Yaşam
Giriş Tarihi : 16-06-2022 11:14

Tuvalet krizi büyüyor

Tuvalet krizi büyüyor

 

Holstenstr. tren istasyonunda Schanzenbäckerei adlı fırını işleten Düzağaç ailesi, işyerinin önüne yapılan tuvaletten şikayetçi. Tuvalet sorununu belediyeye şikayet eden mekan sahipler “Ya yönünü, ya da yerini değiştirin” talebinde bulundular.

 

HAMBURG’un Holstenstr. tren istasyonunda işyerleri olan göçmen işverenlerin bu günlerdeki en büyük sorunu tuvalet krizi. Tren istasyonunun yakın mesafesine yapılan halka açık tuvalet hem müşterileri, hem de işyeri sahiplerini rahatsız ediyor. Hamburg’da 35 tane şubesiyle en büyük fırın zincilerinden biri olan Schanzenbäckerei’in Holstenstr. şubesini işleten Konyalı Uğur ve İlhan Düazağaç kardeşler, tuvaletin kaldırılması için girişimlerde bulunuyorlar. Konuyla ilgili açıklama yapan Uğur Düzağaç “Burdaki esnafların hiçbirine sormadan, fikrini almadan işyerime 4 m. mesafeye böyle bir açık tuvalet yapmaları bizi çok üzdü. Türk kökenli bir Alman vatandaşı olarak negatif ayrımcılık yapılıyor. Hatta yabancı düşmanlığı yapıyorlar gibi de hissediyorum. Çünkü burdaki esnafların hepsi yabancı” dedi.

 

TUVALETİ KALDIRIN

Mayıs ortalarında tuvaletin açıldığını belirten Düzağaç “Bizim burda uyuşturucu bağımlıları ve alkoliklerle sorunumuz vardı. İnsiyatif oluşturup bunun üzerinde çok mücadele ettik. Sonunda bunu başardık ve bunları buradan uzaklaştırdılar. Bu sefer de tuvalet sorunuyla karşılaştık. İçerde alkolik ve uyuşturucu bağımlıları kalmasın veya satış yapmasın diye tuvaletin alt ve üst tarafı açık. Herşey gözüküyor. İki-üç kişi tuvalete giren bile var. Yani içeri giren kişinin çıplak ayaklarını görmeyi bırak, içerde ne yaptığını düşünmek bile istiyorum. Bizim talebimiz tuvaleti yolun karşısında boş bir arsa var, oraya taşısınlar veya en kötü ihtimalle kapının yönünü değiştirsinler. Pastanede yemek yiyip kahve içenlerin bu çirkin görüntüyü görmelerini istemiyoruz. Zaten onlar da rahatsız oluyorlar. Cirolarımız düştü. Bunu ihtiyaç olark gören nötr müşterilerimiz de var ama yüzde 80’i buna karşı geliyor” dedi.

 

DİKTATÖR GİBİ DAVRANIYORLAR

Bu sorunu medyaya taşıdıklarını belirten Uğur Düzağaç “Sonuç alıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Belediye yetkilileri bizim taleplerimizi pek ciddiye almadı. (Biz bunu yaptık, sizde kabul edeceksiniz) şeklinde dikatör gibi baskı yapıyorlar. Söyleme uslüpleri de çok çirkindi. 20 Haziran’da toplantımız olacak. Sonuç alamazsak bunu siyasetçilere taşıyacağız. Ordan da sonuç alamazsak burdaki esnaflar ve halk ile imza kampanyası başlatacağız. Biz, burnumuz dibinde, üstelik yönü bize bakan tuvalet istemiyoruz” dedi.

BHA