FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 19-02-2021 14:54   Güncelleme : 19-02-2021 14:54

ÜRETİCİLERE AROMATİK BİTKİ FİDELERİ DAĞITILDI

ÜRETİCİLERE AROMATİK BİTKİ FİDELERİ DAĞITILDI

ÜRETİCİLERE AROMATİK BİTKİ FİDELERİ DAĞITILDI

 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Itri, Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Fethiye’nin İncirköy Mahallesi’nde fide dağıtım töreni gerçekleştirildi. Program dahilinde 72 üreticiye 500 bin civarında fide dağıtımı yapıldığı belirtildi.

 

Gerçekleşen törene Muğla Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, kurum müdürleri, oda başkanları ve üreticiler katıldı. Üreticilere aromatik fide dağıtım töreninde ilk olarak saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı söylendi. Üreticiler adına konuşan Murat Olgun, “6 yıl önce bakanlığımızın projesi kapsamında çalışmalarımıza başladık. Yöremizde köyden kente göçü engelleyerek, istihdam sağlayacak projelerimiz var” dedi.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak konuşmasında, “Muğla çok özel bir destinasyona sahip. İçinde tüm güzellikleri barındırıyor. Turizm kenti olarak anılan Muğla, aynı zamanda önemli bir tarımsal üretim potansiyeline sahip… 2019 yılında Muğla’nın tarımsal anlamda ekonomiye katkısı 12 milyon TL’dir. Tarım ile turizm her zaman bir arada olmalıdır. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde tarımsal üretimin önemi daha da ortaya çıktı. Geleceğimiz adına üretimi daha da arttırmalıyız. Önümüzdeki dönemlerde yeni projelerle tarıma yönelik çalışmalarımız devam edecek. Her zaman üretimi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Ardından konuşan AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erdol Gökcan, “Özellikle de yaşanan pandemi sürecinde,  köylümüzün, çiftçimizin, üreticimizin ve tarımsal ürünlerin değerini daha da iyi anladık. Üretici kardeşlerim iyi ki varsınız. Muğla’mızın yüzde 55’i kırsalda, yüzde 45’i kentlerde yaşamaktadır. Eşsiz doğası ve iklimi ile önemli bir turizm kenti olan Muğla gerek kırsal nüfusu gerekse de ekolojik avantajları sebebi ile aynı zamanda önemli bir tarım kentidir. Ayrıca defne, adaçayı, keçiboynuzu, salep, meşe palamudu ve sığla ağacı tüm kıyı bölgelerimize yayılmış durumdadır. Tıbbi aromatik bitki çeşitliliğinin korunması üretimi ve pazarlamasında karşılaşılan sorunlar ile alınması ve gereken tedbirlerin belirlenmesi amacı ile geçtiğimiz yıl TBMM’de Meclis Araştırma Komisyonu kurduk. Komisyonumuz ilgili STK’lar dahil tüm paydaşlarla görüşerek sonuç raporunu hazırladı. Üreticilerimiz için oldukça yararlı olacak bir çalışma ortaya çıktı. Raporumuz, izlenecek tarım politikamızda başucu kaynak niteliği taşıyacaktır. Dünyadaki tıbbi aromatik bitki pazarının payı 117 milyar Dolar’dır. Ülkemizin ise pazar payı 1 Milyar Dolar civarındadır. 2023 hedefimiz ise 5 Milyar Dolar’dır. 19 yıllık iktidarlarımız döneminde her alanda olduğu gibi, tıbbi aromatik bitki, arıcılık, bal üretimi tarım ve hayvancılık alanlarında da önemli yatırımlara imza attık” şeklinde konuştu.

 

Muğla’da tarımsam üretimin ve çeşitliliğin arttırılmasına yönelik projeler geliştirildiğini vurgulayan Milletvekili Gökcan, “Üreticimizin ürünlerinin ihracatı için öncülük ettik. Girdi maliyetlerini azaltmak için gayret gösterdik. Her daim çiftçimizin yanında olmaya gayret ettik. Hükümet olarak Muğla’mıza son 18 yılda yaklaşık 2 milyar TL tutarında tarımsal destek verdik. Muğlalı üreticilerimize sadece; 2020 yılında yaklaşık 200 milyon TL tutarında tarımsal destek sağladık. Muğla’mıza Orman yatırımları için de son 18 yılda yaklaşık 2 milyar TL tutarında ödenek aktardık. Muğla’mıza yapılan yatırımlarda bize güven ve destekleri için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye en kalbi şükranlarımızı sunuyorum. 18 yılda 200 milyondan fazla fidanı toprakla buluşturduk. Gelir getirici orman projesini hayata geçirdik. Sosyal ve özel ağaçlandırma faaliyetlerini geliştirdik. ORKÖY Çalışmaları kapsamında orman köylerinde yaşayan ailelerimize ferdi proje kredi ve desteği sağladık. Bal ormanları, şehir ormanı ve çok sayıda mesire yerleri kurduk. Çiftçilerimiz için projeler geliştirdik. Üretimden hasada, işlemeden satışa her aşamada üreticimizi destekledik. Mazot desteğini ilk kez başlattık, kimyevi gübre desteğini doğrudan çiftçimize ödedik. Prim destekleri, hayvancılık, tohum ve fidan, tarımsal sigorta, toprak analizi, kırsal kalkınma ve daha birçok destek ile üretimi teşvik ettik” dedi.

 

Muğla Valisi Orhan Tavlı konuşmasında, “Üreticilerimizin ekonomik gelirlerinin daha da arttırılması için bu proje hayata geçirilmiştir. Sizlerle birlikte diğer projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. İlgili kurumlarımız toprağımızın korunması ve doğaya sahip çıkılması adına özverili bir çalışma yürütüyor. Doğaya ve toprağa saygı bizim en kutsalımız. Tıbbi ve aromatik bitkiler açısından önemli potansiyele sahip, tarımın ve turizmin başkenti olan Muğla’da yaşıyoruz. Seydikemer’de kurulması planlanan Tarımsal OSB, en yakın zamanda hayata geçirilecektir” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından İncirköy Mahalle Muhtarı Orhan Orhon, aromatik bitki fidelerini Muğla Valisi Orhan Tavlı’dan teslim aldı.

AYFER KURT