GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-11-2021 17:00   Güncelleme : 13-11-2021 17:00

Zeytin Hasat Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Milas’ta 7.’si gerçekleştirilen Zeytin Hasat Şenliği, renkli görüntülere sahne oldu. Etkinlik,  kortej yürüyüşü ile başladı.

Zeytin Hasat Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

 

 

Milas’ta 7.’si gerçekleştirilen Zeytin Hasat Şenliği, renkli görüntülere sahne oldu. Etkinlik,  kortej yürüyüşü ile başladı.

2020 yılında korona virüsü salgını nedeniyle gerçekleştirilemeyen, Milas’taki kurumların işbirliği ile bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Zeytin Hasat Şenliği, davul zurna eşliğinde gerçekleşen kortej yürüyüşü başladı. Yürüyüşe katılan protokol ve vatandaşlar, Baltalı Kapı’dan hareket etti.

Yürüyüş etkinliğinde Muğla Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, İyi Parti Milletvekili Metin Ergun, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve dernek yöneticileri ve vatandaşlar yer aldı. Gerçekleşen kortej yürüyüşü sonrasında saygı duruşunda bulunulup ve İstiklal Marşımız söylendi. Halk oyunları gösterileri ve protokol konuşmalarının ardından stantlar ziyaret edildi.

İlk olarak konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Yedincisini düzenlediğimiz bu şenlikte duygu bir başka, anlam bir başka… Avrupa Birliği işaretinin alınmasının ardından, bölgemizde meydana gelen orman yangınları zeytin üretimini olumsuz etkiledi. Milas geçmişten bugüne çok önemli bir merkezdir. 8 bin yıllık zeytincilik kültürünün yaşadığı bu coğrafya, gerçekten eşsizdir. Her hasat yeni bir başlangıçtır” dedi.

 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konuşmasında, “Muğla’daki zeytin varlığının yüzde 49’u Milas’ta bulunmaktadır. Milas zeytinciliğinin bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Mevsimsel değişiklikler ne yazık ki zeytin üretimini düşürdü” ifadelerini kullandı.

 

İyi Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, “Zeytin binlerce yıllardır tüm kültürlerin kutsal saydığı bir ağaçtır. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de de zeytin geçmektir. Kadim zamanlarda bile yasalarla korunan zeytinin ve zeytinlikler günümüzde tehdit altındadır. Yaz döneminde meydana gelen yangınlarda, zeytin ağaçlarının yandığını gördük” diye konuştu.

 

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Milas zeytinyağı, diğer ilçelere göre kıyaslandığında tadı oldukça farklı. Bundan sonraki süreçte amacımız zeytin ağaçlarının sayısının artırılması. Orman yangınlarında zeytin ağaçları zarar gördü. Bundan sonraki süreçte hedefimiz zeytin ağaçlarının sayısının artırılması, aynı zamanda üreticilerimizin yanında olmak” şeklinde konuştu.

 

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, konuşması esnasında telefonla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile iletişim kurdu. Muğla Valisi Orhan Tavlı, “Tarihin her döneminde pek çok medeniyet tarafından, şifa kaynağı olarak görülen, umudun, bolluğun, mutluluğun sembolü olan zeytin, binlerce çiftçimizin ana geçim kaynağıdır” dedi.