MİLAS TÜRK
Giriş Tarihi : 04-06-2022 17:48   Güncelleme : 04-06-2022 18:35

Yörük Toyu etkinliği renkli görüntülere sahne oldu

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından organize edilen 6. Yörük Toyu etkinliği, renkli görüntülere sahne oldu. Çevre il ve ilçelerden Yörük kültür dernekleri başkanları ve yöneticilerinin yer aldığı programda, davul zurna eşliğinde atlarla Yörük göçü yapılırken; yöresel oyunlar oynanıp, yöresel türküler seslendirildi.

Yörük Toyu etkinliği renkli görüntülere sahne oldu

 

 

ily:" times="">Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından organize edilen 6. Yörük Toyu etkinliği, renkli görüntülere sahne oldu. Çevre il ve ilçelerden Yörük kültür dernekleri başkanları ve yöneticilerinin yer aldığı programda, davul zurna eşliğinde atlarla Yörük göçü yapılırken; yöresel oyunlar oynanıp, yöresel türküler seslendirildi.

 

Açık pazar yerinden başlayan kortej yürüyüşü, çarşı merkezinden Atapark Meydanı’na kadar yürüdü. Meydanda bayrağımız açılıp, yöresel oyunlar oynandı. Daha sonra amfi tiyatro önünde kurulan kıl çadıra geçildi. Burada da davul zurna eşliğinde oyunlar oynandı. Program dahilinde katılımcılara pilav, keşkek, ayran ve lokma ikram edildi. Hemen ardından yine amfi tiyatro içerisinde Yörük Şöleni gerçekleştirildi.

 

Şölende ilk olarak Milas Yörük Obaları Kültür Derneği halk oyunları ekibinin gösterisini sundu. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından konuşmalara geçildi. Açılış konuşmasını yapan Anadolu Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut, “Tüm katılımcılar, 6. Yörük Toyu etkinliğimize hoş geldiniz. Federasyon ve dernek olarak amacımız, Yörük kültürü ve geleneklerini yaşatmak; gelecek nesillere aktarmaktır” ifadelerini kullandı.

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat konuşmasında, “Milas Yörük Obaları Kültür Derneği’nin bir üyesi olduğum için gurur duyuyorum. Yörük kültürünün yaşatılması adına yapılacak her çalışmaya destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Kültür Bakanlığı Sanatçısı Mehmet Topçuoğlu’nun türküleriyle katılımcılar adeta coştu. Yörük Ağalığı için Kahraman Akar, Bayram Sağlık, Murat Ünal, Şenay Yalı ve Mehmet Korucu yarıştı. Çekişmeli geçen açık arttırmanın ardından ağalığı Murat Ünal kazandı. Ünal’a şapkasını İyi Parti Milas İlçe Başkanı Kasım Özkan, yağlığını Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, tesbihini de AK Parti Milas İlçe Başkan Yardımcısı Kahraman Akar takdim etti.

 

Bu yıl altıncısı düzenlenen Yörük Toyu etkinliği birbirinden güzel yöresel türkülerle devam etti. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, AK Parti Milas İlçe Başkanı Emin Çelik, İyi Parti Milas İlçe Başkanı Kasım Özkan, Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan Koca, Anadolu Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Kıvrak, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban, muhtarlar, Milas Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarpan, gaziler ve vatandaşlar şölene katılım sağladılar.