TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 31-03-2021 14:55   Güncelleme : 31-03-2021 14:55

Türkiye’ye Özel Bir Varyant İhtimali Var (Özel Haber)

Türkiye’ye Özel Bir Varyant İhtimali Var (Özel Haber)

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının artmasına normalleşme kararlarının etkisi olduğunu savunan Prof.Dr. İftihar Köksal, “Türkiye’ye özel bir varyant olma ihtimali var” dedi.

Tüm dünyanın 1 yılı aşkın süredir savaştığı Covid-19 salgınında, ülkemizde zaman zaman bir takım kısıtlamalar yapılmakta, zaman zaman ise “normalleşme” adı ile bu kısıtlamalara esneklikler getirilmekte. Kısa bir süre önce alınan normalleşme kararlarının ardından vaka sayılarında artış gözlemlendiğini ve vaka sayılarının artmasında alınan normalleşme kararlarının etkisi olduğunun altını çizen Prof.Dr. Köksal, “İçinde bulunduğumuz bu hafta, dün ve evvelsi gün de dahil, hastaneye gelip yatırılan hastalarda yine en baştaki gibi akciğer görüntüleri, biyokimyasal testleri ve klinik bulguları Covid-19’u düşündürmesine rağmen PSR testi negatif olanlar var. Bunların artışında bir kıpırdanma dikkatimizi çekiyor. Durum bu olunca, aklımıza ‘Acaba şimdiye kadar test edemediğimiz mutasyonlar mı dolaşıyor?” sorusu geliyor ki, bunun olması çok muhtemel” dedi.

Türkiye’ye Özel Bir Varyant İhtimali Var
Covid-19 salgınında Türkiye’ye özel bir varyant olma ihtimali var olduğunu ifade eden Prof.Dr. Köksal, “Olmaması zaten doğru değil. Çünkü virüs, ortalıkta ne kadar fazla dolaşıyor, ne kadar hızlı çoğalıyorsa, mutasyona uğrama riski de o kadar yüksektir. Hatta daha ilerisini söyleyeyim, şu anda Türkiye’de dominant olan mutasyon İngiliz mutasyonu. Belki İngiliz mutasyonu da kendi içinde mutasyona uğrayarak Türkiye’ye has bir tip oluşturdu. Bunlar ancak moleküler çalışmalarla ortaya konacak şeyler, çok da normal bir durum. Biz o mutasyonları testlerle yakalayamayız” dedi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)