Tezcan, “İstikrarsızlık üreticiyi vurdu”

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki limon üreticilerinin müşteri bulamadığını belirtti.

SİYASET - 27-09-2021 16:09 2036 kez okundu.

Tezcan, “İstikrarsızlık üreticiyi vurdu”

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki limon üreticilerinin müşteri bulamadığını belirtti.

Geçtiğimiz yıl limonun 3 TL’den satıldığını hatırlatan CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, üreticilerinin masrafının artmasına rağmen bu yıl yarı fiyata alıcı bulamadıklarını belirtti. Dalaman ve Ortaca’da 100 bin ton limon üretildiğini kaydeden Tezcan, çiftçilerin geçen yılı mumla aradıklarını ifade etti.

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, “Her yıl bir önceki yılı mumla arayan üreticilerimiz hükümetin tutarsızlığı yüzünden zor durumda. Edindiğimiz bilgiler Ortaca ve Dalaman’da yaklaşık 100 bin ton limon üretiliyor ve yüzlerce aile geçimini buradan sağlıyor. Ziyaret ettiğimiz limon üreticilerine bir dokunduk bin ah işittik. Geçtiğimiz yıl 3 liradan ürününü satan üretici, mazot, gübre, ilaç fiyatları ve masrafların yüzde 200, yüzde 300 artmasına rağmen şimdi geçtiğimiz yılın yarı fiyatına müşteri bulamıyor. Şu anda limon fiyatı 1 lira 50 kuruştan zor alıcı buluyor” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren İlçe Başkanı Tezcan, “Hükümetin geçtiğimiz yıl pandemi dolayısıyla bazı ülkelere ihracat kotası koyması bu ülkeleri alternatif pazarlara yöneltmiş. Şimdi de pazarı kaybolan üreticilerimiz ihracat olmaması nedeniyle zor duruma düşmüş. İlgisiz kalan üretici tüccarların insafına bırakılmış durumda. Hükümetin her ne pahasına olursa olsun üretimi düşünen çiftçimizin yanında olması, daha da zor duruma düşmemesi için acilen üreticinin sorunlarına çare bulması gerekiyor. Hükümetin yanlış ekonomi politikaları yüzünden her yıl bir önceki yılı mumla arar duruma gelen üreticilerimiz yıllarca emek verdiği üretimden neredeyse vazgeçecek duruma gelmiş. Bu günlerde limon bahçelerinde hummalı bir çalışma olması gerekirken hiçbir hareketlilik olmadığını gözlemliyoruz. Buradaki başka bir sıkıntı da satılmayan ürünün dalında kalacak olması. Emeğinin, alın terinin karşılığını alamayan üreticimiz bu ilgisizliği hak etmiyor. Benim önerim geçtiğimiz yıl sadece birkaç üreticiden ve Dalaman TİGEM’den limon alan Tarım Kredi Kooperatifi’nin devreye girmesi ve üreticinin ürününü alarak zincir marketlerde satışını sağlaması” ifadelerini kullandı.

 

 

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Gökcan'dan Akca'ya başsağlığı ziyareti

Gökcan'dan Akca'ya başsağlığı ziyareti

05-08-2022 - SİYASET

Muharrem İnce'den, Kılıçdaroğlu'na çok sert suçlama

Muharrem İnce'den, Kılıçdaroğlu'na çok sert suçlama

03-08-2022 - SİYASET