Genel Başkan Uysal: “Yarınımızı inşa etmek adına bir irade koyduk”

SİYASET - 26-04-2022 14:22 1333 kez okundu.

Genel Başkan Uysal: “Yarınımızı inşa etmek adına bir irade koyduk”

Genel Başkan Uysal: “Yarınımızı inşa etmek adına bir irade koyduk”
Muğla’da partisinin il başkanlığınca düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Demokrasi ve hukuk ortak paydasında şahsi beklentilerimizi bir kenara koyarak, bu büyük masa etrafında yarınımızı inşa etmek adına bir irade koyduk” dedi. 
Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağını söyleyerek, “Çalmayacak, çaldırmayacak” dedi.

Demokrat Parti Muğla İl Başkanlığı’nca dün Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de bulunan Öğretmenevi’nde iftar yemeği düzenlendi.
İftara; Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP’li Muğla Milletvekilleri Burak Erbay, Mürsel Alban, Demokrat Parti Muğla İl Başkanı İsmet Köse, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, partililer ve vatandaşlar katıldı.
İftar yemeği sonrası konuşma yapan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, ülkenin büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kaldığını söyleyerek, “Zaman zaman toplumların, milletlerin, devletlerin hayatında vardır, buhran dönemleri. Yarın tarih kitapları böyle bir dönemi Cumhuriyet'in belki de fetret dönemi olarak yazacak. Bu büyük ülkenin hangi tarihi mecradan geldiğini bilmeyenler, bu büyük geçmişe sırtını dayayarak oradan kuvvet alması gerekenler, bu büyük geçmişi yok var saymak için ellerinden geleni yaptılar. Tez ortaya koyuyorum diyerek tercih ettikleri ekonomik politikaların bu ülkeye nelere mal olduğunu hepimiz hayatımız da yaşıyoruz. Yoksulun daha yoksul olduğu bir ülkede huzur ve istikrarı uzun süre sürdürebilme imkanınız yoktur” dedi.
Genel Başkan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:
Önümüz de belki de Türk Demokrasisinin en zor sınavı ile karşı karşıyayız. Ya Türkiye tarihi yürüyüşü içerisinde bir hukuk devleti olarak, işleyen bir demokrasiye sahip olarak uluslararası düzlemde güven veren bir ülke olarak yoluna devam edecek ya da dışarıdan ve içeriden istikametini kaybetmiş, keyfi bir rejimin daha da derinleşerek adeta bir baas rejimine dönüştüğü bir ülke olarak yoluna devam edecek. O nedenle mücadelemiz önemlidir. Biz inanıyoruz ki bugün demokrasi ve hukuk ortak paydasında şahsi beklentilerimizi bir kenara koyarak, bu büyük masa etrafında yarınımızı inşa etmek adına bir irade koyduk ve bu mücadeleyi vererek geliyoruz.”
Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise konuşmasında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert sözlerle eleştirdi. 
Enginyurt, şunları kaydetti:
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘1946 yılında yeter artık söz milletindir diyen Adnan Menderes'in yolundan gittik, onun davasını güdüyoruz’ diyor. Vallahi de yalan diyor. Adnan Menderes'in davasını gütmüş olsaydın, Adnan Menderes'in Yassı Adası'na alçakça bir oteli dikmez, oraya saygı duyardın. Ne diyor geçenlerde, 'Eskiden gaz lambası, mum vardı. Bak biz elektriği getirdik' ekonominin kitabını yazdım deyip okuyamadığı, Hitit dilinde yazdığı kitap gibi tarih bilgisi de sıfır. Sayın Cumhurbaşkanı sen okuyamadın bari o yanındaki danışmanlar ne işe yarıyor. Senden önce bu memlekette 1926'da mavi gözlü dev adam Mustafa Kemal Atatürk, Kırıkkale'de elektrik santrali kurdu. Sen 23 Nisan'da yine 8 yıl boyunca gitmedin Anıtkabir'e. Sonra yanındakiler senin kurtarmaya çalışıyorlar. 23 Nisan'da, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıl dönümünde Mustafa Kemal Atatürk'ün huzuruna gitmeyerek kinini ve nefretini gösterdi. Şunu unutma, sen ve yandaşların Mustafa Kemal Atatürk'ü sevseniz ne yazar, sevmeseniz ne yazar? 80 milyon Türk milleti Mustafa Kemal Atatürk'ü seviyor.”
“YUVARLAK MASAYI BÖCEK ARAMASINA TUTTUK”
Enginyurt, “Biz dün Sayın Genel Başkanımızın misafirliğinde 6 genel başkana iftar verdik. İftardan 2 gün önce yuvarlak masayı, bir böcek aramasına tabi tuttuk. Genel başkanımızın odasını da cuma günü kapattık. Basın mensupları sordu, 'Efendim ilk defa oluyor, dinlenmeden mi korktunuz?' Hayır. Dinlenmen korkmadık. Bunlar tarla faresi gibi masanın altına girip yedinciyi arıyorlar. Bizim binaya girişte yedinciyi bulamasınlar diye yaptık biz bunları. Yedincinin olmadığını görsünler diye yaptık. 6 Parti bir araya gelmişiz. Adı Fuat Oktay diye bir adam, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Devlet memuru. Yozgat'ta AKP il binası önünde ampulü arkasına almış diyor ki, 'Bu 6 partinin yanında yedincisi olarak PKK var. Fuat Oktay yazıklar olsun sana. Namaz kılıp, oruç tutuyorsun. Alnın secdeye gidiyor. Hiç utanmıyor musun Yörüklerin lideri Orhan Akçan'a PKK'lı demeye? Muğla'nın yiğitlerine, Fethiyelisine, Ortacalısına, Milaslısına, Bodrumlusuna PKK'lı demeye utanmıyor musun? Adama sormazlar mı PKK'lı arıyorsanız, HDP'li arıyorsanız bu 6 masanın yanında dönün kendinize bakın göreceksiniz. Neyi göreceksiniz? 29 Ekim'de habur da çadır mahkemelerini kurup PKK'ları serbest bırakırken, HDP'yi de, PKK'yı da yanınızda göreceksiniz. PKK'lı arıyorsanız, İmralı’daki kanlı katile mektup yazdırıp, 'İstanbul' da Ekrem'e değil, Binali Yıldırım'a oy verin' dedirten mektubu götürenlere bakacaksınız. HDP'li arıyorsanız Oslo'da on madde ile bu ülkeyi bölme anlaşması yaptığınız HDP'lilere bakacaksınız.” ifadelerini kullandı.
“Bölerek, parçalayarak bu altılı masayı dağıtmaya kalkma Sayın Cumhurbaşkanı” diyen Enginyurt, şöyle devam etti:
“6'lı masa ile uğraşacağına çiftçinin derdi ile dertlen. 5 milyon, emeklilikte yaşa takılanların dertlerini çöz Sayın Cumhurbaşkanı. 13 milyon emekli geçinemiyor. En düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine çıkar Sayın Cumhurbaşkanı. Gençlere yurt dışına git diyorsun, gençler buradan Bodrum'a gidemiyor, Bodrum'dan Muğla’ya gelemiyor. Sen bu gençlere iş, aş, ekmek ver Sayın Cumhurbaşkanı. Senin tek derdin var, karşındakiler hain, sen ve senin yanındakiler vatan kurtaran, vatanseverlersiniz. Öyle yağma yok Sayın Cumhurbaşkanı. Bu 6'lı ittifakın mensupları, bu 6'lı ittifaka inanan insanlar, Demokrat Parti başta olmak üzere, şuna inandılar, iman ettiler, hedefimiz laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Liderimiz mavi gözlü dev adam, Mustafa Kemal Atatürk'tür. 'Recep Tayyip Erdoğan giderse ülke batar, her şey perişan olur' hadi oradan. Allah'ın, 'sen olmasaydın kainatı yaratmazdım' dediği iki cihan güneşi Allah Resulü öldü de İslamiyet gitti mi? Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu mavi gözlü dev adam Mustafa Kemal Atatürk öldü de Cumhuriyet yıkıldı mı ki bu ülkeyi satanlar gidince bu ülke yıkılacak? Şimdiden başladılar, fitne sokuyorlar, 'Kim Cumhurbaşkanı adayınız olacak? Kimi yapacaksınız? Hala açıklamadınız' millette zanneder ki bunların cumhurbaşkanı adayı belli. Sizin adayınız kim? Üçüncü defa seçilip seçilmeyeceği belli olmayan Recep Tayyip Erdoğan'ı hala aday diye açıklamadılar, şimdi çıkmışlar ‘Cumhur İttifakı'nın adayı belli sizin ki kim?’ Niye bunu soruyorlar biliyor musunuz? Sokaklarda gezemiyorlar, esnafa gidemiyorlar, fakirliğe çare bulamıyorlar, zamları durduramıyorlar. Halk bunlara saldırdıkça yıldılar, yoruldular, gündem değişsin istiyorlar. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak, tüpçünün televizyondaki nöbetçi tetikçileri de başta olmak üzere, yedi ceddini, soyunu sopunu araştırmaya başlayacaklar. Mezhebini, dinini, geçmişte hangi fotoğrafı var onunla uğraşıp gündemi buraya çekecekler. Alın seçim kararını Millet İttifakı o gece Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak. Millet İttifakı'nın adayı kim mi olacak? O zaman ilan edelim. Millet İttifakı'nın adayı, Türk Milliyetçiliğini ayaklar altına alan olmayacak, Ne Mutlu Türk'üm diyene yazılarını kaldırmayacak, andımızı yeniden okullarda okutacak, çalmayacak, çaldırmayacak, kocasının şirketine bakanlık yaptığı yerden ihale vermeyecek, milletin anasına söven çeteden hesap soran olacak. Demokrat Parti olarak her yerde söz verdiğimiz gibi bu salonda da söz veriyoruz, Millet İttifakı'nın adayının mezhebine bakmayacağız, ismine bakmayacağız, partisine bakmayacağız, sonuna kadar onu Cumhurbaşkanı yapmak için çalışacağız.”
“CUMHURBAŞKANI BİZLERİN İKTİDARA GELMESİ İÇİN GAYRET SARF EDİYOR”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise şunları söyledi:
Sayın Cumhurbaşkanına bu kadar yüklenmemek lazım. Sayın Cumhurbaşkanı, bizlerin iktidara gelmesi için her türlü gayreti sarf ediyor. Bizim görülmeyen yandaşımız. 20 yıllık bir iktidar, gerçekten uzun bir dönem. Bu kadar uzun olmamalıydı ama ayrıştırmayı çok iyi biliyor. Bizi ayrıştırarak kendi iktidarına devam ediyor. Milliyetçiliği kullanıyor maalesef. Bundan sonra bu milletin din bezirganlarına inanması mümkün değil. Çok pahalıya çok önemli deneyimler kazandık. 6 farklı düşünceyi temsil eden liderler, bir araya geldik. Aynı kurtuluş savaşında olduğu gibi. Bu da siyasi bir kurtuluş hareketi. 6 farklı düşüncesi olan 6 lider bir araya gelerek, 'Olmaz, olamaz, bir araya gelemez' denilen ve birbiri ile bazı konularda farklı yolları olan bütün bu partileri bir araya getirdi, Millet İttifakı'nı kurdu. Gerçekten birleştirici rol oynadı ama birleştirdiği, demokrasiye, insan haklarına, özgürlüğe ve parlamenter sisteme ve tabi ki Mustafa Kemal Atatürk'ü gerçekten lider olarak, büyük bir deha olarak gören, ülkenin bakisine sahip çıkmaya hepimiz beraber bu yolda bir araya geldik.”

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Gökcan'dan Akca'ya başsağlığı ziyareti

Gökcan'dan Akca'ya başsağlığı ziyareti

05-08-2022 - SİYASET

Muharrem İnce'den, Kılıçdaroğlu'na çok sert suçlama

Muharrem İnce'den, Kılıçdaroğlu'na çok sert suçlama

03-08-2022 - SİYASET