladırdık konuşmayı.

 

Ve tek bir cümleyle ayrıldım dükkandan “özel olan politiktir."

 

Uzman Sosyolog ve Aile Danışmanı  Asiye KEMİK

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA