MARMARİS
Giriş Tarihi : 20-11-2020 16:14   Güncelleme : 20-11-2020 16:14

YER FISTIĞINDAN SONRA ZEYTİN HASADI

Marmaris Belediyesi tarımsal kalkınma ile ilgili adımlar atmaya devam ediyor. Daha önce kendi tarlasında yer fıstığı üreten belediye şimdi de zeytin hasadı gerçekleştirdi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın da katıldığı hasatta toplanan zeytinlerden çıkarılacak yağ Marmaris’in tanıtımında kullanılacak. Marmaris Belediyesi tarıma yönelik çalışmalarına hız verdi. Ekonomisi yüksek oranda turizme bağlı olan ilçenin kırsal mahallelerinde tarımsal faaliyetler gerçekleştirilen Marmaris Belediyesi, yer fıstığından sonra zeytin hasadını da yaptı.

YER FISTIĞINDAN SONRA ZEYTİN HASADI

Hisarönü Mahallesi’nde belediyeye ait zeytinlikte gerçekleştirilen hasada Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da katıldı. Oktay’a Hisarönü Mahalle Muhtarı Ali Taştekin, Marmaris Tarım Kredi Kooperatifi (MARKO) Başkanı Cengiz Akdeniz, kooperatif yöneticileri de eşlik etti.

255 ZEYTİN AĞACI VAR

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin zeytin hasadı gerçekleştirdiği bahçede bir açıklama yapan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, belediye olarak tarıma büyük önem verdiklerini belirtti.

Başkan Oktay; Turgut Mahallesi’nde 19, Hisarönü Mahallesi’nde de 20 dönüm zeytinlik olduğunu belirterek şu açıklamaları yaptı, “Turgut’ta 98, Hisarönü 157 olmak üzere toplam 255 adet zeytin ağacı mevcut. Ancak bugüne kadar buralar bakımsızdı. İlçe Tarım Müdürlüğü ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile ilçemizde tüm ağaçlarımızı daha iyi bakım işlemleri yapılarak önümüzdeki yıllarda rekolteyi üst katlara çıkarmayı hedefliyoruz. Hisarönü’ndeki zeytinliğin etrafını çitle çevirip kontrol altına alacağız. Ayrıca artezyen kuyusu çalışması da devam ediyor. Sulaması da kendi arazimiz içerisinde gerçekleştireceğiz.” Oktay, toplanan zeytinlerden yağ çıkarılacağını ve bu yağların da fuarlarda ve diğer etkinliklerde Marmaris’in tanıtımı için kullanılacağını da sözlerine ekledi.

TARIMA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Marmaris’in bir turizm kenti olmasının yanı sıra tarımsal ürün çeşitliliği açısından da zengin bir altyapıya sahip olduğunu söyleyen Oktay, “İlçemizin farklı noktalarında o bölgelere has ürünler yetiştiriliyor. Yer fıstığından çileğe, zeytinden çam balına kadar onlarca ürünümüz var. Biz de bu ürünleri hem üretmeyi hem de üretilmesini teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bunun için MARKO’nun kurulmasına öncülük ettik. Kooperatifimiz çok güzel işlere imza atıyor. Ayrıca belediyeye ait arazilerimizde de üretim gerçekleştiriyoruz. İlçemizin tamamında 129 adet tarla var. Yaklaşık 325 bin metrekare alandan oluşan bu arsalarımızda öncelikli olarak zemin etüdlerini gerçekleştirerek orada hangi ürünlerden daha iyi verim alırız diye planlama yapıyoruz. Arazi şartları da uygun olan noktalarda üretim gerçekleştiriloruz. Daha önce fıstık hasadına gitmiştik, bugün de hep birlikte zeytin toplayacağız” dedi.

ÇİFTÇİLER ÜRETİM SÖZÜ VERİYOR

Belediyenin Turgut’ta yer fıstığı üretmesinin çiftçiler üzerinde olumlu etki oluşturduğunu söyleyen MARKO Başkanı Çetin Akdeniz, “Bir önceki yıla göre değerlendirirsek yüzde 60 oranında daha fazla yer fıstığı ekimi olacak. 88 üretici geçtiğimiz yıl 94.500 metrekare üretim yapıyorken biz şu anda 276 bin metrekarenin taahhütünü aldık. Çiftçilerimize tohum, ekipman, tarım aletleri gibi konularda destek vereceğiz. Kırma, kavurma, paketleme sistemlerini de kurmayı düşünüyoruz. Çiftçilerimiz ve gençlerimiz daha çok tarımla uğraşsın diye elimizden gelen desteği vereceğiz” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Mehmet Oktay, işçilerle birlikte zeytin topladı.