DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 12-11-2021 12:41

Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır

Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır

Bugün yurdumuzun kurtarıcısı, ülkemizin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 82. yıldönümünü yaşıyoruz. Bilhassa son yıllarda Atatürk’ün önemi ve “açtığı yolun” ne kadar ileri görüşlü olduğunun çok daha fazla anlaşıldığını görüyoruz.

 

Emperyalizme karşı, “burjuva” bir tavırla yapılan 1923 Devrimi’nin ne kadar isabetli olduğunu, bilhassa 1950’lerden sonra emperyalizmin karşı devrimiyle, ülkenin sömürgeleştirilmeye çalışılmasına en iyi cevabın yine 1923 Devrimi ile verildiğini şimdilerde bile o kadar net görebiliyoruz ki, hatta çocukluğundan itibaren Atatürk düşmanlığı ile büyütülen şimdinin “büyükleri” bile bu öğretilenlerin sadece gericilik ve yobazlık adına, Türkiye Cumhuriyeti’nin düşmanlarının maşa olarak kullandığı feodal kitlelerce uydurulduğunu idrak etmiş durumdadır.

 

Burada bir 10 Kasım yazısı yazarken, Atatürk’ün hayatından, yaptıklarından, sözlerinden falan bahsedebiliriz. Ancak bu bilgileri tüm okuyucular en az benim kadar bilmektedir. Bunları tekrar tekrar söylemenin bir manası var mıdır bilmiyorum. Ancak Atatürk’ün yaşantısından, bıraktıklarından, yaptıklarından, söylediklerinden almamız gerekenler çok daha büyük önem arz etmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün istediği şekilde, kapitalist bir ülke olma yolunda ilerlerken aynı zamanda emperyalizme karşı verdiği savaşı da devam ettirmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizmin uşağı PKK ve bağlı terör örgütleriyle savaşını verirken, buradaki muhatabı asıl emperyalizmin temsilcileridir.

 

Suriye’de IŞİD ve eş terör örgütleriyle savaşırken de asıl muhatap yine emperyalizmin temsilcileridir.

 

15 Temmuz 2016 tarihinde ülkeye karşı yapılan saldırılarda, tetiği çeken güç, milleti yıllarca dinen sömüren, İslam’dan uzak,  dinler arası diyalog diye ucube bir emperyalist fikrin taşeronluğunu yapan Fethullah Terör Örgütü gözükse de Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği savaş ABD’ye ve emperyalizme karşıdır.

 

İşte Türkiye, Atatürk’ün ölümünden 82 yıl sonra bile emperyalizmle mücadelesini, Atatürk’ten aldığı güç ve ilhamla yapmaktadır. Yapmaya devam edecektir.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cuma hutbelerinde Atatürk’e yer vermemeleri ciddiye alınacak veya emperyalizme karşı savaşımızı etkileyecek bir tavır değildir. Tipik bir “kompleksle”, dini sömürü aracı olarak kullananlara karşı, bu durumu yüzlerine vuranlara yapılan düşmanlık olarak algılamak yeterlidir.

 

Artık gelinen aşamada Atatürk düşmanlığı, “dinci” kesimde bile “moda” olmaktan çıkmıştır. Çünkü emperyalizmin en iyi kullandığı maşa ve örgütlenmeler aşikar olarak ortaya çıkmıştır ve vatandaş da artık Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Halkı arasındaki ilişkiyi görmeye ve anlamaya başlamıştır.

 

Büyük Devlet Adamı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölüm yıldönümünde tekrar saygıyla, sevgiyle anmanın gururunu bir kez daha yaşıyoruz.

 

Atam, açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürümeye devam edeceğiz.

 

Ne mutlu Türküm diyene…

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA