SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-05-2020 19:58   Güncelleme : 23-05-2020 19:58

Yapraklarını atıyoruz

Beyin hücrelerini yenilediği ortaya çıktı

Yapraklarını atıyoruz

 ve zeytinyağının sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. Özellikle  diyetinin dünyanın en sağlıklı diyetlerinden biri olarak kabul edilmesinin en büyük nedenlerinden biri, de zeytin ve zeytinyağının yer almasıdır. Ancak araştırmalar sonucu zeytin yaprağının da sağlığa karşı birçok faydası ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 23.5.2020  09:55Son Güncelleme: 23.5.2020  09:57ABONE OL 

Yapraklarını atıyoruz ama beyin hücrelerini yenilediği ortaya çıktı

ZEYTİN YAPRAĞI MÜKEMMEL BİR İLAÇTIR

Kurutulmuş meyvelerde, baharatlarda, sebzelerde ve kakao gibi yiyeceklerde bulunan polifenoller doğal antioksidan kaynaklarıdır. Özellikle araştırmacıular  yaprağı ekstrasında bol miktarda bulunan polifenolün sağlığa karşı faydalarını araştırdı. Pek çok çalışma, bu bileşenin sağlığa olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Bu bakımdan zeytin yaprağının yeni faydaları ortaya çıktı.

ALZHEIMER HASTALIĞINI ÖNLÜYOR

Avustralya'daki araştırmacılar,  yaprağı ekstresindeki fenolik bileşiklerin beyin hastalıklarının başlangıcını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Özellikle Alzheimer hastalığına yol açtığı düşünülen protein demetlerinin gelişimini önleyebileceği söyleniyor.

ARTRİT AĞRISINI ENGELLİYOR

Her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalık olan iltihaplı eklem romatizması olarak bilinen romatoid artrit, ilerleyen safhalarda kişinin hayat kalitesini olumsuz etkilerken, kahve fincanını tutmak bile güçleşebilir. Araştırmacılar,  yaprağının romatoid artriti yavaşlattığı görülmüştür. Ayrıca eklem şişmelerini azalttığı görülmüştür.

ENFEKSİYONLARI İYİLEŞTİRİYOR

 yaprağı; cilt, genital ve oral enfeksiyonlara neden olan bakterilerin tümünü öldürüyor. New York Üniversiesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacıalr,  özünün, HIV virüsüne karşı iyi geldiğini tespit etmiştir.