GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-07-2021 11:18   Güncelleme : 17-07-2021 11:18

Yatağan’da Sendika ve işçiler bayram öncesi tedirgin

​​​​​​​Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü’nde, maden işçileriyle firma arasında görüşmeler sürerken, firma son tekliflerini Maden-İş Sendikası ve işçi temsilcilerine ilettiği öğrenildi.

Yatağan’da Sendika ve işçiler bayram öncesi tedirgin

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü’nde, maden işçileriyle firma arasında görüşmeler sürerken, firma son tekliflerini Maden-İş Sendikası ve işçi temsilcilerine ilettiği öğrenildi.

Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Maden Direktörlüğü’ndeki mevcut kömür rezervinin tükenmesi; yeni rezervin çıkartılması ise mahkeme kararı nedeniyle durdurulması sonucu, firma ile Maden-İş Sendikası heyeti arasında görüşmeler başladı. Sendika yöneticileri ücretsiz izin ve işten ayrılmaların istendiğini belirterek; sendika ve işçiler olarak Kurban Bayramı’na tedirgin girdiklerini dile getirdiler.

Bayram sonrası müzakerelerin devam edeceğini kaydeden Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan Şubesi yöneticileri yaptıkları yazılı açıklamada, “Maden sahasının olmaması işçinin suçu değildir. Maden sahası var da, işçi arkadaşlarımız çalışmıyor değil. Burayı satın alırken tabii ki ölçüp biçilmiştir ama kömür rezervi nasıl öngörülemedi? Bu planlamanın kabahati işçilerde değildir. Bize 2 ay ücretsiz izin verilmesi teklif ediliyor. Bu süreçte bizler neyle geçinir, ne yer ne içeriz? Bu düşünülmüyor mu? Biz işçiler olarak her zaman çalışmaya hazırız” şeklinde ifadeler kullandılar.