FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 29-06-2021 13:35   Güncelleme : 29-06-2021 13:35

Yüksekokuldaki yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı

Yüksekokuldaki yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu’nda, Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye İtfaiye Grup Amirliği işbirliğinde düzenlenen yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı. Hazırlanan programa MSKÜ Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu idari ve akademik personeli katıldı.   

Afet farkındalık eğitimi ve uygulamaları kapsamında, MSKÜ Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu persnelinin olası bir afet durumına karşı hazlırlıklı olması amacıyla; yayngın tatbikatı düzenlendi. Yangınlara karşı personeli sürekli eğitimli ve hazır halde tutmak için gerçekleştirilen tatbikata idari ve akademik personelin yoğun ilgi gösterdiği gözlendi. Muğla Büyükşehir Fethiye İtfaiye Grup Amirliği görevlileri, yüksekokul personeline; yangına sebep olan nedenler, yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiği, olay yerindeki tehlikeler, yangın tüpünün kullanılması ve diğer hususlarda bilgiler aktardı.

Yayngın tatbikatında ilk olarak siren çalınması ile itfaiye ekipleri okul bahçesine giriş yaptı. Personelin binadan tahliyesi ve üst katlarda kalan bir personelin, itfaiye merdiveni ile aşağıya indirilmesinin ardından; yangın çeşitleri, yangına müdahale şekilleri ve kullanılabilecek malzemeler konusunda detaylı bilgiler aktarıldı. Son olarak MSKÜ Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu personeli yangın tüpleri ile yangına müdahale şeklini uygulamalı olarak gerçekleştirdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Fahri Yiğit yaptığı açıklamada, “Afetlerde keşke dememek, özellikle yangınlarda bilinçli olmak çok önemli… Can ve mal kaybının geri dönüşü yok. Yangınların büyümeden önlem alınabilmesi için insanların ne yapması gerektiği konusunda eğitimli olması gerekir. Bu konuda üniversitemiz ve rektörlüğümüz gerekli çalışmalar yaptı. Tüm personelimize online olarak eğitimler verdi. Ancak bunun bir eksik yönü vardı. Bu eksikte uygulamalı tatbikattı. Sağ olsunlar Fethiye İtfaiye Grup Amirliğine müracaat ettik. Kendileri de seve seve bu tatbikatı yapacaklarını söylediler. Tüm personelimizin katılımıyla güzel bir tatbikat gerçekleştirdik. Yangına ilk müdahale hakkında temel bilgiler öğrenildi. Bu tatbikat sadece kamu kurumları için değil, evde çıkabilecek olası yangınlarda ilk müdahale içinde çok önemli. Bütün personelimiz yangın eğitimini almış oldu” dedi.