SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 15-10-2020 18:25   Güncelleme : 15-10-2020 18:25

Ünlü Yat firmasına soruşturma şoku

Dünyanın en büyük ahşap yatının yapıldığı Muğla’nın Marmaris İlçesindeki DSV yat firmasında ortaklar arasında ikinci kez anlaşmazlık çıkması hareketli saatlerin yaşanmasana sebep oldu.

Ünlü Yat firmasına  soruşturma  şoku

Sabaha karşı yat firmasına operasyon düzenleyen polis ve jandarma ekipleri , şirkette arama yaptı.Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan DSV Yatçılık Genel Müdürü ve kurucu ortağı Azeri iş kadını Hülya Alizede Kuçeruk , ortağı Marmaris Yapı’nın şirkete çökmeye çalıştığını iddia etti. Avukatı aracılığı ile basın mensuplarına açıklama yapan Kuçeruk, Şirkete 2016 yılında ortak alınan Marmaris Yapı'nın çeşitli hamlelerle Şirketi ele geçirilmeye çalışıldığını  savundu. Genel Müdür Alizade, Marmaris Yapı'nın 2018 yılında kendi bilgisi dışında ve bilahare Şirket'e kayyım tayin etmekte kullanılan bir yeminli malî müşavir raporu düzenletmiş olduğunu Şirket'e kayyım atandığında öğrendiğini ifade etti.
DSV Yatçılık firması olarak, Marmaris Yapı İnşaat Taahhüt Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile yaklaşık 3 yıldır devam eden anlaşmazlığın içyüzünü kamuoyunun bilmesi amacıyla açıklama yapma ihtiyaçları duyduklarını belirten DVS Yatçılık Firması’nın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hülya Alizade, “Ortak olduğumuz firma şirketimize kayyım atanması için 'Özel Amaçlı Yeminli Mali Müşavir Raporu' düzenletti. Düzenlenen rapor kayyım atanması kararına gerekçe oluşturdu. Bu gelişmeler sonucunda şirkete 3  kişilik kayyım heyeti atandı. Karara itiraz ettik. Kayyım heyetinin görevi sonlandırıldı ama olaylar bununla bitmedi. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı, raporda kullanılan kayıtlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın seçtiği üç kişilik bilirkişi heyetinden inceleme istedi. Bilirkişi incelemesinde  raporun mevzuata uygun olarak düzenlenmediği, raporda yapılan tespitlerin ve varılan sonuçların 'gerçeğe uygun olmadığı' belirlendi. Yapılan inceleme sonunda Marmaris Yapı şirketinin  alacağı olarak gösterilen tutarın gerçek rakamın değerinden fazla bir rakamla gösterildiği ve bu durumun ayrıca 'muhasebe hilesi' niteliğinde olduğu tespit edildi” ifadelerine yer verdi.

MARMARİS YAPI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Marmaris Yapı Şirketi avukatı Suna Öztaşdönderen konuyla ilgili yaptığı açıklamada , DSV Yatçılık ile uzun zamandır hukuksal mücadele verdiklerini ancak şirket ortağı olmalarına müvekkillerinin  işyerine alınmadığını ifade etti. Öztaşdöndüren , Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığına  başvurarak, DSV Yatçilik firması yöneticileri  hakkında , kara para aklamak, zimmete para geçirme , suç işlemek amacıyla örgüt kurma iddiası ile suç duyurusunda bulunduklarını  bu sabah saatlerinde mali polis ve jandarma ekiplerinin şirkette arama yaptığını ve soruşturmanın devam ettiğini belirti.
Öte yandan ,Dsv Yatçilik firmasının ortağı Marmaris Yapı  yöneticisi Arzu Kayaoğulları , Marmaris gibi turizmin önemli kentinde şirketin bu şekilde gündeme gelmesinin üzücü olduğunu söyledi. 

 

DSV YATÇILIK  KİMDİR
Yatçılık sektörünün önde gelen isimlerinden DSV, 2005’te Marmaris’e 56 kilometre uzaklıktaki Bozburun Mahallesi’nde Avrupa’nın en büyük tersanelerinden birini kurdu. Bölgeye yat turizmini geliştirecek büyük yatırım yapan yabancı sermayeli şirket 2014 yılında 300 milyon avroya mal olacak 141 metre uzunluğundaki ’Dream Symphony’ isimli dünyanın en büyük ahşap yelkenlisi yapmak için kolları sıvadı. Firma 4 yıl önce Ulaştırma Bakanlığı'na taahhüt ettiği tersane ve çekek alanı yatırımlarını tamamlamak amacıyla bölgenin önde gelen inşaat firması Marmaris Yapı İnşaat Turizm Limited şirketi ile sermaye ortaklığı kurdu.