GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-09-2021 16:52   Güncelleme : 01-09-2021 17:46

Yerel televizyonlar uydu müjdesi geliyor….

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından ısrarla gündeme getirilen  yerel medya için uydu fiyatlarının indirilmesi konusunda önemli bir adım atıldı.

Yerel televizyonlar uydu müjdesi geliyor….

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından ısrarla gündeme getirilen  yerel medya için uydu fiyatlarının indirilmesi konusunda önemli bir adım atıldı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu, uydu yayını yapan kanalların gelirlerine göre ücretlendirilmesine ilişkin teklifini TÜRKSAT yönetimine sundu. Daha önceki uygulamaya göre ulusal televizyon kanalları da yerel televizyon kanalları da aynı uydu ücretini ödüyorlardı. Bu yeni teklife göre televizyon kanalları RTÜK’e beyan ettikleri reklam gelirlerine göre uydu ücretlerini ödeyecekler. TÜRKSAT yönetiminin de bu konuya sıcak baktığı ve yapılacak ilk yönetim kurulu toplantısında bu konuyu karara bağlayacakları belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan AYD Başkanı Sinan Burhan, “Yerel televizyonların sorunlarının çözümü noktasında RTÜK Başkanı Sayın Ebubekir Şahin her daim yardımcı olmuştur. RTÜK reklam paylarının ödenmesi noktasında kolaylık göstermiştir. O nedenle başkana ve RTÜK üyelerine teşekkür ederiz” diye konuştu.

Yerel medyanın sınırlı ekonomi imkanlar içerisinde yayın yaptığını belirten Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan ücretlendirmedeki eşitsizliğin çözümü noktasında, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın çok büyük bir emeğinin olduğunu belirtti. Burhan, “ Sayın Hamza Dağ göreve gelir gelmez ilk olarak yerel medyanın sorunlarının çözümü noktasında adım attı. Yerel medyanın demokrasimiz ve  kültürümüz açısından önemli olduğunu her daim söyleyen Dağ’a bu duyarlı yaklaşımı nedeniyle teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

 

Hamza Dağ’ın hem RTÜK Başkanı  hemde TÜRKSAT Genel Müdürü ile görüşerek sorunun çözümü noktasında mesafe kat ettiğini belirten Burhan, “Bu sorun çözülürse Anadolu medyası rahat bir nefes alacaktır. Kangren haline dönmüş bu sorun gündemden düşecek. Pandemi sürecinde reklamların azalması nedeniyle ekonomik olarak zorlanan yerel medyaya zaman zaman Ulaştırma Bakanımız Adil Karaismailoğlu reklam desteği vermiştir. Bu reklamlar yerel medyanın elektrik faturası ödemesinde, su faturası  ödemesinde, sigorta ödemesinde  nefes olmuştur. O nedenle  Bakanımız Adil Bey’e teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.