FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 02-07-2021 08:34   Güncelleme : 02-07-2021 08:34

Türk sinema tarihine ışık tutuyor

Türk sinema tarihine ışık tutuyor

Fethiye’de yaşayan emekli Süleyman Saraçoğlu (62), 47 yıl önce başladığı tutkusuyla adeta Türk sinema tarihine ışık tutuyor. Yerli ve yabancı binlerce film afişini toplayan Saraçoğlu, en büyük hedefinin Yeşilçam filmlerini gençlere tanıtmak olduğunu söyledi.

Pandemi süreci öncesinde açtığı sergilerde bazı film afişlerini sergileyen Süleyman Saraçoğlu, Fethiye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden emekli olduğunu belirtti. 1974 yılından bu yana film afişlerini koleksiyon yapan Saraçoğlu, pandemi sürecinin ardından sergi çalışmaları ile eski filmleri gençlere tanıtmayı amaçlıyor. Yerli ve yabancı bin 100’ün üzerinde film afişi bulunduğunu kaydeden Saraçoğlu, Yeşilçam filmlerinin gençler tarafından bilinmediğini dile getirdi.  

Film afişleri koleksiyoneri Süleyman Saraçoğlu yaptığı açıklamada, “1974 yılında Cehennem isimli filme gittim. Film afişlerini koleksiyonu yapmaya ilk kez o zaman karar verdim. Sonrasında yine filmleri takip etmeye başladım. İlk film afişim Cüneyt Arkın’ın başrolünü oynadığı Babacan... Daha sonra diğer filmlerinde afişini aldım. Sonrasında benim için bir tutku haline geldi. 1982 yılına kadar aralıksız koleksiyonuma, yeni parçalar ekledim. Şu anda Fethiye dışındaki arkadaşlarım zaman zaman film afişi göndermeye devam ediyor. İstanbul’daki bir arkadaşım, oldukça fazla Yeşilçam filmi göndererek, bana büyük destek sağladı” dedi.

Açıklamasını sürdüren Saraçoğlu, “Yerli ve yabancı film afişleri olmak üzere bin 100’ün üzerinde film afişine sahibim. Kovid-19 salgını sona erdiğinde, sergilerime devam etmeyi planlıyorum. Sine tarihimizi ve Yeşilçam filmlerimizi gençlerin tanıması adına elimden geleni yapacağım. Geçmişini bilmeyenler, geleceğe yönelik atılımlar yapamaz. Maalesef bazı Yeşilçam filmleri gençlerimiz tarafından bilinmemektedir. Bir amacım da bu filmleri günümüze taşıyabilmek” ifadelerini kullandı.