DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 07-12-2021 13:14

Asgari ücret ve ekmekte indirim

 

Nasıl ki ocak aylarının en önemli tartışma konusu zamlar oluyorsa, aralık ayının en önemli tar­tışma konusu da asgari ücrettir.

Hep konuşulur “asgari ücret şöyle olacakmış, böyle olacakmış” gibi konular ama sonunda çok alaka­sız bir rakam ortaya çıkar. Tabii bu rakamlarda sendikaların ne kadar önemi olur onu da bilmiyorum işin doğrusu.

Her neyse şimdi hep beraber biraz fikir jimnastiği yapalım. 2019 enflas­yonu yüzde 14,6 olarak açıklanmış­tı. Bunun üzerine yaklaşık 2.325TL olan asgari ücrete yüzde 21,56 artış yapılarak 2.825TL olmuştu. Yani açıklanan enflasyondan yüzde 6,96 fazla açıklanmıştı asgari ücret.

Şimdi buna göre bir hesap yap­sak şimdi açıklanan enflasyon yüzde 21,3. Bunun 6,96 fazlası yüzde 28,26 olur. Asgari ücret 2.825TL'nin yüzde 28,26’sı yakla­şık 3.625TL olur. Hadi bunu yüzde oranına göre biraz daha arttırdığı­mızda 3.800TL’ye kadar çıkabilir.

Yani normal şartlar altında asgari ücret 3.800TL bazında bir şey olur diye düşünmek gerekir.

Daha önce bir yazımda belirt­miştim. Eğer 3.800 TL civarın­da bir asgari ücret açıklanırsa bu normaldir. Cumhurbaşkanı her fırsatta önemli bir artış olacağını söylemekte. Buna göre 3.800 - 4.000TL ara­sında bir şey belirlenirse o zaman aklıma “acaba erken seçim olabilir mi, yoksa olmaz mı” gibi düşün­celer gelir. Ancak eğer rakam 4.000TL'nin üzerine çıkarsa 2022 yılında bir erken seçim olacağını kesinlikle düşünmeye başlarım.

Gelelim olayın vicdani kısmına...

1 Ocak 2021’de dolar kuru 7,43TL. Yani 2.825TL olan asgari ücret 1 Ocak 2021’de 380,21$ ediyor. Bugün bu doların alım gücüne bak­tığımızda, bu yazıyı yazdığım an iti­bariyle dolar 13.79TL. Yani 380,21$ = 5.243TL'ye karşılık geliyor. 1 Ocak 2021’e göre asgari ücretin geldiği aşama 5.243TL olmalıdır.

Yani anlayacağınız 1 Ocak 2021 de 380,21$ eden asgari ücret bugün yani 6 Aralık 2021 itibariyle 205$ edebiliyor. Yani asgari ücretlinin zaten 175$’ı uçmuş gözükmektedir. Bu arada 380$ olan asgari ücret zaten Türkiye koşullarında bir evin geçimi için çok yeterli değilken bunun 205$'a düşmesi tamamen acınacak bir durumdur.

Yazının içinden istediğinizi seçerek değerlendirebilirsiniz. Hepsinin kendisine göre bir olabilirliği bulun­maktadır. Yani asgari ücret 3600TL ile 5300TL arasında her şey olması gayet mümkündür. Ve açıklaması vardır.

Bu asgari ücret belirlemesini simit hesabıyla da yapabilirsi­niz ama ben yapmayacağım. Zaten simit de 2,50TL olmuş onun içinden çıkmak da kolay olmaz.

Bu arada simit hesabı demiş­ken aklıma ekmek zammı da geldi. Fırıncılar Odası ekmek zammına hazırlıklı olun diye vatandaşı hazırlıyor. Ben ısrar­

la söylüyorum. Buradan Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça da duysun! Konya’da ekmek fiyatları gayet yerindedir. Ekmek fiyatları zaten Konya’da 2,50 - 3,00 TL civarından başlar. Bu fiyatlar da gayet normaldir.

Durumu şöyle açıklayayım: normal 1,75 TL’ye satılan ekmekler zaten kalite olarak çok kötü olan ekmek­lerdir. Genelde maddi açıdan orta direk ve üstü olan aileler ekmek­lerini tam buğday, kepekli ekmek ya da tandır ekmeği olarak tabir edilen ekmeklerden seçmektedir. Bunların da fiyatları zaten 2,50 ve 3,00TL’den başlamaktadır.

Fiyatı 1,75 olan normal ekmek sadece ucuzluğundan ötürü maddi açıdan fakir dediğimiz alt sınıfa hitap etmektedir. Çünkü bu ek­mekler içleri iyi pişmemiş, lezzetli olmayan ve belki de Türkiye’de en kötü üretilen ekmeklerdir. Tahıl ambarı Konya’ya hiç yakışmayan ekmeklerdir. Türkiye’nin neresine gidersek gidelim bu tür ekmekler Konya’daki kadar özensiz ve lez­zetsiz yapılmaz.

Dolayısıyla 1,75TL olan ekmeğin fiyatının arttırılmasını Fırıncılar Odası hiç düşünmemelidir. Ben­ce öncelikle bu ekmeğin kalitesi nasıl arttırılır, lezzeti nasıl arttırılır bunu düşünmesi daha iyidir. Ekşi hamurdan mayalandırılarak yapılan bir tandır ekmeğine 4 TL ödemek zor gelmezken, 1,75TL’ye satılan kalitesiz ekmeğin fiyatını arttırmak çok gelir. Hatta bence fırıncılar bu ekmeğin daha da ucuza satılmasını sağlamalı 1,50TL yapmalıdırlar. O ekmeği alan kesime de böylelikle destek vermiş olurlar.

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA