MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 02-04-2020 16:42   Güncelleme : 02-04-2020 16:51

Yelda Erol Gökcan: Numuneler Muğla'da inceleniyor

Covid-19 Test Numuneleri Muğla'daki Laboratuvarda inceleniyor...

Yelda Erol Gökcan: Numuneler Muğla'da inceleniyor

AK PARTİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ YELDA EROL GÖKCAN:

“SAĞLIK BAKANLIĞI SİSTEMİNE ENTEGRE EDİLEN MSKÜ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANEMİZDEKİ PCR CİHAZI ARACILIĞI İLE MUĞLA’DAKİ LABORATUVARDA 2 GÜN İÇİNDE 122 NUMUNE ALINDI VECOVİD-19 TESTİ YAPILDI”

“COVİD-19 SALGINI NEDENİYLE OLASI COVİD HASTALARIMIZIN KESİN TANI ALMASI İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞIMIZIN BİLİM KURULU REHBERİNDE YAYINLANtAN PCR YÖNTEMİ KULLANILMAKTADIR. BUGÜNE KADAR PCR NUMUNE TESTLERİ İÇİN ANKARA VE İZMİR’DEKİ REFERANS LABORATUVARLAR KULLANILIYORDU. ARTIK, ALINAN NUMUNELER MUĞLA’DA İNCELENİYOR.

 

 

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, MSKÜ Eğitim ve Araştırma HastanesindekiPCR Cihazı ile 2 gün içinde 122 numune alınarak Covid-19 testinin yapıldığını söyledi.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Türkiye’nin Korona virüsle mücadeleye aralıksız devam ettiğine işaret ederek, “Bu süreçte Sağlık Bakanlığımız, Muğla Valiliğimiz, Sağlık Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz, Kaymakamlıklarımız ve ilimizdeki çalışmaları koordine eden kurullarla sürekli istişare halindeyiz.

Sağlık Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler sonrasında MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanemizdeki PCR Cihazının Bakanlığa ait sisteme entegrasyonu sağlandı. Ardından da PCR testi için gerekli malzemeler Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından süratle temin edildi. Bu sürecin tamamlanmasından sonra PCR Cihazı aracılığı ile Muğla’daki laboratuvarımızda 2 gün içinde 122 numune alınarak Kovit 19 testi yapıldı. Bu numunelerden 64’ü sonuçlandı” diye konuştu.

 

NUMUNELER MUĞLA’DA İNCELENİYOR…

 

Milletvekili Gökcan, Covid-19 Salgını nedeniyle olası Covid hastalarımızın kesin tanı alması için Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu rehberinde PCR Yöntemi kullanıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

Bugüne kadar PCR numune testleri için Ankara ve İzmir’deki Referans laboratuvarlar kullanılıyordu. Artık, alınan numuneler Muğla’da inceleniyor.

Muğla’mızdaki PCR cihazı ve laboratuvarın kullanması ile vakalara tanı konulma sürecinde ve hastaların tedavi sürecinde daha hızlı bir şekilde sonuç alınacak ve sağlık çalışanlarına önemli kazanımlar sağlayacak”

 

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Türkiye’nin Korona virüsle mücadelesinde Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulunun önerilerinin hayati öneme sahip olduğuna işaret ederek, “Bu süreçte evde kalalım ve sosyal mesafe kuralına uyalım. Bizler için fedakârca görev yapan tüm sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu süreçte her zaman onların yanında olmaya devam edeceğiz” diye ifade etti.