FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 03-07-2021 17:29   Güncelleme : 03-07-2021 17:29

Vural, “Yavru çıkışlarını bekliyoruz”

Vural, “Yavru çıkışlarını bekliyoruz”

Fethiye Çalış Plajı’nda caretta caretta deniz kaplumbağalarının hayatını sürdürmesi ve neslinin korunabilmesi adına özverili bir çalışma yürüten Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) görevlileri, Temmuz ayının ikinci hafatasından itibaren yavru çıkışlarını beklediklerini söylediler.

Çalış Plajı’nda rutin olarak caretta caretta yuvalarını kontrol eden DEKAMER yetkilileri ve gönüllüler, bulunduğumuz süreçte deniz kaplumbağalarının yumurtlama sürecinin devam ettiğini belirttiler. DEKAMER Halkla İlişkiler Sorumlusu Zerrin Vural, Çalış ve Karaot bölgesinde 72 yuvaya ulaşıldığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan DEKAMER Halkla İlişkiler Sorumlusu Zerrin Vural, “Şu an itibariyle Çalış ve Karaot’a kadar olan bölgede 72 yuvaya ulaştık. Temmuz’un ikinci haftası itibariyle de ilk yavru çıkışlarını bekliyoruz. Şu an kaplumbağalar yumurtlamaya devam ediyorlar. Her gün yaptığımız çalışmalar sonucunda kaplumbağaların yuvalarını koruma altına alıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında hem burada hem Dalyan İztuzu’nda her gece ekiplerimiz sahillerde yuvaları kontrol ediyor” dedi.

Açıklamasını sürdüren Vural, “Aldığımız önlemler hem sahilde bulunan şezlongların mesafelerinin ayarlanması, gece özellikle şezlongların birbirinin üzerine kapatılmasını sağlıyoruz. Kaplumbağaların sahile daha rahat çıkmaları için. Bizlerde bu kapsamda izleri takip ederek kafesleme çalışmalarına devam ediyoruz. Özellikle ricamız plastik atıkları sahilde bırakmamaları yönünde. Ayrıca gece sahili kullanırken kaplumbağa çıkış saati de olduğu için kaplumbağa gördüklerinde ışıklarını yakmamaları, mümkünse daha sessiz hareket etmeleri ve kaplumbağaları rahatsız edecek hareketlerden kaçınmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.