FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 20-05-2021 19:02   Güncelleme : 20-05-2021 19:02

Yalanların sonu gelmez doğrusu ne demedikçe...

Yalanların sonu gelmez doğrusu ne demedikçe...

Yalanların sonu gelmez doğrusu ne demedikçe...

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddiaya göre Fethiye’de bulunan Yassıca Adaları’nın imara açılacağı dile getirilmişti. Nisan ayında Yassıca Adası ile ilgili bir takım haberler yayınlanmış ve eşsiz güzellikteki adaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği tarafından imara açılmaya hazırlandığı ileri sürülmüştü.

El değmemiş Yassıca Adaları’nın işletmesinin el altından özel bir şirkete devredildiği ileri sürülürken; şimdiye kadar korunan adaların özelleştirilmesiyle birlikte doğal güzelliklerin yok edileceği öne sürülmüştü. Bölgeye yapılması gündemde olan işletmeyle birlikte kanalizasyon ve atık suların denize döküleceği bölgenin ve doğal yaşamın büyük zarar göreceği dile getirilmişti. Adaların betonlaşacağı ve yüzlerce ağacın kesileceğide iddialar arasında yer aldı. Şehir ve Çevrecilik Bakanlığı ülkemizin doğal değerlerini yandaş şirketlere peşkeş çekmekle itham edildi.

PEKİ DOĞRUSU NE ?

Yassıca Adaları için yapılması planlanan çalışmalar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un konuyla ilgili yaptığı açıklamalar dikkate alındığında; kamuoyuna servis edilen iddiaların doğru olmadığı ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yassıca Adaları ve tüm koylardaki çalışmalarını çevre hassasiyeti ve sürdürülebilir kullanma ilkelerine riyaet ederek gerçekleştiriyor. Kıyılardaki metruk ve doğayı kirleten yapıları ortadan kaldıran Bakanlık tüm çalışmalarında kültürel varlıkların korunarak, vatandaşların ülke imkanlarından eşit ucuz ve temiz bir şekilde faydalanması için mücadele ettiklerine değinildi. Bu kapsamda Yassıca Adaları’nın imara açılacağına yönelik iddialarda gerçeği yansıtmıyor. Bu süreçte Göcek koyunda ticari işletme adı altında çevreye zarar veren işletmeler kaptıldı. Kıyı işgallerinin önüne geçilmesi ile ilgili Bakanlık nezaretindeki çalışmalarda devam ediyor. Ayrıca yat ve teknelerinde deniz eko sistemini bozmasının önüne geçecek şekilde düzenlemeler yapılıyor.

Fethiye’nin Göcek bölgesinde bulunan dünyaca ünlü Yassıca Adaları’nın yapılaşmaya açılacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapılan denetimlerde göcek koylarında yapılan denetimlerde göcek koylarında ticari kazanç adına çevreyi kirleten kaçak işletmelerin faliyetlerine son verildiğini ve kurulan barakalarında kaldırıldığını söyledi. Göcek koylarında mapa ve şamandıra sistemiyle  teknelerin düzenli bağlanması sağlanarak başta deniz çayırları olmak üzere deniz eko sisteminin korunacağını izzah ederen bakan kurum deniz ve kıyılardaki kültürel varlıkların tahribatına müsade  edilmeyeceğini kaydetti. Yassıca Adaları ile ilgili iddiaların kültürel varlıklarımız ve çevre hassasiyeti üzerinden kamuoyunu tahrik etme ve devlet kurumlarına olan güveni sarsma amacı güttüğü aşikar.