YATAĞAN
Giriş Tarihi : 21-01-2020 11:04

Yatağan Deve Güreşlerini 15 bin kişi izledi

Yatağan Deve Güreşlerini 15 bin kişi izledi

Yatağan Deve Güreşlerini 15 bin kişi izledi

Yatağan Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen deve güreşlerinin 20.si yapıldı. 19 Ocak 2020 Pazar günü düzenlenen deve gürelerine Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 190 güreş devesi katıldı.

 

Yatağan Belediyesi 20. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali geçtiğimiz Pazar günü yapıldı. Güreşlere Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 190 pehlivan deve katılırken, güreşleri yaklaşık 15 bin kişi izledi. Muğla-Aydın karayolu üzerinde bulunan Orman Kavşak Sahası’nda gerçekleştirilen güreşlere havanın da iyi olması nedeniyle vatandaşlar yoğun ilgi gösterdiler. Vatandaşlar ücretsiz olarak düzenlenen güreşleri saha etrafında bulunan oturma alanları ile kamyon ve traktör kasaları üzerinden izlediler.

20. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali kesilen kurban ve dua ile başladı.

Yatağan Belediye Başkanı Makine Mühendisi Mustafa Toksöz, güreşlerde yaptığı konuşmada; “Yatağan ilçesinde rahmetli Bozüyük Belde Belediye Başkanı Ahmet Yüksel’in başlattığı ve Yatağan Belediyesi eski Başkanı Hasan Haşmet Işık’ın geleneksel hale getirdiği deve güreşlerini sürdürüyoruz. Güreşlere katılan tüm devecilere ve güreşleri izlemeye gelen herkese teşekkür ediyorum. Gerek güreşler gerekse yaptığımız diğer tüm işlerde bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan AK Parti Muğla milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan’a teşekkür ediyorum. Yatağan arenamızda, 190 deve güreşiyor. Ege Bölgesi’nde, en çok katılımın olduğu güreşlerden birini yapıyoruz. Biliyorsunuz ki, İzmir Selçuk’taki güreşlerle güreşlerimiz çakışıyor. Ama şunda iddialıyız, biz her zaman bir numara olacağız ve Yatağan’a yakışan güreşleri yapacağız inşallah” dedi.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün ardından güreşi izleyen vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan; “Göreve geldiğimiz günden bu yana daha güzel bir Yatağan ve Muğla için çalışıyoruz. İnşallah seneye burada yapacağımız organizasyon kapsamında, gerek çevre düzenlemesi gerekse oturma düzeniyle daha güzel bir etkinlik için girişimlerde bulunacağız. Deve güreşleri ve boğa güreşleri, Yörük kültürünün en önemli parçalarındandır. Bizler sonuna kadar destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Güreşlerde son olarak konuşma yapan AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ise, “Size şunun vaadinde bulunuyorum. Mustafa başkanımızla bizim öteden beri bir ağabey kardeş bağlantımız var. Sağ olsun, çok güzel iltifatlarda bulundu. İnşallah onun bu sözlerini yere düşürmeyeceğiz. Bu konuda sizlere söz veriyoruz. Çok yakın bir süreçte Yatağanımızın çehresinin nasıl değiştiğini bizzat gözlemleyeceksiniz. Ankara’daki bütün konuları takip ederek, bölgemizdeki belediyelerde her türlü hizmeti en kısa süre içerisinde getirmenin sözünü veriyorum” ifadelerini kullandı.